Kaip bėgant metams keičiasi mūsų supratimas apie tai, kaip turi atrodyti tobuli namai? Ar vis dar populiarios sujungtos erdvės, o galbūt kaip tik norisi atskirų kambarių? Interjero dizainerė Indrė Dorofėjūtė pasakoja, koks stilius šiuo metu išgyvena pakilimą ir kokių interjero detalių vis dar laikomės įsikibę, nors jos visiškai nepraktiškos
Dominuoja minimalizmas
Interjero dizainerė pasakoja, kad ir šiais laikais žmonės renkasi galimybę virtuvę bei svetainę įsirengti vienoje didelėje erdvėje, kambaryje, kuriame galėtų ir valgyti, ir ilsėtis.
„Apibendrinant pavienes tendencijas, reikėtų pabrėžti, kad pastebimas visomis prasmėmis įsigalintis minimalizmas. Dažnai atsisakoma tam tikrų interjero dekoravimų detalių, baldų ir perdėto puošnumo. Dabar populiaru kuo labiau viską integruoti, paslėpti, kas negražu, estetiškai sujungti skirtingas dalis, pavyzdžiui, harmoningai interjere suderinti individualius baldus “, – teigia I. Dorofėjūtė.
Kartais minimalistinis stilius yra tiesiog tinkamiausias konkrečiam butui – interjero dizainerė pasakoja dabar vis dažniau dirbanti su mažo ploto gyvenamosiomis patalpomis.
„Apskritai labai populiarėja itin maži butai. Žmonės nori turėti savo būstą, tačiau neturi galimybės pirkti didelio namo ar buto, arba tiesiog, užuot rinkęsi didesnį būstą toliau nuo miesto centro, perka mažesnį mieste. Tokiu atveju minimalistinis stilius yra tinkamiausias pasirinkimas, nes apkrauta erdvė atrodo dar mažesnė“, – sako kūrėja.
Lauk viską, kas nenaudojama
Kadangi populiarėja mada namų pernelyg neapkrauti nereikalingomis detalėmis, vis rečiau žmonės renkasi ir kai kuriuos, rodos, įprastus baldus bei įrenginius.
„Jei kalbėtume apie iš įpročio perkamus daiktus, pirma į galvą atėjusi mintis – virtuviniai kombainai. Iš tiesų jie naudojami retai arba išvis nenaudojami. Taip pat kaip ir metalinė drabužių džiovyklė – kadangi populiarėja mažos erdvės, tai skalbinius daug paprasčiau džiovinti elektrinėse džiovyklėse. Jos padeda sutaupyti ir vietos, ir laiko“, – aiškina I. Dorofėjūtė.
„Electrolux“ buitinės technikos ekspertas Petras Gendvilis neabejoja, kad namų stiliaus tendencijos žengia koja kojon su technologijomis, be to, modernios džiovyklės labiau atitinka šiuolaikiško žmogaus poreikius.
„Naujosios kartos vartotojai nenori namų ruošos darbams aukoti daug laiko ir su tuo sieti visą kasdienybę. Todėl moderniausios džiovyklės, kurios leidžia kartu džiovinti didelį kiekį visiškai skirtingų audinių, padeda ir vienu metu nušauti du zuikius – žmogui nereikia pačiam galvoti apie jautresnių drabužių priežiūrą ir apkrauti savo namų džiūstančiais skalbiniais“, – tikina P. Gendvilis.
Atlaisvina plotą
Anot eksperto, kalbant apie drabužių priežiūrą, daugumai žmonių svarbiausi du aspektai – koks indėlis turės būti paties vartotojo, ir kiek likusį laiką, kai buities darbais užsiimti nereikia, prietaisai jam trukdys.
„Kalbant apie buitinės technikos pasirinkimus svarbiausia atkreipti dėmesį į tai, kad kartais mąstome tam tikrais stereotipais, pavyzdžiui, kad džiovinami vilnoniai megztiniai būtinai susitrauks arba ištįs, kad namie reikia turėti virves ar specialias konstrukcijas skalbiniams ir t.t. Bet tai senų laikų reliktai, kai žmogus viską privalėjo tvarkyti pats – šiandien technika dirba nepalyginamai profesionaliau, nei galėtų net labai besistengiantis žmogus“, – pastebi P. Gendvilis.
Interjero dizainerė I. Dorofėjūtė neabejoja, kad ryškėja ne vien tendencija neapkrauti namų, tačiau ir prieš įsirengiant būstą apgalvoti, kokia buitinė technika bus reikalinga – vertinamas ne tik estetinis minimalizmas, bet ir minimalios pastangos namų ruošos darbams atlikti.
„Pastebiu, kad vis dažniau žmonės namuose turi belaidį, lengvą siurblį arba net siurblį robotą. Žinoma, klientų būna labai įvairių – vieni labai pasitiki ir suteikia interjero dizaineriui visišką laisvę, kiti viskuo abejoja ir nori kelių skirtingų dalykų vienu metu. Tad interjero stilius visuomet priklauso nuo konkretaus žmogaus, tačiau esminės tendencijos, būdingos daugeliui – minimalizmas, harmoningumas, lengvumas“, – reziumuoja I. Dorofėjūtė.