Niekas negali nuginčyti, kad nuosavame šiltnamyje užauginti pomidorai yra patys gardžiausi. Vienas geriausių dalykų, pomidorus nuo sėklos auginant patiems, yra galimybė išsirinkti iš įvairiausių jų veislių. Paklausėme agronomo, kaip nepasiklysti pomidorų sėklų pasirinkimo gausoje ir kaip išsirinkus jas pasėti.
Ką reiktų žinoti apie pomidorų hibridus?
Agronomas Petras Basalykas (UAB „Jūsų sodui“ atstovas) pasakoja, kad hibridiniai augalai, tai selekcininkų kruopštaus ir ilgo darbo rezultatas. Jie kryžmina ir atrenka pageidaujamas ir pačias geriausias savybes turinčius „tėvinius” ir „motininius” augalus, kurių palikuonys pasižymi geru derliumi, tam tikra vaisių forma, dydžiu, spalva, skonio savybėmis ir atsparumu ligoms.
Hibridai yra skirstomi į determinantinius (riboto augumo) ir indeterminantinius (neriboto augumo). Jų atsparumas ligai gali būti aukštas – HR ir vidutinio stiprumo – IR. Agronomas pastebi, kad pomidorai daugiausia yra auginami šiltnamiuose, todėl augintojai paprastai renkasi aukštaūgius pomidorus, nes jie ilgai dera ir duoda žymiai gausesnį derlių nei žemaūgiai.
Kaip išsirinkti tinkamiausią veislę?
Tam, kad išsirinkti sau tinkamą veislę, P. Basalykas sako, kad reikia žinoti, ko iš jos mes tikimės. Pasak agronomo, dar nėra išvesta veislė, kuri būtų ir labai atspari ligoms, ir labai gero skonio (kurį, beje, sunku vertinti, nes pas kiekvieną iš mūsų skonis yra skirtingas). Taigi reikia nuspręsti – ar norime, kad pomidorai nesirgtų ir gausiai derėtų, ar pasižymėtų ypatingomis skonio, formos bei kitomis savybėmis. Pasirinkimas iš tiesų yra gan didelis.
Ekspertas pastebi, kad ne visos firmos, gaminančios profesionalias daržovių sėklas, nurodo kokioms ligoms jos atsparios. Kuo didesniam kiekiui ligų atsparus hibridas, tuo mažiau gali tekti naudoti augalų apsaugos priemonių, o gal ir visai nenaudoti, tam, kad turėti gerą derlių.
Renkantis sėklas, visada gerai yra pasidomėti, kas ir kaip jas gamina. Sėklos turi būti kruopščiai atrinktos, apdorotos nuo bakterinių ir virusinių ligų. Geras požymis – lazerių naudojimas gamyboje, vakuuminis įpakavimas, tai rodo produkcijos kokybę. Pavyzdžiui, Europoje tarp šiltnaminių daržovių sėklų lyderis yra olandų firma „De Ruiter Seeds“. Tai įmonė, kuri specializuojasi pomidorų ir paprikų sėklininkystėje, iš šios firmos sėklų užaugintais sodinukais apsodinama apie 60 proc. pasaulio šiltnamių.
Kaip sėti pomidorų sėklas?
Auginant bet kokius daigus svarbu yra šviesa, temperatūra, drėgmė ir maisto medžiagos. Agronomas sako, kad profesionalių sėklų nereikia mirkyti ar dezinfekuoti, jas sėti galima iškarto. Labai svarbu yra ir tinkamas daigams substratas. Geriausia rinktis žinomą ir patikimą substrato gamintoją, tam, kad daigas išdygęs sėkmingai augtų. Kol sudygs daigai, reikia palaikyti 22-25 laipsnių temperatūrą. Daigams sudygus, juos reikia perkelti į kaip galima šviesesnę vėsesnę vietą, tam, kad daigai neištįstų.
Kaip prižiūrėti daigus?
P. Basalykas, kalbėdamas apie pomidorų daigų priežiūrą, sako, kad jų priežiūra nieko nesiskiria nuo kitų daigų priežiūros. Agronomas priduria, kad tręšti reikia pradėti, kai išauga du normalūs lapeliai, iki to reikia tik laistyti, bet ne perlaistyti.