Kiek per dieną išgeriate kavos puodelių? Tikriausiai teks pripažinti, jog ne vieną. Pasirodo, šio gėrimo tirščiai gali būti puiki trąša jūsų sodui. Kaip pasigaminti kavos kompostą – šiame straipsnyje.
Kavos tirščiai – viena geriausių trąšų
Maltos kavos tirščiai yra vienos geriausių trąšų. Jų sudėtyje esančios naudingos medžiagos padeda augalams išlikti sveikiems, pagerina dirvos sudėtį. Tirščiai taip pat atbaido kenkėjus – sraiges, vabzdžius.
Vieninteliai gyviai, kuriuos vilioja kava – tai sliekai, bet mes juk visi žinome apie jų naudą ir norime, kad jų dirvoje būtų kuo daugiau. Kavos naudojimas – ekologiškas tręšimo būdas. Pesticidai ir cheminės trąšos yra nuodingi ir daro daugiau žalos nei jūs įsivaizduojate.
Pirma, pakenkiama ne tik kenkėjams, bet ir visai aplinkai. Antra, jie veikia vabzdžių ir gyvūnų gyvenimą. Jūs tikriausiai stengiatės tik nuvyti sraiges, nenorite jų žudyti.
Jūsų sode susikūrusi išvystyta ekosistema, kurią galima lengvai sugriauti. Trečia, mažiau vietos užima įvairios pakuotės. Galite nemažai sutaupyti, pradėdami sodininkauti organiškai.
Kaip naudoti kavos tirščius?
Jūs neturite išpilti viso pakelio kavos į dirvą iš karto. Įterpkite po truputį kavos tirščių keletą kartų per savaitę. Porai pomidorų reikėtų maždaug pusantro šaukšto kavos tirščių. Galima šiek tiek palaistyti ataušusia kava. Beje, nereikia pirkti kavos – galite naudoti atliekas iš kavos aparato, kurių yra kiekviename ofise.
Jei efektas jums atrodo nepakankamas, kavos kiekį galite padidinti. Naudodami per daug ar per mažai augalams nepakenksite. Pabandykite, ir suprasite, koks kiekis geriausiai tinka.
Kompostavimas – puikus būdas dirvos sudėčiai pagerinti. Dar galima naudoti kaip puikią trąšą kiaušinių lukštus, pasenusį ar šviežią pieną, taip pat kavą su pienu. Arbatžolės taip pat tinka. Kai kurie sodininkai maišo arbatžolių lapelius su kavos tirščiais ir naudoja kaip trąšą. Kompostavimui galima naudoti vaisių ir daržovių atliekas, vaisių žieveles.
Kas yra kompostas?
„Mišinys, kurį sudaro daugiausia yrančios organinės medžiagos ir kuris naudojamas žemei tręšti.“ Šis apibrėžimas niekam neturėtų kelti nuostabos, taigi koks galėtų būti kavos komposto apibrėžimas?
„Mišinys, kurį sudaro yrančios organinės medžiagos, daugiausia naudoti kavos tirščiai, naudojamas žemei tręšti.“ Šiame straipsnyje galime remtis šiuo apibrėžimu. Komposto sudėtis gali būti labai įvairi. Pavyzdžiui, 50% naudotų kavos tirščių, 35% šiaudų ir 15% vermikomposto. Arba 60% panaudotų kavos tirščių ir 40% lapų bei kartono. Tai kartu yra ir namai net keturių rūšių kirminams, kas tik dar kartą patvirtina dirvos kokybę.
Kaip pasigaminti kavos kompostą
Štai pagrindiniai žingsniai, kurių reikės imtis. Raskite dirvos lopinėlį, kuris būtų kiek apsaugotas nuo vėjo ir lietaus. Į krūvą sukraukite: 40% naudotų kavos tirščių, 20% vejos nuokarpų, 40% sausų lapų (dar kelias saujas kaulų miltų). Krūva galėtų būti metro aukščio, pločio ir ilgio. Toks dydis leis pasiekti reikiamas temperatūras greitai dekompozicijai. Viską gerai sumaišykite.
Ant viršaus uždėkite dar pilną lopetą jūsų paskutinio komposto arba kitos geros kokybės žemės (ten yra mikrobų, kurie mielu noru pasklis po visą krūvą). Užpilkite užtektinai lietaus vandens, kad krūva būtų drėgna, bet ne permirkusi, o jei norite dar geresnio rezultato, užpilkite skysčio, tokio kaip šlapimas ar vaisių sultys. Krūvoje padarykite angas – tokių oro angų reikia mikrobams, kad išgyventų.
Per dvi dienas krūvos centras turėtų pasiekti šešiasdešimt laipsnių karščio. Temperatūra atvės per penkias dienas, taigi kartokite paskutinius du žingsnius, kol liausis kaisti (tam reikės trijų-keturių savaičių). Palikite krūvą bent vienam mėnesiui, drėgnos žiemos metu uždenkite senu kilimu ar sausų lapų krūva. Šiuo periodu pridėkite tiek kiek galite sliekų, kad pasiektumėte geresnį rezultatą.
Po savaitės ar kiek daugiau krūva bus paruošta ir atvėsusi, pasirengusi priimti svečiuose kirminus. Dabar galima kompostą išbandyti su vaismedžiais. Citrusiniams kavos kompostas tikrai patinka. Visi vaismedžiai kavos komposto dėka auga puikiai, ypač jei jis uždėtas aplink šaknis 8-16 centimetrų storiu. Jis apsaugo nuo piktžolių ir palaiko dirvos drėgnumą bei gyvybę su visais mikrobais ir vabzdžiais. Ir paskutinė mintis – geriausias dalykas apie kavos kompostą yra tai, kad jis kainuoja tiek mažai, net jei dedate papildomų ingredientų.