Išgirdus citrono pavadinimą, gali kilti noras kalbantįjį pataisyti, ar jis neturi omenyje citrinos. Nors citronas ir yra citrusinis vaisius, tačiau jis yra gerokai didesnis už paprastą citriną (jis gali sverti net 4 kilogramus). Taip pat jis išsiskiria savo ypatingų aromatu, kuris vienu metu yra ir rūgštus, ir saldus.
Ką verta žinoti apie šį išskirtinį augalą?
Daugeliui iš mūsų citrono pavadinimas gali pasirodyti nepažįstamas. Taip yra todėl, kad juo lietuviškose parduotuvėse yra tiesiog neprekiaujama. Tačiau jeigu lankėtės Graikijoje arba kitoje Pietų Europos šalyje, galbūt jį matėte ir net ragavote, nes būtent šioje Europos dalyje citronai yra gan populiarus.
Citronas – didžiausias citrusinis vaisius. Jo ilgis yra maždaug 12-40 cm, o skersmuo 8-28 cm. Savo geltona spalva jis primena citriną, nors kartais galima atrasti ir oranžinių vaisių. Įdomu yra tai, kad labiausiai vertinama šio vaisiaus dalis yra mėsinga, baltos spalvos vidinė žievelė (t.y. ne minkštinimas ir ne geltona žievelė). Beje, ši balta vaisiaus „mėsa“ yra neįprastai stora (2,5-5 cm), o jos skonis yra saldžiarūgštis.
Citrus medica – lotyniškas citrono pavadinimas parodo, kad šis augalas turi gydomųjų savybių. Anksčiau šiais vaisiais ypač populiaru buvo gydyti jūros ligą, taip pat kovoti su žarnyno sutrikimais bei plaučių ligomis. Iš citronų yra gaminamas itin vertingas eterinis aliejus.
Kaip užsiauginti citroną namuose?
Citroną namuose galima užsiauginti iš sėklų. Ne taip kaip citrinmedis, šis augalas yra panašesnis į krūmą nei į medelį. Jo šakos yra dygliuotos, o žiedai stambūs (maždaug 4 cm), balti arba rausvi. Natūraliai augdamas lauke citronas gali pasiekti 2,5-4,5 m aukštį, žinoma, namuose jis užauga kur kas mažesnis.
Prieš nusprendžiant auginti šį augalą, svarbu žinoti, kad jis yra be galo jautrus šalčiui bei skersvėjams, todėl reikia imtis papildomų priemonių, kad krūmelis būtų apsaugotas.
Sėklas reikia sėti į citrusiniams vaisiams skirtą žemę. Žiemą juos auginti reikia šviesioje, šiltoje patalpoje (idealiausia temperatūra yra 15-17 laipsnių), kur yra pakankamai drėgmės. Šiuo metų laiku rekomenduojama drėkinti orą, dažnai apipurkšti augalo lapus vandeniu. Vasarą šiuos krūmus galima išnešti į balkoną, terasą, mansardą, tik svarbu, kad ten nebūtų skersvėjų.
Kalbant apie persodinimą, jauni citronai yra persodinami kasmet žiemos pabaigoje. Seni krūmai yra persodinami kas 2-3 metus, kasmet pakeičiant tik viršutinį žemės sluoksnį.