Apšvietimas interjere užima ypatingą vietą, juk šviesa – tai bene vienintelė priemonė galinti sukurti itin jaukią bei „gyvenamą“ namų atmosferą. Taigi tinkamai parinktas apšvietimas namuose ne tik atlieka savo praktinę paskirtį – padeda matyti tamsiuoju paros metu, bet ir kuria svetingų namų dvasią. Pasiteiravome interjero dizaino ekspertų, kaip sukurti tinkamą apšvietimą svarbiausiose namų zonose: virtuvėje, svetainėje, miegamajame bei vonios kambaryje.
Ypatinga dirbtinės šviesos reikšmė mūsų šalyje
Pradedama kalbėti apie namų apšvietimą, interjero dizainerė Dalia Gerasimavičienė (interjero dizaino studija „DG interjerai“) pastebi, kad mūsų šalyje dirbtinis apšvietimas yra itin svarbus – čia vyrauja tamsūs rytai, ilgi rudens ir žiemos vakarai, o aktyvūs esame daug ilgiau nei tai leistų šviesus paros metas.
Geras apšvietimas žmogui yra būtinas ir turi didelę įtaką jo psichikai. Nekokybiškas apšvietimas, kuomet jo būna per mažai, arba yra netinkamai sureguliuotas šviesos atspalvis ar jo intensyvumas, gali būti susierzinimo bei dirglumo priežastis. Dizainerė sako, kad svarbiausia – harmoninga ir subalansuota apšvietimo aplinka. Gyvenamąją aplinką geriausia kurti šviesią ir pirmiausia kiek galima daugiau įsileisti natūralios šviesos.
Interjero apšvietimo projektavimo procese labai svarbu yra atskirti darbo bei poilsio zonas
Kalbėdama apie aspektus į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį kuriant namų apšvietimą, architektė – dizainerė Dalia Jakeliūnaitė (interjero ir architektūros studija „Daliajakeliunaite.lt“) sako, kad projektuojant namų apšvietimą labai svarbu atskirti darbo bei poilsio zonas (pagal tai galima sudėlioti ramesnį arba ryškesnį apšvietimą). Kadangi nemažai laiko praleidžiame namuose tamsiu paros metu, būtina pasirūpinti ir jaukiu šviesos šaltiniu, jam sukurti visuomet padeda sieniniai, staliniai, pastatomi šviestuvai su šiek tiek prigesinta, blyškia šviesa. Dizainerė pabrėžia, kad formuojant namų apšvietimą reikia nepamiršti, kad tai ne tik funkcinė užduotis, bet ir interjero stiliaus dalis.
Keli patarimai, kaip sukurti svarbiausių namų erdvių apšvietimą
Apšvietimas virtuvėje
Virtuvė – ne tik darbinė zona, bet ir labai svarbi bendravimo, šeimos susibūrimo vieta. Dizainerė D. Gerasimavičienė pataria, apšvietimą šioje erdvėje kurti tokiu principu:
1. Pagrindinis apšvietimas – jis apšviečia visą erdvę, išsklaido nereikalingus šešėlius.
2. Darbo zonos apšvietimas – svarbu tinkamai apšviesti tą plotą, kuris susijęs su pagrindiniais darbais virtuvėje: virimu, kepimu, ruošimu, indų plovimu ir t.t..
3. Valgymo zonos apšvietimas – turi būti malonus, komfortiškas. Šviesa ryški ir koncentruota į stalo zoną.
Svarbu: Visi apšvietimo būdai, turi būti valdomi skirtingais jungikliais.
Apšvietimas svetainėje
Norint sukurti svetainėje išties funkcionalų apšvietimą, architektė – dizainerė D. Jakeliūnaitė sako, kad labai svarbu išskirti zonas, kurias norime apšviesti. Pavyzdžiui, dažnai svetainėje būna ir valgomojo zona, todėl svarbu numatyti nuleidžiamą šviestuvą virš stalo, o pagrindiniam apšvietimui geriau rinktis lubinį šviestuvą, arba neutralius įleidžiamus šviestuvus. D. Jakeliūnaitė nerekomenduoja erdvėje naudoti per daug nuleidžiamų šviestuvų, kurie gali tarpusavyje konkuruoti (žinoma, viskas priklauso nuo erdvės dydžio, pačių šviestuvų pasirinkimo, baldų išdėstymo).
Architektė-dizainerė pastebi, kad nėra bendros taisyklės, kaip reikėtų kurti apšvietimą. Galima išskirti apšvietimą kaip bendrą, tikslinį ir jaukų akcentinį. Išskyrus funkcines zonas, pagal tai galima sudėlioti šviesą. Visuomet rekomenduojama pagalvoti apie bendrą apšvietimą ir kelių tipų papildomą šviesą. Pavyzdžiui, jeigu svetainėje planuojama darbo zona, galbūt verta rinktis pastatomą šviestuvą šalia. Jeigu namuose yra meno kūrinių, galima juos apšviesti sieniniais šviestuvais. Jeigu nesate tikri dėl baldų išdėstymo, gali pagelbėti mobilus apšvietimas su šynlaidžiais, jų pagalba erdvėje galima formuoti apšvietimą pagal poreikius, o pritrūkus šviesos visuomet galima papildomai pridėti prožektorių.
Apšvietimas miegamajame
Miegamajame turėtume jaustis ramiai, todėl ir apšvietimas šioje erdvėje turėtų būti ramesnis. D. Jakeliūnaitė sako, kad kuriant miegamojo apšvietimą, reikėtų pagalvoti apie jaukų apšvietimą, kuris neakintu ir nevargintų.
Dažnas pasirinkimas – šalia lovos pastatomi arba sieniniai šviestuvai. Nereikėtų kabinti lubinio šviestuvo, kurio šviesa gali akinti, visuomet geriau rinktis prigesintą šviesos šaltinį. Jeigu miegamajame yra drabužinė, geriau šalia jos suformuoti atskirą, konkrečiai šiai zonai galingesnį apšvietimą.
Apšvietimas vonioje
D. Gerasimavičienė vonios patalpoje be bendro ir veidrodžio apšvietimo pataria įsirengti ir prislopinto tipo apšvietimą, kuris labiau aktualus mėgaujantis karšta vonia ir kitomis atsipalaidavimo procedūromis. Tam tinka LED paslėpto apšvietimo sprendimai, tai turėtų būti netiesioginė šviesa, kuri padės sukurti raminančią aplinką, leidžiančią atsipalaiduoti po dienos darbų.