53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Išmanusis kambarys moksleiviui
Išmanusis kambarys moksleiviui / Shutterstock nuotr.

Kuriame išmanųjį kambarį moksleiviui: į ką atkreipti dėmesį? 

Kiekvienam moksleiviui reikia savo kampelio namuose, kur jis galėtų kurti, ilsėtis ir mokytis. Ši erdvė turi būti ne tik jauki, bet ir funkcionali bei atitinkanti šiuolaikinius vaikų poreikius. Čia puikiai gali padėti įvairūs išmaniųjų namų sprendimai – nuo kokybiško apšvietimo ar pažangaus kištukinio lizdo, iki telefono programėle valdomo kambario klimato. 

Mažiau „laidinio“ chaoso vaiko kambaryje

Pripažinkime – kiekvienais metais namuose atsiranda vis daugiau išmaniųjų prietaisų, kuriuos nuolat reikia  įkrauti. Tam neretai prireikia įvairių skirtingų kroviklių ir laidų, kurie greitai kambaryje sukuria betvarkę. Išvengti tokio chaoso vaikų kambaryje padės universalesnio dizaino kištukiniai lizdai. 

„Kištukiniai lizdai su integruotomis USB jungtimis yra puikus sprendimas, nes nebereikia apkrauti sienos griozdiškais krovikliais.

Tvarka moksleivio kambaryje
Tvarka moksleivio kambaryje / JUNG

Užtenka tiesiog prijungti krovimo laidą prie USB jungties. Tokie „hibridiniai“ kištukiniai lizdai gali turėti iki dviejų papildomų USB jungčių. Viena bus USB-A, kita – USB-C tipo.

JUNG siūlo ir kitokį kroviklį, kuris taip pat montuojamas sienoje, tačiau turi tik USB-C jungtį ir yra žymiai galingesnis – jo įkrovimo galia siekia net 60 vatų.

Jis suderinamas su daugelio pasaulio gamintojų išmaniaisiais įrenginiais ir akumuliatoriais. Tad, nešiojamą kompiuterį, planšetę ar telefoną su tokiu sieniniu krovikliu-lizdu vaikai galės įkrauti labai greitai“, – pasakoja „JUNG Vilnius“ direktorius Raimundas Skurdenis. 

Pažangūs apšvietimo sprendimai – ne tik namų darbams 

Tinkamas apšvietimas atlieka labai svarbų vaidmenį, kuriant gerą mokymosi aplinką bei padeda išvengti regos susilpnėjimo.

Tinkamas apšvietimas moksleiviui
Tinkamas apšvietimas moksleiviui / JUNG

Jis turi būti pakankamo intensyvumo, tinkamo atspalvio ir apšviesti teisingu kampu. Pavyzdžiui, stalinė lempa ant moksleivio stalo turėtų suteikti bent 450 liumenų šviesos srautą.  

Lemputės, kurios apšviečia mokymosi zoną vaiko kambaryje, turėtų skleisti 4000-5000 kelvinų šviesą, kuri yra šaltesnio atspalvio. Tokia šviesa naudojama ir biuruose, nes leidžia geriau susikaupti ir didina produktyvumą. 

Kiti šviestuvai vaiko kambaryje, pavyzdžiui, kabantys palubėje, turėtų suteikti bent 1500 liumenų suminį šviesos srautą. Tai užtikrins gerą matomumą tamsesniais metų laikais, kambaryje nebus tamsesnių šešėlių ar atspindžių nuo kitų šviesos šaltinių.  

„Taip pat verta įrengti ir foninį apšvietimą, kurio intensyvumą galima reguliuoti sukamu ratuku. Toks valdiklis įrengiamas sienoje – visai kaip jungiklis.

Kai reikia mokytis, nustatomas ryškiausias apšvietimas, o kai metas atsipalaiduoti ar ruoštis miegui – šviesą galima pritemdyti. Taip vaiko kambaryje sukuriama skirtinga atmosfera pagal poreikį“, – papildo R. Skurdenis. 

Taip pat įĮdomus ir naudingas sprendimas vaiko kambaryje gali būti pašvietimas palei grindis su LED juostomis, kurios aktyvuojamos judesio jutikliu.

Tam parenkamas judesio jutiklis su laiko programomis, kuris įrengiamas nedideliame aukštyje šalia lovos.

Naktį einant į tualetą, judesio jutiklis aktyvuos blankų apšvietimą palei lovą ar grindis, o dieną jis bus neaktyvus, nes galima parinkti konkrečius laiko intervalus kada jutiklis turi veikti. 

Moksleiviui svarbi ir kambario temperatūra 

Norint užtikrinti produktyvią mokymosi aplinką vaiko kambaryje, labai svarbu palaikyti komfortišką temperatūrą.

Kai temperatūra nėra ideali, smegenys nuolat siunčia signalus kūnui, kad reikia prisitaikyti prie esamos temperatūros, todėl gali būti sunku sutelkti dėmesį.

Pavyzdžiui, optimaliausia temperatūra mokymuisi yra apie 22 °C, kurią palaikyti padeda termostatai. Specialistas paaiškina jų naudą: 

„Paprasčiausias termostas – tai įrenginys, kuris valdo šildymo sistemą. Juo nustatoma individualios patalpos temperatūra.

Tačiau šiais laikais daug naudingiau diegti išmaniuosius termostatus, kurie palaiko žymiai daugiau funkcijų. Pavyzdžiui, laiko programos.

Galite nustatyti, kuriomis valandomis reikia palaikyti komfortišką temperatūrą vaiko kambaryje ir kada ją galima laikinai sumažinti.

Kambario temperatūros reguliavimas
Kambario temperatūros reguliavimas / JUNG

Kai vaikai mokykloje ar darželyje – nebūtina šildyti kambario maksimalia galia, tada termostatas veiks taupymo režimu. Tai padeda sumažinti energijos sąskaitas, nes komfortiška temperatūra palaikoma tik tada, kai to reikia.“ 

Išmaniųjų namų funkcijos moksleiviui

Visi aukščiau minėti sprendimai gali būti integruoti į išmanesnių namų sistemą. Ji suteikia nuotolinio valdymo galimybę ir gerokai daugiau kontrolės: 

„JUNG HOME išmanesnių namų sistema arba JUNG KNX išmaniųjų namų sistema yra valdoma tiesiog telefono programėlėje. Kiekvieną jungiklį, kištukinį lizdą, šviesos šaltinį ar kitą elektros instaliacijos įrenginį galima valdyti tiek fiziniais mygtukais, tiek programėlėje.

Vadinasi, vaiko kambario temperatūra valdoma net nepakilus nuo sofos, nors ir iš kito kambario. Tėvai gali išjungti šviesą vaikui jau užmigus ir tam nereikės net įeiti į vaiko kambarį.  

Išmanesnių namų sistema leidžia kurti įvairius scenarijus, kai skirtingos namų funkcijos veikia išvien.

Pavyzdžiui, mokymosi scenarijus – vieno fizinio mygtuko paspaudimu arba programėlėje, bus įjungtas intensyvesnis apšvietimas, o termostatas pradės šildyti kambarį iki optimalios temperatūros.

Išmaniųjų namų sistemos moksleiviui
Išmaniųjų namų sistemos moksleiviui / JUNG

Visa tai įvyksta vienu metu. Analogiškai galima kurti ir kitokius scenarijus. Tarkime, kai namų darbai jau atlikti ir metas ruoštis miegui, numatytu laiku bus automatiškai užtrauktos automatinės užuolaidos, apšvietimas bus pritemdytas, o termostatas truputį sumažins temperatūrą.

Tai ir yra išmanesnių sistemų, tokių kaip JUNG HOME ar JUNG KNX, grožis – absoliuti namų funkcijų kontrolė ir galimybių įvairovė“, – paaiškina specialistas Raimundas Skurdenis. 

Žaismingi jungikliai – vaikų kambario interjero dalis 

Vaikų kambariai neretai būna spalvingi ir žaismingi. O jungikliai ir kištukiniai lizdai dažniausiai yra balti. Taip neprivalo būti – elektros instaliacijos elementai yra pilnavertė interjero dizaino dalis. 
 
„JUNG asortimente yra net 63-ų Les Couleurs® Le Corbusier spalvų paletė. Su ja lengva pritaikyti jungiklio ar kištukinio lizdo spalvą prie dominuojančio kolorito vaiko kambaryje.

Arba priešingai – kaip tik parinkti ryškią ir išsiskiriančia spalvą, kad jungikliai išsiskirtų ir suteiktų vaiko kambario interjerui daugiau žaismingumo, išskirtinumo.  

Norintiems dar įdomesnių interjero sprendimų, siūlau išbandyti JUNG „Graphic tool“. Tai lengvai naudojamas grafinio dizaino įrankis, veikiantis interneto naršyklėje.

Jo pagalba galima sukurti praktiškai bet kokį piešinį, kuris bus atspausdintas ar išgraviruotas ant JUNG jungiklio paviršiaus.

Tai gali būti tiek žaismingos ikonėlės, tiek sudėtingesni piešiniai – net ir piešti jūsų pačių vaikų. Su JUNG turite praktiškai neribotą kūrybinę laisvę“, – apie JUNG jungiklių dizaino ypatumus pasakoja R. Skurdenis. 

Mano išsaugoti straipsniai