53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
13 atsakymų į klausimą: „Kodėl baras

13 atsakymų į klausimą: „Kodėl baras, o ne stalas?“

Baras ir pietų stalas nebūtinai turi būti konkurentai, bet taip atsitinka. Ar stalo funkcijas perleidžiame barui, lemia ir tradicijos, ir pats šio baldo konstrukcijos pobūdis. Baro stalviršio plotas nedidelis, tad nebūtina tiek dėmesio skirti serviruotei, o atsipalaidavimo nuotaika jau užkoduota baro „genuose“. Turi jis ir daug kitų privalumų…

1. Lengvas ir dinamiškas
Skirtingai nei solidus pietų stalas, lengva ir dinamiška baro konstrukcija, viena vertus, siejasi su sparčiu gyvenimo tempu, greičiausiai todėl puikiai pritampa šiuolaikiškame interjere. Tačiau, kita vertus, šis interjero elementas tarsi kviečia atsipalaiduoti ir sukuria draugišką nuotaiką. Atviras baras, kur derinamas vienas kitą papildantys metalas, stiklas ir minimalistinis dekoras, iš tiesų skirtas atspindėti abi šias idėjas. (Tiesa, jos toli gražu ne vienintelės: tik idėjomis sotus nebūsi, realus gyvenimas kelia žemiškesnius – funkcionalumo – reikalavimus…)

2. Aukštis – ne problema
Baro aukštis (įprastai 110–115 cm), turint omeny praktiškumą, gan pretenzinga savybė: ne bet kokiai veiklai jis patogus, o smagiam sėdėjimui – būtinas. (Vis dėlto tradicinis stalo aukštis turi savų privalumų.) Patogu, kai baro konstrukcija, prigludusi prie patogaus aukščio virtuvės baldų, pakelta „į aukštesnį lygmenį“. Itin stilingai atrodo du skirtingo aukščio paviršius susiejantis vientisas stalviršis.

3. „Salai“ reikia erdvės
Baro sala – gan masyvus baldas, todėl jai vietos užtenka tik erdvioje virtuvėje. Į „salos“ konstrukciją dažniausiai įmontuojama ir buitinė technika. Šeimininkaujant prie jos prieinama iš vienos – virtuvės – pusės, nes taip patogiausia. Kitoje pusėje liktų nenaudojama vieta, tad kodėl jai nepriskirti papildomos – baro zonos – funkcijos? Dar vienas labai praktiškas „salos“ privalumas tas, kad į ją yra pakankamai vietos įmontuoti talpių spintelių: po ranka bus ir indai, ir vyno šaldytuvas.

Shutterstock nuotr.

4. Minimalistinė konstrukcija
Baras – išskirtinai funkcionalus interjero elementas. Jis gali būti siauresnis už masyvų ar net griozdišką pietų stalą ir pakeisti jį, kai stinga vietos. Tokią minimalistinio stiliaus konstrukciją patogu ir praktiška įmontuoti statmenai virtuvės spintelėms – jos ilgis priklauso nuo patalpos formos ir dydžio. Vietai taupyti skirtos ir baro kėdės be atkalčių – nenaudojamos jos telpa po stalviršiu.

5. Tarpininkas
Viena iš baro funkcijų – atskirti zonas. Aukštesnis nei kiti baldai, jis tinkamai atlieka pertvaros vaidmenį – suskirsto erdvę į zonas ir nepažeidžia jų vientisumo principo. Minimalistinio stiliaus stalviršis, klasikinė „sala“ ar kita originali baro konstrukcija gali atskirti virtuvę nuo svetainės ar valgomojo, o galbūt netgi prieškambario. Arba įrėminti darbo ar poilsio zoną pačioje virtuvėje. Pasirinkus tokį interjero sprendimą išsaugoma vizuali zonų visuma, tačiau drauge tiksliai apibrėžiamos ribos.

Shutterstock nuotr.

6. Gera išeitis iš blogos padėties
Baro konstrukcija prie sienos – neišvengiama būtinybė ilgoje ir siauroje patalpoje, kurioje įrengta virtuvė. Gal valgyti priešais sieną ir nelabai smagu, bet kartais kitos išeities net nėra, ir interjero sprendimus lemia ne estetikos pojūtis ar funkcionalumo siekis, o paprasčiausi geometrijos dėsniai. Bet ir juos galima palenkti į savo pusę – kūrybiškai ir subtiliai…

7. Tokia realybė…
Nedidelį staliuką su baru sieja tik aukštis. Pakaitalas, žinoma, nėra visavertis, tačiau norint greit užkąsti ir peržvelgti naujienas (beje, mitybos specialistai apie tokią „bendrą veiklą“ yra prastos nuomonės), mažas bariukas labai patogus. Ir estetiškas, nes kompiuteris virtuvėje turi savo vietą, nesimėto kur nors šalia viryklės ar plautuvės.

8. Apie vietos taupymą
Skirtingai nei stalas, net ir nedidukas uždaras baras yra aukštas ir talpus, tad reikia pasinaudoti galimybe protingai panaudoti vietą po stalviršiu. Svarbiausia, kad mažoje virtuvėje baro konstrukcija užimtų nedaug vietos, vizualiai atrodytų kompaktiška. Vien uždaros spintelės gali sukurti pernelyg masyvaus baldo įspūdį – jį išsklaido pramaišiui įmontuotos atviros lentynėlės.

Shutterstock nuotr.

9. Virtuvės riboženklis
Madinga tendencija vienoje erdvėje įkomponuoti virtuvę ir svetainę tapo viena iš baro populiarumo priežasčių. Nors šios dvi zonos draugiškai dalijasi bendra erdve, kiekviena jų (ypač virtuvė) turi išsaugoti autonomiją. Baras su šia užduotimi susidoroja sėkmingiausiai: jo formos ir dydžio neriboja griežti reikalavimai, todėl šis baldas lengvai pritaikomas prie architektūrinių virtuvės ypatumų ir ją atskiria. Ne menamai, bet akivaizdžiai. Tad tradicinis pietų stalas gali ramiausiai pasitraukti „už kadro“ – į valgomąjį.

10. Du lygiai
Siauras baro stalviršis sumontuotas virš virtuvės darbastalio, o ne vietoj jo ar šalia. Tai patogi lakoniška konstrukcija, išsiskirianti santūriu dizainu ir labai apgalvotai panaudojama vieta. Tokia pati stalviršio ir kėdžių spalva išskiria baro zoną kaip bendrą visumą.

Shutterstock nuotr.

11. Ant kampelio
Baras – tai tarsi dėlionė, kur kiekvienai detalei reikia rasti tinkamą vietą. Tik skirtingai nuo dėlionės, čia daug galimybių improvizuoti… Kai mažoje virtuvėje neužtenka vietos įrengti barą atskirai, kaip savarankišką interjero elementą, jo stalviršis gali būti kito baldo tęsinys. Šiuo atveju paprastai labiausiai tinka virtuvinės spintelės. Vienodos spalvos ir stiliaus virtuvės plokštumos atrodo nepretenzingai ir stilingai. Bet kontrastai – įdomesni, tad kodėl jais nežaisti? Baras ir virtuvės spintelės yra logiška vienas kito tąsa, tačiau apvali stalviršio forma ir solidi apdaila suteikia jam išskirtinio interjero elemento statusą.

12. „Asmeninis“ apšvietimas
Erdvios virtuvės viduryje įrengta „sala“ atrodo elegantiškai: pasirinktas įspūdingas spalvinis sprendimas susieja barą ir maisto ruošimo zoną į vieną visumą, o tikslinė šviesa, kurią skleidžia du pakabinamieji šviestuvai, išryškina šios vietos svarbą ir unikalumą. Virš baro apšvietimas įrengiamas ne vien tam, kad būtų jaukiau, – jis vizualiai stipriau apibrėžia ribas, o, jei šviestuvai nuleisti gan žemai, sustiprina menamo virtuvės riboženklio iliuziją.

Shutterstock nuotr.

13. Trys būdai
Barą galima išskirti trimis būdais: spalva, apšvietimu ir forma. Tiesa, visų trijų vienu kartu nereikėtų naudoti, kad neprasilenktume su saiko jausmu…

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!

Mano išsaugoti straipsniai