Bulgarkė, turbinkė, fleksas – šis universalus įrankis, kurio taisyklingas pavadinimas yra kampinis šlifuoklis, Lietuvoje turi ne vieną vardą. Tai vienas dažniausiai perkamų elektrinių įrankių. Ir tenesuklaidina jūsų pavadinimas – jis naudojamas ne tik šlifavimui. Paklausėme ekspertų, į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis šį įrankį.
Kampinis šlifuoklis yra universalus pjovimo, šlifavimo ir poliravimo įrankis. Dažniausiai naudojamas pjauti akmenį, metalą, betoną, plyteles, mūrą ar net asfaltą, tačiau turi daugybę kitų panaudojimo būdų. Su juo galima pjauti čerpes, greitai nupjauti metalinius strypus. Juo, savaime suprantama, galima ir šlifuoti – šalinti padengimus, rūdis, kartais toks šlifuoklis naudojamas ir poliravimui.
Disko skersmuo
Įrankio disko skersmuo nurodo ne tik kokius diskus galėsite naudoti, tačiau ir kokiu gyliu galima pjauti medžiagas. Kampiniai šlifuokliai, matuojant pagal maksimalų disko skersmenį, dažniausiai būna kelių rūšių. Vis dėlto renkantis šlifuoklį namams didelės sumaišties neturėtų būti, kadangi dažniausi kampinių šlifuoklių dydžiai yra 125 mm ir 230 mm. Pastarieji dažniau naudojami profesionalų,o namų reikmėms greičiausiai pakaks 125 mm skersmens įrankio.
Apsisukimai per minutę
Sūkiai per minutę yra vienas svarbiausių parametrų į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį. Naudinga, jei kampinis šlifuoklis turi sūkių reguliavimo funkciją. “Tai šiek tiek kelia įrankio kainą, tačiau suteikia platesnes panaudojimo galimybes. Pavyzdžiui, šlifavimui ir pjovimui reikalingos skirtingos apsukos. Pjaunant skirtingas medžiagas skirtingų tipų diskeliais, apsukų reguliavimas tikrai pravers. Jeigu apsukos nereguliuojamos, maksimalūs sūkiai siekia ~11 000 aps/min – tai yra standartas”, – pažymi Andrius Martinaitis, įrankių parduotuvės irankiucentras.lt vadovas.
Daugiau sūkių įrankyje paprastai reiškia, kad galėsite pjauti įvairesnes medžiagas, mat skirtingoms medžiagoms reikia nevienodų sūkių (pvz. akmeniui reikia kur kas daugiau nei metalui). Žinoma, tai priklauso ir nuo galios. “Jeigu ieškoma paprasto pigaus kampinio šlifuoklio, siūlau rinktis be reguliuojamų sūkių. Tokie paprastai būna mažesni ir lengvesni, todėl, reikalui esant, su juo galima dirbti viena ranka. Tokie kampiniai šlifuokliai labai patinka statybininkams, dirbantiems su metalinėmis konstrukcijomis, įrankio kaina siekia apie 60 €. Jei įrankis galingesnis, universalus, su reguliuojamais sūkiais, juo įmanoma įpjauti ar šlifuoti betoną. Toks įrankis gali kainuoti apie 100 €” – teigia įmonės “Įrankiai.lt” atstovas A.Morozovas..
Galia
Kaip ir kiekviename elektriniame įrankyje, į galią reikėtų atkreipti dėmesį. Įprastam šlifuokliui pilnai užtenka iki 1400-1500 W galios, profesionalų šlifuokliai atitinkamai galingesni. “Kuo didesnė galia, tuo įrankis ištvermingesnis, ilgaamžiškesnis jo variklis. Galingesniu įrankiu galima apdirbti, įpjauti, šlifuoti betoną. Pats įrankis palaikys tolygius sūkius net paspaudus jį stipriau prie ruošinio” – galios reikšmę paaiškina A. Morozovas.
Gamintojas
Žinomas gamintojas dažniausiai asocijuojasi su patikimumu, todėl A. Martinaitis perkant pataria įvertinti gamintojo vardą. “Nerekomenduoju rinktis nežinomų arba pačių pigiausių gamintojų produkcijos. Tokie šlifuokliai būna prastos kokybės, neturi saugumo standartų, dažnai genda. Geriau šiek tiek skirti daugiau ir įsigyti žinomų gamintojų produkciją”, – teigia pašnekovas.
Įrankio svoris
Šlifuokliai vidutiniškai sveria apie 2-3 kg, tačiau svoris šiuo atveju praktiškai nelemia. Tiesa, mažesnius įrankius galima lengviau valdyti viena ranka, tačiau tai bene vienintelis skirtumas. Kardinalių skirtumų tarp mėgėjiškų ir profesionalių įrankių svorio nėra. Profesionalūs kampiniai šlifuokliai pasižymi mažu svoriu ir didele galia, tačiau tai pakelia jų kainą.
Diskai
Renkantis diską įrankiui, galite sutikti dvi sąvokas – deimantiniai bei abrazyviniai diskai. Deimantiniai diskai laikomi patvaresniais, jie naudojami pjaunant betoną, gelžbetonį, plytas, akmenį. Jie brangesni, tačiau jais galima pjauti efektyviau ir greičiau, ilgesnis jų tarnavimo laikas.
Labai svarbu darbui pasirinkti konkrečios paskirties diską. Gamintojai nurodo, kokiam darbui diskas skirtas, jo skersmenį ir daugybę kitų parametrų. Būtina sutikrinti kokio skersmens diskai numatyti jūsų įrankyje bei atkreipti dėmesį ar disko linijinis greitis (matuojamas m/s), neviršija maksimalaus įrankio linijinio greičio.
Nemažiau nei teisingas disko pasirinkimas lemia ir jo kaina. “Nerekomenduoju rinktis pigiausių diskų, nes jie yra labai minkšti ir momentaliai dyla, trumpai tarnauja. Didelė tikimybė, kad darbo metu diskelis luš, o tai gali baigtis sužeidimais. Kita problema – diskai yra per kieti. Jie nedyla taip greitai, tačiau darbo komforto nėra, didelė atatranka, kelia labai daug dulkių. Rekomenduoju pirkti vidutinės klasės ir brangumo diskelius. Profesionalūs diskai yra gerai, bet ne visada išnaudosite jų galimybes”, – pastebi A. Martinaitis.
Rūšis
Taip pat kaip ir daugelis šiuolaikinių elektrinių įrankių, taip ir kampiniai šlifuokliai gali būti arba laidiniai arba akumuliatoriniai. Tiesa, akumuliatoriniai kampiniai šlifuokliai, ne taip seniai atsiradę rinkoje, yra mažiau populiarūs, be to, vidutiniškai daug brangesni. „Akumuliatoriniai šlifuokliai yra skirti darbams, kur būtinas mobilumas, nėra galimybės turėti 220 V elektros tinklą. Jų galia dar neprilygsta 220 V įrankiams. Didžiąją kainos dalį sudaro akumuliatoriai. Technologijos po truputį pinga, taigi yra tikimybė, kad kaina sumažės, bet niekada nebus lygi su 220 V tipo kampiniais šlfuokliais. Kiekvieno gamintojo akumuliatorinių kampinių šlifuoklių lygis ir galia skiriasi. Tačiau jų populiarumas po truputį didėja. Dažnas atvejis, kuomet žmogus perka tik įrankį be kroviklio ir baterijų, nes turi to paties gamintojo kitus akumuliatorinius įrankius ir naudoja turimas baterijas bei kroviklius“, – teigia A. Martinaitis.
Naudingos funkcijos
Ar šiuo įrankiu šlifuosite, ar pjausite, tačiau dulkių neišvengsite, o jos trumpina šlifuoklio darbą. Todėl verta įsigyti dulkių nusiurbimo gaubtą, tiesa, jie tinka tik ant brangesnių kampinių šlifuoklių. Ilgiau arba intensyviau dirbant aktualios gali būti ir papildomos arba integruotos apsaugos nuo vibracijos.
Naudinga ir funkcija „minkštas startas“. “Ši funkcija, dar vadinama „soft start“, naudinga ir profesionalams ir mėgėjams, nes tokių atveju įrankio sūkiai tolygiai pakyla įjungus prietaisą. Tokiu atveju įjungimo metu įrankis rankose netruktelės, todėl mažėja galimybė susižeisti”, – pažymi A. Morozovas.
Saugumas turėtų būti vienas pagrindinių akcentų ne tik renkantis įrankį, tačiau ir juo dirbant. Saugokitės pjaudami metalą, kadangi šlifuoklis išskirs didelį kiekį žiežirbų. Jos gali ne tik sužeisti jus, tačiau ir uždegti aplinkinius objektus. Būtinai dėvėkite pirštines ir apsauginius akinius.
Nors darbe svarbiausias pats darbininkas, neverta pamiršti ir įrankio. Vienas svarbiausių aspektų – variklio perkaitimas. “Kaisti įrankis gali dėl trijų priežasčių: kai įrankiui trūksta galios, kai pasirinkti mažiausi sūkiai ir įrankio variklis yra nepakankamai aušinamas – tai dažniausiai atsitinka dėl netinkamo įrankio naudojimo, pavyzdžiui, kai kampinis šlifuoklis naudojamas poliravimo darbams atlikti. Taip pat kai variklio ventiliacijos angos užkimštos ar užspaustos rankomis. Visiškai išvengti variklio perkaitimo neįmanoma, tačiau gamintojai brangiuose modeliuose stengiasi įdiegti ventiliavimo skyles sunkiai uždengiamose vietose”, – pastebi A. Morozovas.
Dėl per didelio perkaitimo šlifuojant su mėgėjišku kampiniu šlifuokliu kartais būsite priversti padaryti didesnes pertraukas.