Plytelės – itin populiari danga virtuvės bei vonios kambariuose. Tačiau ar tinka plyteles klijuoti ant tokių paviršių, kaip: OSB plokštės, gipso kartonas, fanera?
Ant OSB plokščių
Keramines plyteles klijuoti tiesiai ant plikų, jokiomis papildomomis medžiagomis nepadengtų OSB plokščių nerekomenduojama. Mat OSB gaminama iš presuotų medžio drožlių, o bet kuri mediena turi savybę nuo patalpoje vykstančių drėgmės ir temperatūros svyravimų deformuotis.
Padidėjus drėgnumui ant OSB paviršiaus užteptas plyteles laikantis klijų sluoksnis susiriečia ir supleišėja, plytelės atsisluoksniuoja. Drėgni yra ir patys plytelių klijai. Medinės OSB drožlės sugeria tą drėgmę ir pradeda deformuotis. Ant iš OSB padaryto grindų pagrindo paklijuotos plytelės suskilinės. Toks pagrindas nebus toks stabilus kaip betonas.
Išvada: OSB plokštes būtina padengti tinkamomis hidroizoliacinėmis medžiagomis ir gruntais. Tik po to verta klijuoti keramines plyteles. Dar vertingiau yra prie OSB plokščių pritvirtinti armuojantį tinklelį, jas hidroizoliuoti ir užtinkuoti. Vėliau ant nutinkuotos plokštės plytelės klijuojamos kaip ant paprastos betoninės sienos. Kai kurie meistrai tokiam darbui naudoja Henkel klijus.
Ant gipso kartono
Išgirdę tokį klausimą apdailininkai šiek tiek raukosi, bet klijuoti sutinka. Tokio darbo metu labai svarbu laikytis technologinių normų ir reikalavimų. Niekuo neapdorotos gipso kartono plokštės priklijuotų plytelių svorio neatlaiko. Gipso kartono plokštė, ją palyginus su betonine plokšte ar mūrų, yra ganėtinai trapi ir plona. Jeigu plytelėmis bus apklijuotas didelis plotas, gipso kartonas nuo plytelių svorio gali virpėti, riestis, lankstytis. Tuomet plytelės nubyrės ir kartonas gali įlūžti.
Nedidelio plytelių kiekio svorį gali išlaikyti tik atskiri iš gipso kartono susukti interjero elementai: vonios dėžė ar dalies virtuvės baldų apdaila. Todėl numačius gipso kartono pertvarą ateityje apklijuoti plytelėmis kartoną vertėtų iš anksto sustiprinti, užarmatuoti. Kaip tokią pertvarą galima sustiprinti? Gipso kartono plokštės sumontuojamos keliais sluoksniais, po dvi; žingsnis tarp aliuminio profilių, prie kurių pritvirtinami 2 sluoksniai GKP, turi būti tankesnis ir trumpesnis – 40 cm.
Visos siūlės turi būti gerai užarmatuotos ir užglaistytos. Plytelių klijavimui skirta gipso kartono sienos plokštuma turi priminti monolitinę konstrukciją. Tik taip paruoštos plokštės keramines plyteles laikys patikimai.
Ant faneros
Būkime realistais: keraminių plytelių paprastais plytelių klijais prie plikos faneros nepriklijuosime. Mat klijuose esanti drėgmė sukels faneros lukštų išbrinkimą. Vėliau bet koks nestiprus smūgis ar netyčinis lenkimas visą plytelių sluoksnį suardys. Be to, fanera – tai ta pati mediena. Padidėjus oro drėgmei ji išbrinksta, sumažėjus – prasideda traukimasis ir deformacija. Dėl tokio poveikio fanera juda – plytelių sluoksniui tai labai prastas pagrindas. Plytelės nuo faneros greitai atsisluoksniuos, įskils, nukris.
Keraminių plytelių klijavimas ant faneros galimas tik tuomet, jeigu bus tinkamai pasiruošta – kaip OSB atveju. 1. Pradžioje fanerą būtina padengti hidroizoliacine medžiaga. 2. Tada prie faneros pritvirtinamas armuojantis tinklelis. 3. Nugruntuota fanera su tinkleliu garantuoja geresnį sukibimą. 4. Tepami plytelių klijai. 5. Klijuojamos pačios plytelės.
Kai kurie nagingi meistrai pataria prie faneros priveržti gipso kartono plokštes. Fanera yra patvari medžiaga, tad glaudžiai prie jos pritvirtintas gipso kartonas nebebus toks trapus ir pažeidžiamas. Pritvirtintą GKP būtina tinkamai paruošti ir tik tuomet klijuoti plyteles.