Statybinis peilis – tai pjaunantis įrankis su tuščiavidure rankena. Joje tvirtinami pakaitiniai segmentiniai ašmenys, jų fiksatorius ir reguliatorius. Rankena būna metalinė arba plastikinė. Tokių peilių ašmenys yra labai ploni ir aštrūs. Todėl pjūvis būna tikslus, lygiais kraštais. Statybiniu peiliu pjaunamas gipso kartonas, tapetai, popierius, kartoninės dėžės, pakavimo juostos, linoleumas, PVC, plastikas, polietilenas, plėvelės.
Kuris peilis yra geras?
Peilių pasirinkimas tikrai didelis. Geri įrankiai pasižymi keliomis savybėmis. Jie yra ilgaamžiai. Jeigu kasdien jūsų naudojamas peilis be gedimų ir lūžimų tarnauja metus arba ilgiau – jis tikrai patikimas. Ašmenų ištraukimo mechanizmas turi būti sklandus ir paprastas. Peilio keitimo patogumas lemia ir darbo našumą. Peilis turi būti lengvas. Nešiodami kišenėje neturite justi jo svorio. Ašmenys turi būti padalinti įstrižais grioveliais į segmentus. Atbukusios ašmenų dalys nulaužiamos per griovelių liniją.
Statybinių peilių variantai
Statybiniai peiliai skiriasi dydžiu, ašmenų matmenimis bei ilgiu, rankenos medžiaga, o svarbiausia – ašmenų fiksacijos mechanizmu.
Paprastas statybinis peilis. Tai pats lengviausias, pigiausias ir paprasčiausias statybinis peilis. Jį sunku pavadinti statybiniu, įrankis labiau primena kanceliarinį peiliuką. Jo ašmenų ištraukimo ir fiksacijos mechanizmas labai silpnas ir nepatikimas. Kai kurie mechanizmai sulūžta ir ašmenų nebelaiko jau po kelių statybinių medžiagų pjovimo dienų. Jeigu toks peilis bus naudojamas tik biure popieriaus pjaustymui, jis tarnaus ilgiau.
Statybinis peilis su ratuku. Šis peilis patikimesnis už pirmąjį ir susidoroja su storesnėmis medžiagomis. Jo ašmenų fiksacijos mechanizmo pagrindinė detalė yra ratukas. Tačiau pernelyg stipriai užsuktas ratukas ašmenis gali ir sugadinti. Darbo sėkmė priklauso nuo darbininko patirties. Patyrusio meistro rankose šis ratukas ašmenis laiko patikimai, o nepatyrusio naujoko rankose jis dažnai užsikerta. Šį fiksavimo ratuką reikia užsukti tik truputi, per pusę apsukos. Jeigu ratukas bus užveržtas pernelyg stipriai, jis korpuse ir ašmenyse suformuoja įdubas. Šios deformacijos trukdo laisvai judinti ašmenis: rankenos korpusas persikreipia, ašmenys jame užsikerta. Todėl tokio peilio ašmenis stenkitės fiksuoti per pusę apsukos.
Metalinis statybinis peilis. Šio peilio rankena bei smulkios detalės yra metalinės. Silpnesniųjų peilių plastikinės rankenos ir detalės lengviau skyla ir lūžta, tačiau plienas darbo krūvius atlaiko puikiai, darbas tampa saugesnis. Tokiu peiliu galima pjauti gipso kartoną, storą linoleumą, storą ruberoidą, gumą. Darbas su metaliniais peiliais ne visada būna patogus. Peilio kokybė priklauso nuo metalo kokybės. Brangiau kainuojantis iš nerūdijančio plieno peilis – puikus pasirinkimas ilgalaikiam darbui. Peiliai iš pigesnio minkšto plieno – nevykęs sprendimas. Ilgesnio naudojimo metu ašmenys tokį iš minkštesnio metalo pagamintą korpusą gali pažeisti ir įpjauti. Vėliau tokiu įrankiu dirbti bus sunku.
Kaip pakeisti peilio ašmenis?
Statybinių peilių ašmenys yra keičiami. Vieniems ašmenims atbukus į jų vietą yra įstatomi nauji. 1. Nuo rankenos galo nuimkite pusapvalį dangtelį. 2. Pro angą ištraukite senus ašmenis. 3. Į jų vietą (rankenos korpuse yra metalinis dėklas) įstatykite naujus, aštrius ašmenis. 4. Dangtelį vėl patikimai pritvirtinkite prie rankenos.