ŽURNALAS MANO NAMAI JAU 30 METŲ SU JUMIS
PRIEŠ ir PO: kaip vaikų kambarį pritaikyti dviem mokiniams

PRIEŠ ir PO: kaip vaikų kambarį pritaikyti dviem mokiniams

Mokslus pradėjus antrajam jaunėliui sūnui – dviejų kambarių bute gyvenanti vilniečių šeima pasiryžo pokyčiams namuose. Vieną kambarį jie atidavė į interjero dizainerės rankas. Po pertvarkos du mokiniai viename kambaryje turi atskiras poilsio, mokymosi ir žaidimų erdves, o mama neatsidžiaugia palengvėjusia buitimi, mat vaikai patys su džiaugsmu tvarkosi. 

Atėjus pokyčiams gyvenime – teko imtis pokyčių namuose

4 asmenų vilniečių šeima gyvena dviejų kambarių bute. Jame nebuvo aiškiai atskirtos svetainės, miegamojo ir vaikų zonos – abu kambariai buvo naudojami visoms reikmėms. Vaikai tik jiems skirto kambario irgi neturėjo – abiejuose kambariuose ir virtuvėje jie žaidė, skaitė, leido laiką su šeima, abiejuose kambariuose šeima priima ir svečius.

Šiemet jaunėlis Darius pradeda eiti į pirmą klasę. Ši nauja pradžia Kumpaičių šeimą paskatino imtis pokyčių namuose bei įrengti kambarį dviem mokinukams.

„Vaikams skirtame kambaryje tebuvo vienas darbo stalas ir viena kėdė prie jo. Darbo stalu naudojasi visa šeima ir, žinoma, jo nebepakanka, kai į pirmą klasę pradėjo eiti ir jaunėlis Darius. Vaikų kambarys apskritai nebuvo pritaikytas dviem mokiniams, jame trūko vietos daiktams – mokymosi priemonėms, knygoms, žaislams ir net uniformai – laikyti“, – įspūdžiais dalinosi dizainerė.

Dauguma kambaryje buvusių daiktų priklauso tėvams: drabužiai, šeimos albumai, knygos. Tad vaikų daiktams vietos neužteko – jų rūbeliai jau nebetilpo į šiems skirtą komodą, o uniformos kabodavo ant durų ar spintelių rankenų.

Tėvai pasakoja, kad berniukai pykstasi, kai reikia tvarkytis, nes nei vienas nenori prisipažinti, kur kuris paliko žaislus ar daiktus. Tuo tarpu interjero dizainerė sako, kad kuomet daiktai neturi aiškios, jiems skirtos vietos, vaikai nežino, kur juos reikia pasidėti, kad būtų tvarka, o ir motyvacijos jai palaikyti nėra.

PRIEŠ
PRIEŠ
Asmeninis archyvas

IKEA
IKEA
Asmeninis archyvas

IKEA
IKEA
Asmeninis archyvas

Kad nebūtų pykčių – atskirti kiekvieno erdvę

IKEA dizainerei tekęs iššūkis – kambarį atnaujinti taip, kad jame abu vaikai turėtų atskiras zonas, kuriose vienas kitam netrukdydami galėtų ruošti namų darbus, ilsėtis, skaityti, žaisti. Reikėjo išradingai pritaikyti daiktų laikymo sprendimus, kur tilptų kiekvieno mokinuko knygos, žaislai, drabužiai, patalynė, kad vaikai aiškiai žinotų, kaip palaikyti tvarką savo kambaryje ir taip ugdytų savarankiškumą.

Mokyklinio amžiaus berniukų erdves kambaryje dizainerė atskyrė jų mėgstamiausiomis spalvomis. „Karolio kambario pusėje parinkau žalios spalvos sienas, o Dariaus – mėlynos. Atitinkamai prie jų taikiau baldų spalvas, kad būtų aišku kas kuriam priklauso. Dabar vaikai turi spintas su kabyklomis ir lentynomis drabužiams laikyti. Kiekvienam įrengiau po atvirą lentyną prie lovos ir po pakabinimą lentyną virš jos daiktams, žaislams, knygutėms susidėti. Spintose pritaikiau kiekvienam po dėžę su ratukais patalynei laikyti“, – vardija V. Klezienė.

Mama Jurgita džiaugiasi, kad po kambario atnaujinimo ne tik sumažėjo nesutarimų tarp berniukų kur kurio daiktai, bet ir jai namuose tenka mažiau tvarkytis, mat dabar patys vaikai tai noriai daro. „Sūnūs neraginami ryte pasikloja lovas ir tvarkingai susideda patalynę į jai skirtas dėžes. Tvarkingai laiko ir drabužius, susideda juos į spintą. Man tai labai palengvina buitį“, – džiaugiasi J. Kumpaitienė.

PO
PO
IKEA

PO
PO
IKEA

PO
PO
IKEA

PO
PO
IKEA

Vietą taupantys sprendimai

Dizainerė pabrėžia, jog kai kambarį dalijasi du ar daugiau vaikų, kiekvienas baldas ir aksesuaras jame turi būti itin funkcionalus. „Kuomet du vaikai dalijasi vienu kambariu, tinkamas ir patogus variantas yra dviaukštė lova. Ji padeda sutaupyti kambario vietos, ir nors šiuo atveju tėveliai tokios lovos nenorėjo, kiekvienam besiimančiam pokyčių vaikų kambaryje siūlau tai įvertinti“, – pataria V. Klezienė.

Dar vienas dizainerei tekęs iššūkis – sumaniai įrengti vaikams poilsio ir žaidimų erdvę, kad ji neužimtų daug vietos. Dizainerė pasiūlė staliukus ant ratukų, kurie kartu yra ir daiktadėžės, bei pufus, kurių nebenaudojant galima pastumti po lova ir taip sutaupyti vietos.

Kadangi kambarys pailgas, vieno palubėje kabančio šviestuvo skleidžiamos šviesos sunkiai užteko. Berniukų mamai labai svarbu, kad vaikams skirtoje erdvėje būtų geras apšvietimas, tad čia dizainerė pasitelkė sumanų sprendimą – vos keliolika eurų kainuojantį laidų ir bėgelio rinkinį, leidžiantį iš vieno lizdo išvesti laidus dviem šviestuvams.

Tuo tarpu berniukų mama negali atsistebėti dar vienu taupiu, tiek vietos, tiek išlaidų atžvilgiu, sprendimu daiktams laikyti – vos nuo 9,99 Eur kainuojančiomis perforuotosiomis lentomis, prie kurių galima lengvai pritvirtinti kelių rūšių kabliukus, lentynas, spaustukus. „Nustebino šios lentos ir jų panaudojimo būdai. Vaikai gali čia pasikabinti kuprines, kepures, pasidėti gertuves ant čia pritvirtintos lentynėlės“, – įspūdžiais dalijasi J. Kumpaitienė.

Baldai, „augantys“ kartu su vaikais

Interjero dizainerė pastebi, kad siekdami sutaupyti, tėveliai neretai vaikų kambarį apstato suaugusiems skirtais baldais. Dizainerė pataria elgtis priešingai – vaikams skirti baldai ne tik bus taupūs, nes „augs“ kartu su vaiku, tačiau leis sukurti vaikams patinkančią, pritaikytą ir saugią erdvę.

„Norintiems išvengti vaikų kambario atnaujinimo kas kelerius metus, reikėtų rinktis ergonomiškus baldus, kurie keičiasi kartu su augančiu vaiku: keičiamo ilgio lovos, reguliuojamo aukščio stalai ir kėdės, lengvai surenkamos ir papildomomis lentynomis ar spintelėmis plečiamos spintos, kurias galima komplektuoti pagal besikeičiančius vaiko poreikius. Šiame kambaryje interjerą planavau taip, kad tėvams, kol vaikai mokysis mokykloje, jo atnaujinti nereikėtų, jo funkcionalumas ir baldai tarnautų ilgai ir nebūtų pernelyg vaikiški net po kelerių metų“, – sako V. Klezienė.

Betaupant vaikų kambario atnaujinimui, interjero dizainerė pataria pirmiausiai atlaisvinti vietos kambaryje atsisakius nebenaudojamų, senų daiktų ir baldų bei perdažius kambarį: „Nebūtina visų baldų įsigyti iškart – kambarį galima įrengti po truputį, taip išskaidant išlaidas, o pradžioje vaikui ar mokinukui geriau gyventi švariame, erdviame, šviesiame kambaryje tik su lova, žaislų dėže, rašomuoju stalu, nei tėvų ar senelių baldais ir daiktais apkrautoje, ankštoje, tamsioje erdvėje“. 

Mano išsaugoti straipsniai