Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Kodėl čerpinio stogo kaina neturėtų gąsdinti?

Kodėl čerpinio stogo kaina neturėtų gąsdinti?

Nors čerpinis stogas yra daugelio svajonė ir tai patvirtina faktas, kad populiariausios plieninės ir šiferinės stogo dangos profiliai imituoja čerpių dangą, dažnas mano, jog tai ne jų kišenei. Tačiau statybų specialistų skaičiavimais, čerpinė stogo danga nėra daug brangesnė už plieninę stogo dangą, o kokybė, esą kur kas geresnė.

Čerpes pamėgo europiečiai

Lietuvoje čerpinė stogo danga populiarumu nusileidžia ne tik populiariausiai plieninei stogo dangai, bet ir šiferiui, bei rinkoje užima visiškai nedidelę dalį. Tačiau stogo dangų specialistai pastebi, kad daugelyje kitų Europos šalių situacija priešinga.

„Jeigu keliausite per Europą, daugelyje šalių sunkiai pamatysite ne čerpėmis uždengtus stogus. Galbūt tik Suomijoje čerpės nėra plačiai paplitusios. Taigi jei daugybė žmonių išsivysčiusiose Europos šalyse naudoja tokią dangą, vadinasi ji tikrai kokybiška ir pranašesnė už kitas stogo dangas“, – teigia bendrovės „Danstemos statyba“ direktorius Edmundas Pranculis.

Pagrindinis čerpinės stogo dangos privalumas, lyginant su populiariausiomis LIetuvoje stogo dangomis, yra tas, kad tai kvėpuojanti danga. Specialistų teigimu, čerpinė stogo danga yra tarsi natūralūs „žvynai“, apsaugantys namo vidų nuo išorės poveikių, tačiau kartu užtikrinantys oro cirkuliaciją.

Nors daugelis didžiausiu plieninės stogo dangos privalumu laiko jos lengvumą, kiti vienu svarbiausių čerpių privalumų laiko šios dangos svorį. „Vienas svarbus privalumas yra tas, kad čerpės yra sunkios. Ši savybė leidžia užtikrinti, kad visa namo konstrukcija bus stabilesnė“, – sako E. Pranculis.

Visgi atkreiptinas dėmesys, kad montuojant bet kurį stogą atsižvelgiama ne tik į pačios dangos svorį, bet ir į kitas apkrovas. Čerpinė stogo danga sudaro vos 13 proc. visos skaičiuotinos apkrovos. Kitos apkrovos, tenkančios namo stogui, yra kur kas didesnės, pavyzdžiui, vėjas sudaro 17 proc. visos apkrovos, o sniegas – 60 proc.

„Visgi prieš keičiant seno pastato stogo dangą reikėtų atkreipti dėmesį į stogo konstrukcijas. Jei gegnės bus keičiamos, tuomet galima rinktis ir čerpinę stogo dangą, o jei danga bus montuojama ant tų pačių gegnių, dar reikėtų paskaičiuoti, ar konstrukcija pajėgi atlaikyti visas apkrovas“, – sako bendrovės „RDV stogai“ atstovas Rimvydas Paulauskas.

Čerpinė stogo danga yra kur kas ilgaamžiškesnė nei kitos rinkoje esančios stogo dangos. Pavyzdžiui, plieninė stogo danga ir šiferis tarnauja apie 30-40 metų, o, pavyzdžiui, keraminė čerpės gali tarnauti ir 80 metų.

„Čerpinė stogo danga gali tarnauti labai ilgus metus. Pavyzdžiui, renovuojant Pakruojo dvarą buvo pastebėta, kad čerpinė stogo danga puikiai išsilaikiusi, nors ji funkcijas atliko jau daugiau nei šimtmetį. Taigi perkant čerpes dėl ilgaamžiškumo baimintis tikrai nevertėtų“, – sako R. Paulauskas.

Maža to, palyginus su kitomis stogų dangomis, čerpės karštu metų laiku ne taip įkaista, tad vasarą po tokiu stogu vėsu, o žiemą šilta. Čerpių stogas puikiai sugeria triukšmą lietaus ar krušos metu, todėl toks stogas puikiai tinka namams su mansardomis.

Ramina dėl kainos

Tiesa, dėl visos galybės privalumų čerpinės stogo dangos paprastai laikomos prabangos preke, kurią sau leisti gali ne kiekvienas naujakurys ar namą atnaujinantis šeimininkas.

Visgi E. Pranculis ramina teigdamas, kad plieninės stogo dangos kaina nėra itin mažesnė, lyginant su čerpine stogo danga. Jo skaičiavimais, kvadratinis metras plieninės stogo dangos su visais konstrukcijai reikalingais elementais ir darbu turėtų kainuoti apie 79 eurus. Tuo tarpu kvadratinis metras čerpinės stogo dangos su visais konstrukcjai reikalingais elementais ir darbu turėtų kainuoti 82 eurus.

„Tokios kainos gaunamos, jei namo stogas dengiamas betoninėmis čerpėmis. Žinoma, keraminės čerpės yra brangesnės, tačiau jų eksploatacijos laikas ir priežiūra iš esmės niekuo nesiskiria. Keramines čerpes žmonės dažniau renkasi dėl tradicijų, o ne dėl praktinių sumetinų“, – pastebi E. Pranculis.

Natūralių procesų neišvengia

Visgi čerpinė stogo danga taip pat turi trūkumų. Kaip ir visos kitos stogo dangos, ji neapsaugota nuo aplinkos poveikio. Pavyzdžiui, jei stogo šlaitas nukreiptas į šiaurinę pusę, o toje pusėje yra miškas, vargiai pavyks atsikratyti samanų. Tiesa, specialistai pastebi, kad vienas geresnių šios problemos sprendimo būdų – pirkti glazūruotas čerpes, kurias nuvalyti aukšto slėgio srove galima taip pat paprastai, kaip ir plieninę stogo dangą.

Tiesa, plieninių stogo dangų pardavėjai akcentuoja, kad samanos į čerpes gali įleisti šaknis ir taip apsunkinti stogo valymą.

Be to, kaip ir kitos dangos, čerpinė stogo danga taip pat gali būti nekokybiška. E. Pranculis pataria renkantis stogo dangą, pirmiausia nuspręsti, kokios spalvos ir formos čerpių norėsite, o tuomet tiekėjo paieškas patikėti rangovui, geriau išmanančiam rinką ir įvairių gamintojų produkciją.

Mano išsaugoti straipsniai