Spalva – pigiausias būdas atnaujinti kambarį. Prieš pradedant bet kokius interjero keitimo darbus, būtina įvertinti keičiamą erdvę – ne tik pamatuoti dažomą plotą, bet ir nuspręsti, kuri vieta turėtų suteikti jaukumo, o galbūt turėtų vizualiai didinti erdvę.
Spalvų parinkimas yra subtilus dalykas, tačiau labai svarbus interjero elementas. Tinkamai naudojamos, spalvos gali paversti kambarį kažkuo daugiau nei gyvenama erdve. Spalvos ir harmonija sustiprina namų estetiką ir suteikia dizainui vientisumo. Spalvų pasirinkimą apsprendžia keletą faktorių: geografinė padėtis, namo plotas, kambario stilius, nuotaika ir apšvietimas.
Spalva gali pakeisti suvokiamą kambario dydį.
Šaltos spalvos
Mėlynos ir žalios spalvos tolina, todėl šaltomis spalvomis dažytos sienos atrodo toliau nei jos iš tiesų yra. Šaltos spalvos gali vizualiai padidinti mažą kambarį.
Šiltos spalvos
Raudonos ir geltonos spalvos tarsi priartina sieną, todėl šiltomis spalvomis nudažytos sienos gali vizualiai mažinti didelį kambarį.
Šviesios spalvos
Šviesesni atspalviai atspindi daugiau šviesos, todėl kambarys gali atrodyti didesnis.
Tamsios spalvos
Tamsesni atspalviai gali tą patį kambarį padaryti jaukesnį.
Norint vizualiai paaukštinti žemas lubas, reikėtų rinktis šviesesnes spalvas nei sienų. Priešingai, norėdami vizualiai pažeminti aukštas lubas, lubas dažykite ne tik tamsesniu atspalviu, bet šia spalva nudažykite ir dalį sienos, pavyzdžiui, iki paveikslo ar spintos viršaus arba iki daiktų lentynos (angl. plate rail).
Norėdami sumažinti didelį grindų paviršių, rinkitės tamsesnę grindų spalvą nei sienų. Grindų spalva apibrėš kambario rėmus.
Jeigu norite sutrumpinti siaurą kambarį arba ilgą koridorių, galines sienas reikėtų dažyti šiltesnėmis spalvomis arba tamsesniu atspalviu nei šoninės sienos. Tokiu būdu vizualiai sumažinsite atstumą tarp priekinės ir galinės sienos. Norėdami vizualiai praplatinti kambarį arba koridorių, sienoms, luboms ir grindims naudokite šviesias spalvas.
Jeigu norite kvadratinį kambarį padaryti įdomesnį, vieną sieną nudažykite pabrėžiančia (akcentuojančia) spalva. Viena tamsi siena atrodys tari artėjanti į mus, viena šviesi siena atrodys tolstanti nuo mūsų. Sienos su langais atrodys tamsesnės, kadangi jos gaus tik atsispindėjusią šviesą.
Spalva taip pat gali turėti įtakos kambario proporcijoms. Matinis arba lygus paviršius atspindės mažiau šviesos, todėl kambarys gali atrodyti mažesnis nei yra. Tuo tarpu blizgus paviršius atspindi daug šviesos ir labai retai yra naudojamas kambario didinimui, kadangi išryškina visus nelygumus. Mažam kambariui dažniausiai pasirenkamos kiaušinio lukšto ar satino spalvos.
Dažų spalvą reikėtų rinktis atsižvelgiant į kambario apšvietimą. Kaitrinės lemputės skleidžiama šviesa išryškina geltoną ir raudoną spalvų spektrą ir daro šias spalvas intensyvesnėmis. Fluorescencinės lemputės, neatkartojančios dienos šviesos, spalvas darys šaltas ir joms suteiks melsvą atspalvį. Dienos šviesa, priklausomai nuo paros meto, skirtingai veiks spalvą.
Į pietus žiūrintis kambarys atrodys šaltesnis ir didesnis, jeigu nudažysime jį gaiviomis mėlynos ar žalios paletės spalvomis. Pietinis kambarys, nudažytas šiltomis spalvomis, atrodys šiltesnis ir mažesnis. Į šiaurę žiūrintis kambarys šiltesnis ir mažesnis atrodys nudažytas geltonos ir raudonos paletės spalvomis.
Be to, nereikia pamišti, jog spalvų paletėje spalvos neatrodys tokios ryškios ir sodrios, kaip ant nudažytos sienos.
Shutterstock nuotr.