„Rąstiniame name labai lengva kurti. Rąstų medžiaga, tekstūra ir įgimta medžio šiluma praktiškai savaime skleidžia jaukumą – šias medžio savybes norisi tik pabrėžti“, – jauna architektė Ringailė Cibulskytė taip kalba apie savo naują projektą – rąstinio užmiesčio vasarnamio interjerą, kuriame susipina minimalistiniu principu išgrynintos erdvės formos, natūralios medžiagos ir gamtiniai akcentai, skandinaviška estetika ir subtilūs tautiniai leitmotyvai.
Objekto dosjė:
Tipas – naujos statybos vasarnamis užmiestyje.
Pastatas – vieno aukšto su mansarda.
Statybinė medžiaga – pušiniai rąstai.
Plotas – 190 m².
Šeimininkai – miestiečių šeima.
Interjero projekto autorė – architektė Ringailė Cibulskytė.
Gražioje vietoje netoli Vilniaus pastatyto rąstinio vasarnamio interjerą projektavusi architektė Ringailė Cibulskytė sako, kad prie rąstų reikia taikytis kaip prie gyvos medžiagos. Jie lemia ir pasato planinę struktūrą (nuo rąstų ilgio priklauso pertvarų, langų durų plotis ir aukštis), diktuoja funkcinius sprendinius – elektros instaliacijos, santechnikos, apdailos medžiagų pasirinkimą, nusako atitinkamus dizaino sprendimus.
Rąstinis namas yra beveik amžinai „gyvas“ – jis sėda, traukiasi ir vėl plečiasi priklausomai nuo metų laiko, orientacijos pasaulio šalių atžvilgiu, drėgmės ir kitų dalykų, todėl projektuojant interjerą į visą tai būtina atsižvelgti. Tačiau dėl to projektas tampa tik dar įdomesnis ir savitas.
Vasarnamis pastatytas miško apsuptyje, prie gražaus slėnio, tad viskas nukreipta į kuo platesnį panoraminį vaizdą, kartu stengiantis išlaikyti kuo daugiau privatumo šeimos laisvalaikiui. Dėl šios priežasties dideli svetainės langai suprojektuoti su patogiomis lauko žaliuzėmis.
Vasarnamio šeimininkai – aktyvų gyvenimą mėgstanti intelektuali, solidi vilniečių pora – norėjo, kad užmiesčio poilsio namas būtų šiuolaikiškas ir jaukus, dvelktų natūralumu ir ramybe, kad nevirstų „kaimo trobele“, todėl projektuodama interjerą architektė stengėsi subtiliai pabrėžti solidumą, natūralias medžiagas, gamtinį namo pradą, išryškinti faktūriškumo estetiką, bet kartu išsaugoti nemanieringą minimalistinį neutralių tonų įvaizdį.
Atidengta natūralių pušinių rąstų tekstūra ir šiek tiek balintas atspalvis tapo pagrindiniu interjero elementu, prie kurio derinami kiti dizaino sprendimai, tiesa, stengiantis neužgožti, o tik lengvai paryškinti konstrukcinę namo medžiagą. Tokią funkciją puikiai atliko kokybiška trisluoksnių parketlenčių grindų danga, svetainėje pritaikytos pilko kolorito skalūno akmens plytelės, spalviškai prie jų deranti grubi, išraiškinga minkštųjų baldų gobelenų ir dekoratyvinių detalių faktūra.
Svetainėje įkomponuotas kokybiškas, puikių šiluminių savybių suomiškas muilo akmens židinys – jo santūrus dizainas idealiai dera prie minimalistinės skandinaviškos sodybos interjero koncepcijos. Židinio zoną gražiai išryškina faktūriškos pilkšvų atspalvių skalūno plytelės, kartu apsaugančios rąstus nuo atsitiktinės kibirkšties.
Interjero šviestuvų sprendimus taip pat padiktavo specifinė namo medžiaga – rąstai. Čia teko derinti virštinkinius pakabinamuosius šviestuvus, atsisakyta sieninių modelių.
Minimalistiniame interjere itin didelį vaidmenį vaidina išgrynintos objektų formos, jų medžiagos ir dizainas. Lakoniškos, bet stilingos valgomojo kompozicijos akcentu tapo išraiškingas pakabinamasis šviestuvas, susiejantis modernumo ir natūralumo idėją.
Kaip įprasta, užmiesčio poilsio name šeimininkams buvo svarbu įrengti pakankamai vietų miegoti, todėl čia suprojektuoti net keturi nedideli miegamieji: vienas – pirmajame aukšte ir dar trys – mansardoje su šlaitinio stogo nuolydžiu. Projekto autorė kiekvienam jų suteikė savitą įvaizdį, tačiau stengėsi išsaugoti viso namo interjerui būdingą minimalistinę natūralumo koncepciją. Pirmajame aukšte įrengtas miegamasis skirtas jaunam šeimininkų sūnui, todėl Ringailei čia norėjosi kokio nors smagaus „akibrokšto“, sukuriančio gyvesnę, linksmesnę nuotaiką. Tokiu akcentu tapo pagal architektės projektą pagaminta medinė spinta, nudažyta ryškiu žaliu atspalviu, atskiedžiančiu medžio faktūros monotoniją.
Mansardoje įrengtas šeimininkų miegamasis – santūresnis. Čia vyrauja natūralūs žemės atspalviai ir jaukios grubios faktūros. Pagrindiniu akį traukiančiu akcentu tapo įdomus lovos galvūgalio projektas – iš grindų parketlenčių sudėliotas įrėmintas raštas.
Nusižiūrėk idėją!
Miegamuosiuose pritaikyti originalūs šviestuvai pagaminti rankomis pagal architektės sugalvotą pavyzdį. Šviestuvų gaubtams megzti naudoti itin stori siūlai ir virbalai, tad buvo galima išgauti išraiškingą faktūrą, o formą suteikė metalinis iš vielos pagamintas karkasas.
Netaisyklingų formų atviros spintos lentynos dar labiau paryškino žaismingumo efektą ir erdvėje sukūrė dinamišką ritmikos pojūtį.
Dėl šlaitinio stogo susiformavusį žemą patalpos kampą architektė sumaniai išnaudojo spintelėms įrengti, o priešais jas įkomponavo originalų lovos galvūgalį.
Žaismingi spalviniai miegamųjų akcentai nenutolsta nuo natūralumo ir gamtos tematikos.
Medžio faktūros skleidžiama šiluma juntama ir santūraus dizaino vonios kambariuose – čia projekto autorė paliko „kalbėti“ raštus. Prie šiltos, išraiškingos sienų tekstūros pritaikytos medžio imitacijos atitinkamo atspalvio keraminės grindų plytelės tokį įspūdį dar labiau sustiprino. Sieninės keraminės plytelės naudotos tik tose vietose, kur tiesiogiai patenka vanduo, – dušo kabinoje ir greta jos. Plytelių atsisakyta net praustuvo zonoje – čia palikta atidengtų raštų faktūra. Siekiant išgryninti natūralumu dvelkiančio santūraus interjero idėją, vonios kambariams parinkti lakoniški, paprastų, išgrynintų linijų baldai ir santechnikos keramika, skaidraus stiklo dušo kabinos durys ir didelis veidrodis, vizualiai praplečiantis erdvę.
Paprastų formų veidrodžio plokštuma tarsi atskiedžia šiltą medžio kuriamą įspūdį ir padeda išlaikyti tinkamas faktūrų proporcijas.
Į antrą vasarnamio aukštą besisukanti laiptų linija dėl permatomų turėklų atrodo plastiška ir grakšti, neapsunkina interjero ir pabrėžia santūrumo, modernumo koncepciją.