Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Genėjimo įrankiai – ko prireiks šiam pavasariui

Genėjimo įrankiai – ko prireiks šiam pavasariui

Genėjimo paskirtis – suteikti vaismedžiui formą, reguliuoti jo vaisių derliaus kiekį bei kokybę. Pašalindami senas ar ligotas šakas, apsaugome medį nuo ligų. Efektyvus genėjimas pasiekiamas suderinus du veiksnius – žinias ir tinkamus įrankius. Šiame tekste apžvelgsime pastaruosius.

Visuomet verta pasidomėti konkrečių vaismedžių genėjimo laikotarpiais, juolab, kad tiek kolektyvinė per daugelį metų sukaupta mūsų sodininkų patirtis, tiek šalies mokslininkų tyrimai leidžia pasiekti aukštą savųjų vaismedžių našumą. Kai kuriuos vaismedžius, pavyzdžiui, obelis, rekomenduojama pradėti genėti jau po šalčių – balandžio ir kovo mėnesiais. Tiesa, kai kurie sodininkai obelis genėti pradeda ir žiemą, tačiau jeigu esate nepatyręs sodininkas, pavasaris yra tinkamas laikas pratintis prieš šios įdomios ir reikalingos sodo veiklos. Agronomai pataria, jog geriausiai obelis genėti iki žydėjimo pabaigos, vėliausiai tai atlikti reikėtų per savaitę nuo jų žydėjimo. Tačiau kol kas obelys dar nežydi, todėl galite ramiai ir apgalvotai rinktis sodo įrankius.

Daugiau apie genėjimą galite paskaityti čia:
straipsnyje

Genėjimo peilis. Sodininko peilis gali būti įvairių formų, tačiau jo ašmenys beveik visada yra šiek tiek lenkti. Ši peilio savybė leidžia lengviau ir efektyviau genėti medžius ir krūmus, jį labai patogu naudoti medžių skiepijimui. Vietoj sodininko peilio naudojant paprastą kišeninį peiliuką, greitai pastebėsite, kad neretai nepavyksta visos šakos nupjauti vienu pjovimu, ties žaizda lieka atplaišų. Sodininko peiliu galite lengvai aplyginti žaizdas ir grakščiai nupjauti atplaišas.

Svarbu nepamiršti visus įrankius po didesnių darbų nuvalyti ir pagaląsti – taip užtikrinsite lygų šakelių kirpimą, efektyvesnį darbą ir įrankio ilgaamžiškumą. Prieš pradėdami darbą, patikrinkite ar sodo žirklių ašmenys yra prigludę vienas prie kito. Jeigu pastebite, kad prigludimo trūksta, reikėtų jį pareguliuoti – šiuolaikinėse sodo žirklėse tai padaryti nesunku.

Kokybiški genėjimo įrankiai vandens nebijo (tiesa, juos nuplovus rekomenduojama iškart nusausinti), o norint dezinfekuoti, tai galite padaryti 70 % spiritu ar organiniais tirpikliais.

Taip pat reikėtų prisiminti, kad genint po ranka reikėtų turėti ir kuo užtepti žaizdas. Paprastai priimta žaizdas tepti aliejiniais dažais arba sodo tepalu. Aliejiniai dažai dar gali būti maišomi su fungicidais. Geriausia yra nedelsti ir žaizdas užtepti tą pačią dieną po genėjimo.

Mano išsaugoti straipsniai