Naujutėlaitė veja neatitinka lūkesčių, nedžiugina vaizdas, kurį matote? Atėjo laikas išsiaiškinti, kokios problemos kyla ir kaip gi jų atsikratyti kartą ir visiems laikams.
Dažnai kur kas paprasčiau problemų išvengti nei jas vėliau šalinti. Taigi derėtų dėmesį atkreipti į kai kuriuos dalykus pradinėje stadijoje, kai dar tik imatės žalio kilimo tiesimo darbų. Tereikia susipažinti su galimais nesklandumais, žinoti, kokios yra pirminės problemų priežastys, ir išmokti įveikti sunkumus. Taigi kokios problemos gali kilti auginant veją ir kaip su jomis susidoroti?
Išretėjimai
Mažų ir didelių dėmių atsiradimas dažniausiai būna susijęs su netinkamu vejos mišinio sėjimu. Vis dėlto galimos ir kitos šios problemos atsiradimo priežastys:
–jei dirva netinkamai perkasama, o podirvinis sluoksnis išverčiamas į paviršių, tokiu atveju kai kuriose būsimos pievutės vietose derlingos žemės gali visai nebelikti; tokiose vietose sėklos žus dėl maistingųjų medžiagų trūkumo;
–harmoningą daigų vystymąsi gali slopinti ekstremalios oro sąlygos (pavyzdžiui, sausra ar stiprus lietus);
–jei užsėta žemė neuždengiama tinklu, pasėtą vejos mišinį gali sulesti paukščiai;
–galima nelygios žolės dangos priežastis – prastas sklypo drenažas;
–dėl pernelyg didelio dirvos drėgnumo atsiradęs puvėsis gali nužudyti sėklas joms dar net nesudygus; siekiant išvengti šios problemos prieš sėją apdorokite sėklas fungicidais – tada žalingas puvėsio poveikis bus sumažintas.
Reti želmenys
Jei iš dirvos besikalančios žolytės atrodo pakankamai gyvybingos, tačiau tarp jų lieka pernelyg daug laisvos erdvės, o veja neskuba virsti žaliu kilimu, priežastys gali būti dvi:
–netinkamas aikštelės paruošimas; dažniausiai retų želmenų problema siejama su nepakankamu drenažu arba paviršiuje atsiduriančiu podirviniu sluoksniu;
–nepakankamas želmenų tankumas; nepamirškite – perkant sėklas taupyti nederėtų; optimali sėklų sunaudojimo norma – 30-45 g 1 kv. metrui ploto, tačiau norėdami apsidrausti kiekį galite šiek tiek padidinti.
Geltos dėmės
Viena iš galimų šių dėmių atsiradimo priežasčių – daigus puolanti juodoji kojelė. Sergančius augalus pastebėti galima jiems vos tik sudygus, jauna žolė tamsėja ir žūsta, o pageltusius augalus lengva išrauti. Juodoji kojelė dažniausiai puola pernelyg tankiai užsodintas vejas ar pernelyg drėgno oro periodais, o iš visų vejos variantų jautriausios šiai ligai yra smilgos. Juodosios kojelės sukėlėjai gali pažeisti tiek antžemines, tiek ir požemines jaunų augalų dalis. Infekcijos šaltinis – augalinės kilmės likučiai dirvoje arba jos paviršiuje. Jei skubos tvarka nesiimama būtinų priemonių, liga greitai pasklinda po visą veją. Palaistykite dėmę ir plotą aplink fundazolu ir be gailesčio šalinkite apkrėstus augalus.
Žolė pagelto, bet stiebeliai nepajuodavo ir želmenys nenuvyto? Panašu, kad problemos kaltininkė – ne infekcija. Geltonos ant vejos atsiradusios dėmės priežastis gali būti statybinės atliekos ar naminių gyvūnų išmatos, nes cheminė išmatų sudėtis žalinga bet kokiems augalams.
Veja geltonuoti gali dėl skirtingų priežasčių. Kad gydymas būtų efektyvus, būtina rasti tikrą problemos šaltinį ir tik tada imtis gydymo.
Samanos trikdo normalų vejos vystymąsi, o veją apsaugoti nuo samanų padės skarifikatorius.
Piktžolės prastai reaguoja į vejos kirpimą. Kuo dažniau šią procedūrą kartosite, tuo mažiau piktžolės turės šansų išsigelbėti.
Kam „maitinti“ veją?
Žolė tampa tankesnė, o tai reiškia, kad tarp sveikų ir masyvių stiebų nelieka vietos piktžolėms ir samanoms. Tinkamai parinktos trąšos gerina vejos spalvą ir bendrą vaizdą.
Trąšos gerina vejos šaknų sistemos būklę ir stimuliuoja ankstyvesnį ir aktyvesnį vejos augimą.
„Pamaitinta“ veja tampa atspari ligoms ir sėkmingiau ištveria sausrą ir kitokias gamtos išdaigas.
Reguliariai kerpant veją ji nukenčia dėl maistingųjų medžiagų trūkumo, todėl jų atsargas būtina reguliariai papildyti.
Blanki spalva ir lėtas augimas
Abiejų šių simptomų atsiradimas vienu metu liudija apie azoto trūkumą. Vejos gyvybingumą didina augimo stimuliatorius, kurio sudėtyje gausu šio elemento.
Patarimas: geriau naudoti skystas trąšas ir taikyti mažiausią leistiną koncentraciją, nurodomą ant pakuotės. Pavyzdžiui, jei 0,5 kg masės pakuotę rekomenduojama naudoti 5-10 kvadratinių metrų plotui, patartina tokį trąšų kiekį naudoti 10 kvadratinių metrų.
Svarbu nepamiršti, kad rekomendacijos veiksmingos tik tuo atveju, jei ligos simptomai akivaizdūs pavasarį. Rudenį trąšos, kurių sudėtyje yra azoto, griežtai draudžiamos.
Nelygumai ir įtrūkimai
Galima šių problemų priežastis – netinkamai paruošta aikštelė, o jei veja ruloninė, problemos gali būti susijusios su netinkamu tokios vejos klojimu ir nepakankamai gausiu ar nereguliariu laistymu. Ruloninė veja suteikia galimybę patiesti pievutę vos per kelias dienas.
Vis dėlto iškloti vejos rulonai linkę trauktis, o šis efektas dar labiau didėja, jei vejos lakštai nebuvo tinkamai iškloti, o tarpai tarp jų nebuvo užberti žemėmis.
Rekomenduojama palaistyti veją ir leisti velėnos lakštams išbrinkti iki reikiamo dydžio, o tarpus užberti žemėmis.
Sėjamai vejai taip pat reikalingas tinkamas pasiruošimas ir priežiūra. Ant užsėtos vejos dirvos paviršius gali skilinėti dėl vandens trūkumo. Tokiu atveju prireiks vandens procedūrų ir kosmetinio vejos remonto: palaisčius būtina tarpus užberti žemėmis, sumaišytomis su nedideliu vejos mišinio kiekiu. Niekada naujai vejai neišeikvokite viso mišinio kiekio – būtinai palikite šiek tiek mišinio ateities remontui.
Piktžolės
Ši problema gali tapti viena rimčiausių, bet tik tokiu atveju, kai nežinote, kaip tinkamai užkirsti kelią šių žaliųjų agresorių atakoms.
Visų pirma pradedami auginti veją pašalinkite matomas daugiamečių piktžolių šaknis. Tada labai kruopščiai išpurenkite teritoriją, kurioje ketinate auginti veją, ir pašalinkite visas anksčiau nematytas, o dabar jau paviršiuje atsidūrusias šaknis. Būtų tobula, jei palauktumėte porą dienų ir šią procedūrą pakartotumėte. Tik tada rekomenduojama sėti vėją.
Jei turite noro, galite naudoti chemines medžiagas ir išvalyti plotą herbicidais, bet tokiu atveju vertėtų nepamiršti, kad šios rūšies priemonės dirvoje suskaidomos ne iš karto, todėl savybių nepraranda dar kelias dienas. Taigi vejos mišinį sėti patartina palaukus tiek, kiek nurodoma herbicido instrukcijoje. Kai veja ūgtelės, nepamirškite kas 1-2 savaites ją pakirpti. Reguliariai kirpdami vejos nesugadinsite, o štai piktžolėms ši procedūra tikrai nepatinka.