Alpinariumas prabunda pavasarį, jis tarsi gyvas alsuoja gamtos ritmu. Išradingai įrengtas gėlynas padarys jūsų kiemą nepakartojamą, įvairiaspalviai jo žiedai džiugins nuo ankstyvo pavasario per visą vasarą. Rudenį alpinariumo spalvos slopsta – artėja metas kaupti jėgas naujam pakilimui.
Alpinariumas kieme. Ar pavyks įrengti gražų alpinariumą, priklausys nuo to, kokią vietą jam parinksite. Jeigu kieme yra natūralus akmenynas ar kalvelė, prisiderinkite prie esamos aplinkos ir kūrybingai ją išnaudokite. Jei sumanėte įrengti alpinariumą visiškai lygioje vietoje, teks suformuoti gražiai prie aplinkos derantį pakilimą.
Sukurti gražų gėlyną – tai ne vienos dienos ir net ne vieno sezono darbas. Reikiamų augalų ieškojimas ir derinimas suteiks nemažai džiaugsmo, tačiau pareikalaus išradingumo. Alpinariumo priežiūra – tai nesibaigianti kūryba, jūsų kantrybės ir fantazijos išraiška.
Akmenys alpinariume
Galbūt jūsų kieme yra nedidelė kalvelė, kur akmenys trukdo augti žolei, ir ji per vasaros karščius paruduoja? Šitokia vieta puikiai tiks žydinčiai oazei sukurti.
Pirmiausia parinkite akmenis. Paruoškite jiems duobes, palikite tarp jų tarpus. Nuo duobės priklausys kaip giliai žemėje bus akmuo ir kokios jis bus formos. Akmens kontūrai šiek tiek keisis, nes jis dar kurį laiką smigs gilyn į žemę. Tarp akmenų galite pasodinti vešlių daugiamečių augalų, mažų spygliuočių arba žemų krūmelių.
Jeigu jūsų alpinariumas yra atviroje vietoje, pravartu pasodinti medį, kuris savo pavėsiu apsaugotų augalus nuo karštų vidurdienio saulės spindulių. Tik svarbu, kad jis visiškai neužgožtų gėlyno.
Alpinariumas. Alpinariumo augalai
Sudarykite tinkamas sąlygas augalams alpinariume. Svarbu ne tik paruošti tinkamos sudėties trąšią žemę, bet ir supilti reikiamą dirvos sluoksnį. Krūmams ir daugiametėms gėlėms reikia apie 50 cm storio derlingo dirvos sluoksnio, antraip jie auga prastai. Taip pat svarbu, kokio dydžio tarpai tarp akmenų. Įvairioms augalų rūšims reikalingos labai skirtingos sąlygos.
Pirmiausia parinkite vietą lepesniems augalams; juos ir prižiūrėti teks kruopščiau. Kai kurie neišrankūs augalai, pvz.: įvairios samanos, kerpės, puikiai veši siauruose tarpuose tarp akmenų, kur dirvožemio sluoksnis labai menkas.
Kas nulemia augalų klestėjimą:
– drenažas
– dirvožemio sluoksnis
– dirvožemio sudėtis
– kalkių ir trąšų kiekis
– dirvožemio gebėjimas išlaikyti drėgmę
– sniego dangos storis žiemą
Drenažas alpinariumui turi labai didelės reikšmės. Jeigu alpinariumo dirva bus nepralaidi, tarp akmenų rinksis vanduo. Dauguma augalų mėgsta žiemoti sausose vietose, jiems būtina kvėpuoti.
Po derlingos žemės sluoksniu esantis žvyras ar smulkūs akmenukai skirti drenažui. Nereikalingas vanduo turi susigerti arba ištekėti pro juos lauk. Prastai drenuojama žemė tarp akmenų yra visiškai bevertė.
Jeigu ruošiatės įrengti alpinariumą ant natūralaus nuolydžio (kalvos), tereikia atsižvelgti į aplinką ir pasirinkti tinkamus akmenis. Pirmiausia komponuojami dideli akmenys, tarp jų numatomos vietos augalams. Tuomet dedami mažesni akmenys ir jų eilės. Jeigu nuolydis gana staigus, pravartu suformuoti pakopas – tai padės sutvirtinti dirvožemį.
Kokią žemę parinkti?
Alpinariumo dirva turėtų būti lengva ir pralaidi. Molžemis ar durpės visiškai netinka.
Dirvožemio mišinys ypač lengvą žemę mėgstantiems augalams:
– 2 dalys rupaus smėlio
– 1 dalis komposto arba trąšios žemės
-1 dalis molžemio
Dirvožemio mišinys kitiems augalams:
– 2 dalys molžemio
– 2 dalys komposto arba trąšios žemės
– 1 dalis rupaus smėlio
Jeigu žemė, kurioje galvojate įrengti alpinariumą, yra tinkama augalams, pakanka ją tik patręšti. Jeigu žemė sunki, primaišykite į ją rupaus smėlio, komposto ar durpių. Į smėlėtą dirvą pridėkite molžemio ir komposto.
Kalkinimas ir tręšimas
Kiek dėti kalkių ir kaip tręšti, priklauso nuo augalo. Daugeliui augalų tinka normalaus rūgštingumo dirvožemis, kai pH lygus 6. Tačiau kai kurie augalai ypač mėgsta kalkingą žemę, ir atvirkščiai – kitiems tinka tik rūgšti dirva.
Nusprendę, kur kokį augalą sodinsite, išsiaiškinkite jo poreikius. Jeigu reikalinga šarminė dirva – įmaišykite kalkių, o jei šiek tiek daugiau patręšite – gausite rūgščią dirvą.
Alpinariumo nereikia labai gausiai tręšti. Antraip augalai per daug iškeroja, sunkiai peržiemoja.
Kalkes ir trąšas įmaišykite į dirvą prieš 2 savaites iki sodinimo.
Dėliodami akmenis pagalvokite, kur ir kokius augalus sodinsite. Nepamirškite jų priderinti prie aplinkos. Atsižvelkite į augalų spalvą, aukštį ir žydėjimo laiką.
Mažuose alpinariumuose sodinama daug skirtingų augalų, didesniuose daugiau vienos rūšies augalų.
Paruošę žemę, iškaskite duobutes ir priliekite vandens. Sudrėkinkite sodinukus ir sudėliokite į duobutes. Augalo šaknys turi laisvai tilpti į duobutę. Kruopščiai apspauskite žemę aplink augalą. Dirvos lygis turi būti keliais centimetrais aukščiau augalo šaknų, kad laistydami nenuplautumėte žemių. Rožių ir uolaskėlių nereikia sodinti labai giliai – jos gali supūti.
Augalus reikia kruopščiai laistyti ir pavasarį, ir vasarą, kol jie žydi ir auga. Prieš žiemą visi augalai turi gerai sustiprėti. Pavasarį apžiūrėkite rudenį pasodintus augalus – jeigu jų šaknys iškilusios, persodinkite į naują vietą.
Kada ir kiek laistyti, priklauso nuo oro sąlygų. Kartais reikia padaryti dienos ar net savaitės pertrauką, o po to vėl intensyviai laistyti.
Kokius augalus, kokiose vietose sodinti ?
Saulėtas alpinariumas, dirvožemio sluoksnis plonas:
sukulentai, sedulos, čiobreliai, vaistučiai, paprastosios aubrietės.
Saulėtas alpinariumas, dirvožemio sluoksnis storas:
– daug vidutinio dydžio saulę mėgstančių daugiamečių augalų;
– daug aukštų saulę mėgstančių daugiamečių augalų.
Pusiau šešėliuotas alpinariumas:
plukės, raktažolės, žibutės, astilbės.
Šešėliuotas alpinariumas:
papartis, blužniapapartis, šešėlį mėgstančios varpinės žolės.
Alpinariumui tinkami svogūniniai augalai:
lelijos, tulpės, svogūnai, margutės, į krokai, žemaūgės lelijos, narcizai, lakišius, snieguolės.
Dar keletas patarimų, kaip įrengti alpinariumą
■ Parinkite tinkamą nuolydį (jį galite suformuoti patys).
■ Alpinariumo pagrindą sutvirtinkite 5-10 cm storio žvyro sluoksniu.
■ Parinkite akmenis, kurie savo spalva ir forma dera prie aplinkos.
■ Maždaug pusę akmens įkaskite i žemę. tarp akmenų palikite tarpus augalams. Dalis akmenų turi būti plokšti, kad ant jų galima būtų atsistoti.
■ Akmens kraštus galite apibrėžti. Didelių akmenų šešėlyje puikiai auga Įvairios samanos.
■ Tarpus tarp akmenų užpilkite palaidžia, su kalkėmis ir trąšomis sumaišyta žeme.
■ Augalus sodinkite tik į gerai paruoštą dirvą. Įspauskite juos i žemę, įsitikinkite, kad jie yra reikiamame gylyje.
■ Rūpestingai laistykite.
Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!