Vis labiau įsitvirtinanti ilgaamžiškumo (angl. longevity) tendencija skatina imtis ne vien tradicinių metodų. Socialiniai tinklai mirga nuo patarimų, kaip prailginti gyvenimą – nuo supermaisto iki papildų, žadančių amžiną jaunystę. Tačiau šios srities ekspertė Gitana Lapinskaitė pabrėžia – vienos stebuklingos tabletės nėra.
Sveikata
Insultas – viena pavojingiausių sveikatos būklių, kuri kasmet paliečia milijonus žmonių visame pasaulyje. Staigus ir netikėtas insultas gali sukelti ilgalaikes pasekmes arba netgi baigtis mirtimi, jei nesuteikiama skubi pagalba. Tačiau išankstinis žinojimas ir greitas reagavimas gali išgelbėti gyvybę. Netrukus plačiau aptarsime, kodėl insultas vadinamas „tyliuoju žudiku“, kokie yra jo ankstyvieji simptomai ir ką reikėtų daryti, įtariant šią būklę.
Dantų priežiūra yra svarbi visais gyvenimo etapais, tačiau senstant palaikyti gerą burnos sveikatą tampa vis sudėtingiau. Vyresniame amžiuje dažniau pasireiškia dantenų ligos, dantų jautrumas arba netenkama dantų, kas gali neigiamai paveikti gyvenimo kokybę. Plačiau apie tai, kodėl senstant dantys tampa silpnesni, kaip juos apsaugoti ir kokios yra dantų atkūrimo galimybės, pasakojame šiame straipsnyje.
Neretai pabuvus vėsumoje ar truputį pašalus skundžiamasi ir danties dilgčiojimu bei padidėjusiu dantų jautrumu, į kurį dažnas numoja ranka visą kaltę suversdamas peršalimui. Specialistės atskleidė, kad pagrindinė dantų jautrumo priežastis – nusidėvėjęs emalis, ir pasidalijo dantų priežiūros patarimais bei įvardijo pagrindines klaidas, kurias daugelis darome nė nepagalvodami apie pasekmes.
Šaltuoju ir tamsiuoju metų periodu daugelis jaučia energijos stygių, nuotaikos svyravimus ar didesnį stresą. Ekspertai teigia, kad norint išlaikyti gerą emocinę savijautą, svarbu į savo kasdienybę įtraukti paprastus, tačiau prasmingus ritualus. Tokiais gali tapti ir šilto gėrimo akimirka su šeima, ir mažas skanėstas, leidžiantis pasimėgauti akimirka tik sau.
Artėjant didžiosioms metų šventėms, žmonės įsisuka į greitesnį gyvenimo tempą, stengiasi užbaigti pradėtus darbus, suplanuoti nepriekaištingus kalėdinius susitikimus su artimaisiais, išrinkti šventines dovanas ir dažnai pamiršta save. Šiuo laikotarpiu dažnai žmones lydi nerimas ir stresas. Psichologė atkreipia dėmesį, kad pirmiausia reikėtų pasirūpinti savo emocine savijauta, o tik po to imtis visų neatidėliotinų darbų.
Nuo seno žinomas posakis „grožis reikalauja aukų“ kartais tampa realybe: po įvairių grožio procedūrų gali kilti alerginių reakcijų, uždegimų ar net infekcijų. Kaip tinkamai pasinaudoti procedūrų teikiamais privalumais, kad po jų nereiktų skubėti pas sveikatos specialistus, pataria vaistininkė.
Šildymo sezonui prasidėjus, daugiau laiko praleidžiame šildomose patalpose, kuriose oras dažniausiai būna išsausėjęs. Mūsų organizmai taip pat susiduria su staigiais temperatūrų pokyčiais, kai prišildytuose namuose taip šilta, jog gali vaikščioti su marškinėliais, o išėjus į lauką pasitinka gelianti žvarba. Specialistės papasakojo, kaip pakitusi oro drėgmė ir temperatūrų pokyčiai veikia mūsų organizmus, ir pasidalijo patarimais, padėsiančiais žiemoti saugiai ir sveikai.
Natūralios saulės šviesos trūkumas ir pilkšva padangė gali turėti įtakos ne tik emocinei savijautai bei bendrai nuotaikai, bet ir fizinei sveikatai. Prieššventiniu laikotarpiu išlaikyti emocinę pusiausvyrą – dar sudėtingiau. Ekspertės pateikia patarimus, kaip pasirūpinti savijauta, kad prasta nuotaika nevirstų emociniu susirgimu.
„Blogiau girdžiu kaire ausim“, „atrodo, kad kažkas nuolat zyzia“, „vienoje ausyje tarsi pulsuoja“ – tokius ir panašius nusiskundimus neretai girdi medikai ir vaistininkai. Bet koks diskomfortas, susijęs su klausa, stipriai apkartina gyvenimą. Juk klausa – vienas svarbiausių žmogaus pojūčių. Klausos nusilpimas ar nemalonūs pojūčiai ausyse nebūtinai susiję tik su senatve. Įtakos tam gali turėti triukšminga darbo aplinka, netinkamas ausinių naudojimas, o kartais – ir netinkami ausų higienos įpročiai.
Esame tai, ką valgome – posakis, kurį girdėjome turbūt jau šimtus kartų. Subalansuota mityba atsakinga ne tik už mūsų savijautą ir sveikatą, bet ir už gerą nuotaiką. Tai ypač aktualu rudenį, kai sutrumpėjus dienoms, gauname mažiau natūralios šviesos ir vitamino D, todėl neretai gali užklupti melancholiška nuotaika ir prasta savijauta. Specialistės atskleidė, kurie maisto produktai padeda palaikyti gerą nuotaiką, kokį maistą vertėtų išbraukti iš savo raciono ir kas nutinka, jeigu serotonino kiekis organizme yra per didelis.
Nuolat įbestos akys į išmaniuosius telefonus ar planšetes, netinkamos darbo vietos – visa tai gali pakenkti taisyklingai laikysenai. Ją koreguoti galima mankštinantis ar sportuojant bei tinkamai maitinantis, tačiau sveikatos specialistai primena svarbią taisyklę: laikyseną ištaisyti kur kas lengviau, jei trūkumai pastebimi ankstyvoje stadijoje.