Norite, kad namuose augantys fikusai, dracenos, monsteros būtų sveikos ir žalios, o orchidėjos, kalankės, sanpaulijos žydėtų ir augintų naujus lapus net žiemą? Išbandykite šį itin paprastą būdą, kaip atgaivinti savo namų augmeniją.
Žiemą kambariniai augalai dažnai gauna mažiau šviesos ir šilumos nei vasarą, o uždaros erdvės ir tvankaus oro sąlygomis labai greitai išeikvoja dirvožemyje esančius vitaminus ir naudingąsias medžiagas. Jos nualina savo imunitetą, tampa silpnos ir praranda savo dekoratyvumą. Tai gali sulėtinti jų augimą, skatinti blyškėjimą, puvinio ar kenkėjų atsiradimą, lapų praradimą. Pasitaiko ir taip, kad kambariniai augalai žiemos neišgyvena.
Norėdami įkvėpti augalams gyvybės ir džiaugtis savo namų žaliaisiais kampeliais, patręškite juos mielių antpilu. Tai labai paprasta, nuo seno žinoma ir veiksminga trąša.
Mielių biomasės pagrindą sudaro grybeliai, kurie turtingi, pirmiausia, baltymų, taip pat kitų naudingų medžiagų, tokių kaip organinė geležis, amino rūgštys, įvairūs mikro ir makro elementai. Grybeliai produktyviai keičia dirvožemio sudėtį, suaktyvina mikroorganizmų veiklą, sukurdami palankią aplinką. Todėl paspartėja organinių medžiagų perdirbimo procesas ir į dirvožemį išskiriami naudingi elementai.
Pagrindiniai mielių privalumai kambariniams augalams
Mielės yra natūralus azoto šaltinis. Azotas yra svarbus elementas, reikalingas augalų augimui ir vystymuisi. Mielėse yra apie 70% azoto, todėl jos yra puikus būdas pamaitinti augalus azotu.
Mielės stimuliuoja augalų šaknų augimą. Gerai išvystytos šaknys yra būtinos sveikiems augalams. Mielėse esantys fitohormonai stimuliuoja augalų šaknų augimą, todėl augalai geriau įsisavina maistines medžiagas iš dirvožemio.
Mielės pagerina dirvožemio kokybę. Mielėse esančios bakterijos padeda skaidyti organines medžiagas dirvožemyje, todėl jis tampa puresnis ir turtingesnis maistinėmis medžiagomis.
Mielės apsaugo nuo kenkėjų ir ligų. Mielėse esančios medžiagos padeda stiprinti augalų imuninę sistemą, todėl augalai tampa atsparesni kenkėjams ir ligoms.
Mielės skatina daigų ar naujų ūglių atsparumą. Netgi esant nepakankamam apšvietimui ar vėdinimui, mikroelementai, esantys mielėse, leidžia daigams ir naujiems ūgliams išgyventi žiemą.
Kaip pasigaminti mielių trąšas namuose?
Prireiks vos dviejų ingredientų ir keletos minučių. Tiks tiek sausos, tiek šviežios mielės. Rekomenduojamos štai tokios proporcijos.
Su šviežiomis mielėmis: 1 šaukštą šviežių mielių ištirpinkite 1 litre šilto vandens. Palikite tirpalą 10-24 valandoms, kad mielės lengvai fermentuotųsi. Prieš naudojimą atskieskite antpilą vandeniu santykiu 1:5 ir palaistykite kambarinius augalus.
Su sausomis mielėmis: 1 šaukštelį mielių ištirpinkite 1 litre šilto vandens. Palikite 10-24 valandoms. Prieš naudojimą atskieskite antpilą santykiu 1:10 ir laistykite augalus.
Į abu trąšų variantus galima įdėti šaukštelį cukraus – tai paskatins fermentacijos procesą ir dar labiau suaktyvins mielių trąšas. Taip tręšti kambarinius vazonų augalus rekomenduojama kartą per mėnesį. Jei augalai yra labai dideli arba auga labai greitai, galite tręšti dažniau.