Pasikeitimai gyvenime, noras įsigyti nuosavą būstą ar pasikeitusi darbo vieta – dažniausios priežastys, skatinančios Lietuvos gyventojus ieškoti naujų namų, rodo reprezentatyvi bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa. Specialistų vertinimu, tai atspindi ne tik nekilnojamojo turto rinkos (NT) aktyvumą, bet ir augantį bendrą darbuotojų mobilumą.
„Apklausos duomenimis, kas šeštas Lietuvos gyventojas artimiausiu metu planuoja keisti gyvenamąją vietą. Nors dažniausiai tai lemia pokyčiai asmeniniame gyvenime, tačiau didelei daliai gyventojų svarbiausiu motyvu tampa noras įsigyti nuosavą būstą. NT rinkos aktyvumą taip pat didina ir palankios kreditavimo sąlygos, valstybės lengvatos būstams regionuose“, – sako gyventojų nuomonių tyrimą inicijavusio „Citadele“ banko Mažmeninės bankininkystės tarnybos vadovas Andrius Bernotas.
Tyrimo duomenimis, kas trečią Lietuvos gyventoją (35 proc.) naujo būsto paieškoms paskatina pokyčiai asmeniniame gyvenime – santuoka, skyrybos, šeimos pagausėjimas ar vaikų išsikraustymas.
Tuo tarpu planų keisti gyvenamąją vietą vedami noro įsigyti nuosavą būstą turi 16 proc. Lietuvos gyventojų, dar 8 proc. prie svarbiausių priežasčių nurodo išaugusias pajamas.
„Atlyginimų augimą lydi ir palanki situacija būsto kreditavimo rinkoje. Nors vidutinės būsto paskolų palūkanos, Lietuvos banko duomenimis, rugpjūčio mėnesį buvo 0,25 proc. punkto didesnės nei prieš metus, tačiau jos vis tiek išlieka žemos palyginti su 2010-2011 m. Vartotojams palanki ir auganti konkurencija būsto paskolų rinkoje“, – sako A. Bernotas.
Dar viena svari priežastis ieškoti naujų namų – pasikeitusi darbo vieta, persikraustymas į kitą vietovę. Dėl šių priežasčių gyvenamąją vietą keičia 23 proc. šalies gyventojų.
„Šiandien Lietuvoje ne tik mažėja nedarbo lygis, o kai kuriose srityse jaučiamas ypač didelis specialistų trūkumas, bet ir stipriai auga konkurencija bei darbuotojų mobilumas. Atsiveriančios karjeros galimybės masina daugelį, o gyvenamosios vietos keitimas, panašu, tam jau nebėra kliūtis. Gavus kompetenciją atitinkantį ir vertingą darbo pasiūlymą ko ne penktadalis žmonių pasiryžta pokyčiams“, – sako A. Bernotas.
Tyrimo duomenys rodo, kad apie pirmą nuosavą būstą šiuo metu dažniausiai mąsto 26-35 metų šeimas sukūrę ir didesnes nei vidutinės pajamos gaunantys žmonės.
Lietuvos banko duomenimis, 2018 m. rugpjūtį šalies gyventojams suteiktų būsto paskolų portfelis siekė 7,522 mlrd. Eur – 8,9% daugiau nei prieš metus.