Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Specialistai pataria: pirmiau paveikslas

Specialistai pataria: pirmiau paveikslas, o tuomet sienų dažai

Galvojantiems apie būsimą namų interjerą specialistai pataria pirmiausiai išsirinkti paveikslus ir fotografijas, kurias norėsite matyti ant sienų, ir tik po to derinti sienų spalvą, grindų raštą bei baldus. Augantys aukcionų ir meno mugių pardavimai rodo, kad lietuviai vis aktyviau ieško savo namuose vietos meno kūriniams, bei iš anksto pasidomi ne tik kur jų įsigyti, bet ir kaip juos tinkamai pateikti.

Didžiausia klaida – paveikslas palubėje

Nuotraukos, masinės gamybos paveikslai bei reprodukcijos interjeruose pastaruoju metu tapo itin geidžiamos. Taip pat ir menininkų paveikslai ar fotografijos vis dažniau atranda vietą lietuvių namuose. Todėl ir klausimas, kokį meno kūrinį pasirinkti, kaip ir kur jį kabinti, tampa aktualus visiems, namuose ieškantiems originalumo ir išskirtinumo.

LITEXPO nuotr.

„Atsiranda vis daugiau norinčių „kažką“ kabinti ant sienų – reprodukcijas, savo pačių padarytas nuotraukas, taip pat ir žinomų menininkų darbus. O čia prasideda ir klaidos, kurios neleidžia tinkamai suskambėti meninę vertę turintiems darbams. Tuo tarpu masiškai, be tvarkos ir pajautimo kabinamos reprodukcijos ar kelionių nuotraukos namuose nejučiomis kuria chaoso pojūtį“, – sako dailėtyrininkė dr. Ramutė Rachlevičiūtė.

Viena didžiausių klaidų – tai net ir profesionalių fotografijų ar paveikslų kabinimas per aukštai, kartais net palubėje arba tiesiog atsitiktinai – išnaudojant seną vinį sienoje. Rekomenduojama meno kūriniams surasti vietą akių lygyje, kad jie būtų pastebimi, nepasimestų ir kurtų aplinką.

LITEXPO nuotr.

„Eksperimentuoti, ieškoti paveikslui ar nuotraukai tinkamiausios vietos yra svarbu. Pabandykite pakabinti darbus varijuojant spalvomis ir formomis, suformuojant rombą ar kelis skirtingų spalvų darbus. Tačiau šiuo klausimu reiktų pasitarti ir su specialistais, nes talpinti du ryškius meno kūrinius vieną šalia kito gali būti rizikinga. Kūriniai gali pradėti vienas kitą „valgyti“, gadindami kambario atmosferą, sukurdami chaoso įspūdį, kuris vargina“, – aiškina dr. R. Rachlevičiūtė.

Meno kūrinys gali padiktuoti ir sienų spalvą

Dar viena klaida – įsivaizduoti, kad paveikslams ar fotografijoms būtinos didelės erdvės ir visiškai nepagalvoti apie apšvietimą.  

„Darbas turi būti ganėtinai didelis, kad jo neužgožtų baldai, tačiau jis negali užimti ir viso kambario. Jei darbas įstiklintas, svarbu, kad nebūtų atspindžio ir vietoj paveikslo ar fotografijos nematytum savęs. Šviesa turėtų kristi iš viršaus, būti lokali – tada darbas labai gyvai skamba“, – apšvietimo svarbą pabrėžia R. Rachlevičiūtė.

Idealiu atveju specialistė pataria pirmiausia rinktis meno kūrinius, kuriuos norite matyti namuose, ir būtent prie jų derinti kitus interjero sprendimus bei koloritą.

LITEXPO nuotr.

„Gal kiek utopiškai skamba teiginys, bet tobulu atveju iš tiesų menas turėtų ateiti į interjerą jau prieš įsirengiant namus ir iš anksto apgalvojant jam skirta vietą. Taip jis padiktuoja ir stilistiką ar net namų koloritą. Užsienyje tarp naujakurių tokia idėja yra pakankamai populiari, tad ji ir Lietuvoje gali prigyti, nes į namų interjerui skirtus meno kūrinius investuojama vis drąsiau“, – sako dailėtyrininkė.

LITEXPO nuotr.

Paveikslas iš namų darbo vietoje netiks

Dailėtyrininkė pažymi, kad tai, kas tinka gyvenamiesiems namams, nebūtinai tiks darbo vietoje.

„Biuruose reiktų vengti darbų su ryškia erotine ir romantine linija. Verčiau rinktis neutralius meno kūrinius, padedančius susikaupti ar žadinančius kūrybingumą – peizažus, kompozicijas, o ne blaškančius, atkreipiančius dėmesį darbus. Namų erdvei galima rinktis jausmingesnius, romantiškesnius meno kūrinius su stipria vizualine metafora, kurią kiekvienas gali perskaityti individualiai“, – sako R. Rachlevičiūtė.

LITEXPO nuotr.

Ji pastebi, kad mažoji plastika ar skulptūros nėra itin populiarios namų interjere, nes užima ne tik plotą, bet ir erdvę.

„Ne visuomet skulptūrą įmanoma bet kur užkelti, reikia ir specialaus postamento, ir vietos, kur skulptūra matytųsi bei atsiskleistų iš visų kampų. Jeigu planuojate namo statybą ir norite įtraukti meno kūrinį į statybų projektą, konsultuokitės su architektais, kurie padės atrasti geriausią sprendimą“, – pataria R. Rachlevičiūtė.

LITEXPO nuotr.

Besidomintiems interjero dizainu, norintiems praturtinti būstą meno kūriniais pasisemti kūrybiškų idėjų bus galima ekspozicijoje „Menas interjerui‘18“. Tarptautinėje parodoje „Baldai. Interjeras. Dizainas“ parodų ir kongresų centre „Litexpo“ iki spalio 13 dienos bus pristatomi išskirtiniai Lietuvos kūrėjų tapybos, grafikos, fotografijos, skulptūros bei taikomojo meno darbai.

Taip pat vyks aukcionai, teminės ekskursijos su darbų pristatymais. Didžiąją dalį autorių bus galima sutikti prie jų darbams skirtų stendų, gyvai su jais pasikalbėti.

Mano išsaugoti straipsniai