Medinių stalviršių šiluma ir klasikinis grožis bet kuriai virtuvei suteikia natūralios elegancijos. Tačiau kaip ir bet kuri natūrali medžiaga, tinkama medienos priežiūra yra būtina norint išsaugoti jos ilgalaikį grožį ir funkcionalumą. Kad jūsų medinis stalviršis tarnautų ilgai, išliktų gražus ir teiktų estetinį pasitenkinimą, juo reikia rūpintis. Pateikiame ekspertų sukauptų žinių ir patarimų, kaip puoselėti ąžuolinį, uosinį ar kitos medienos stalviršį daugelį metų.
Patarimais dalinasi medžio masyvo baldų ir fasadų gamintojas „Frontus”.
Pagrindinės alyvuoto medinio stalviršio priežiūros rekomendacijos
Valymas
Pirmas 10 dienų po stalviršio sumontavimo valykite jį tik SAUSAI. Šis laikas skirtas alyvai pilnai subręsti. Vandeniu aptaškytą paviršių iškarto nuvalykite, nepalikite kol vanduo pats išdžius, nes per tą laiką vanduo gali susigerti į nepilnai apsaugotą stalviršio paviršių.
Šluostė. Reguliarus medinių stalviršių valymas turi būti atliekamas sausu skudurėliu ar lengvai sudrėkinta, gerai išgręžta minkšta šluoste. Šluostė turi būti sudrėkinta valymo priemone, kurios pH būtų nedidesnis negu pH 7-8. DRAUDŽIAMA naudoti koncentruotus valiklius.
Išsilieję skysčiai. Greitai reaguokite į išsiliejusius skysčius, ypač į vandenį, vyną ar aliejų. Stovintis skystis gali susigerti į stalviršį ir palikti dėmes bei susilpninti medieną. Ištekėjusius skysčius dedelsdami sugerkite švaria, sugeriančia šluoste. Tada nuvalykite drėgnu (ne šlapiu) mikropluošto audiniu, kad pašalintumėte likučius. Niekada nenaudokite stiprių cheminių medžiagų ar abrazyvinių valiklių, nes jie gali sugadinti ąžuolinio stalviršio paviršių.
Reguliarus valymas. Sumaišykite švelnų indų ploviklį su šiltu vandeniu, kad susidarytų putojantis tirpalas. Pamirkykite mikropluošto audinį paruoštame tirpale, beveik sausai išgręžkite ir nuvalykite paviršių. Kruopščiai nusausinkite švariu audiniu. Stenkitės nesudrėkinti medienos per stipriai, nes tai gali ją deformuoti ar palikti žymes.
Gilus valymas. Jei reikia gilesnio valymo, apsvarstykite praskiesto baltojo acto ir vandens tirpalą. Pirmiausia išbandykite nepastebimoje vietoje (pvz blogojoj pusėj), kad įsitikintumėte, ar nėra nepageidaujamos medienos ar esamo padengimo reakcijos.
Priežiūra ir apsauga
Karštis. Niekada nedėkite karštų puodų, puodelių ar keptuvių tiesiai ant ąžuolinio stalviršio. Naudokite padėkliukus ar karščiui atsparius kilimėlius, kad išvengtumėte žalos nuo karščio – žymių ar ratilų.
Įbrėžimai ir įpjovos. Nedelsdami juos šalinkite naudodami alyvą ir smulkaus grūdėtumo švitrinį popierių, kad išvengtumėte dėmių įsisenėjimo ir medienos susilpnėjimo.
Dėmės. Dėmių šalinimas nuo medinių stalviršių priklauso nuo dėmių tipo (kalkinės, riebalinės ir pan). Greičiau pašalintos dėmės turės mažesnį poveikį mediniam stalviršiui:
Kalkinių dėmių valymui – Rubio Monocoat LIMESPOT REMOVER.
Riebalinių dėmių valymui – Rubio Monocoat GREASE REMOVER. Procedūra atliekama iš karto, nelaukiant kol riebalai įsigers giliau į stalviršio medieną.
Vyno dėmių valymas – nušlifuokite medinį stalviršį smulkaus grūdo švitrinių popieriumi ir papildomai nualyvuokite nušveistą stalviršio zoną.
Papildomos priežiūros priemonės. Medinių stalviršių priežiūrai rekomanduojame naudoti šiuos Monocoat produktus:
Rubio Monocoat Surface Care – valiklį skirtą mediniu paviršių, dengtų Rubio Monocoat Oil +2C, priežiūrai.
Siekiant užtikrinti ilgą stalviršio tarnavimo laiką paviršiaus priežiūrai rekomenduojama naudoti Rubio Monocoat Soap.
Alyvavimas
Paprastai mediniai stalviršiai iš anksto būna padengti maistui saugia alyva. Kad išlaikytumėte alyvos apsauginį sluoksnį, reguliariai atnaujinkite alyvos sluoksnį. Dažnumas priklauso nuo naudojimo ir klimato. Lietuvos klimatinėje zonoje rekomenduojame alyvuoti kas 6-9 mėnesius.
Alyvos pasirinkimas. Pasirinkite saugią maistui, aukštos kokybės alyvą, specialiai skirtą mediniams stalviršiams. Dalis alyvų, kurios tinkamos grindims nėra tinkamos stalviršiams. Kiekviena alyvos rūšis pasižymi šiek tiek skirtingomis savybėmis ir charakteristikomis, todėl pasidomėkite alyvos sudėtimi, bei kuri geriausiai tinka jūsų poreikiams ir būsimam naudojimui.
Alyvavimo procesas. Švariu plonu skudurėliu, tolygiu sluoksniu užtepkite alyvos. Tuomet alyvą įtrinkite po visą paviršių ir nuvalykite jos perteklių su audiniu. Nudžiuvus pirmam sluoksniui, lengvai nušlifuokite ąžuolinio stalviršio paviršių iki satino blizgesio (neužblizginkite per daug). Prieš naudojant leiskite stalviršiui visiškai išdžiūti (paprastai 24-48 valandas) gerai vėdinamoje patalpoje. Taip pat vandeniu sudrėkinkite naudotus audinius, kad apsaugoti nuo savaiminio užsidegimo. Pagal poreikį, galite gerąją ąžuolinio stalviršįo paviršio padengti antrą kartą. Tai suteiks ąžuolo paviršiui papildomą apsaugą.
Atnaujinkite alyvą. Tarp periodinių alyvavimų (6-9 mėnesiai), retkarčiais galite nuvalyti stalviršio paviršių skudurėliu, sudrėkintu alyva. Tai padės išlaikyti stalviršios blizgesį ir apsaugos nuo smulkių įbrėžimų.
Papildomi priežiūros patarimai
Drėgmė. Patalpoje, kurioje eksploatuojamas medinis stalviršis, santykinė oro drėgmė turėtų būti 40–65%. Žiemos sezonu, stenkitės vėdinti patalpas, nes šildymas labai išsausina orą.
Pjaustymo lentelės. Visada naudokite pjaustymo lenteles, kad apsaugotumėte stalviršį nuo pjovimo žymių ar kitų aštrių daiktų.
Saulės šviesos apsauga. Stenkitės minimalizuoti tiesioginį saulės šviesos poveikį, nes ilgainiui UV šviesa gali išblukinti medieną nuo apšviestos stalviršio dalies. Apsvarstykite galimybę naudoti dienines užuolaidas.
Padukai. Daiktus, kurie nuolat stovi ant stalviršio stalviršio, paklijuokite veltiniu ar kita nuo braižymų apsaugančia minkšta medžiaga, kad medinio stalviršio paviršius būtų kiek įmanoma mažiau braižomas.
Dėmės. Jei susiduriate su sunkiai įveikiamomis dėmėmis, kreipkitės į profesionalą dėl tinkamų pašalinimo būdų. Venkite naudoti stiprių cheminių medžiagų ar savadarbių priemonių, galinčių sugadinti medieną. Rinkoje yra specialių dėmių valiklių, kurie skirti alyvuotiems ąžuolo ar kitiems mediniams paviršiams (pvz. Monocoat).
Tinkamai prižiūrimas jūsų ąžuolinis stalviršis gražiai sens, įgydamas unikalią patiną, atspindinčią jūsų virtuvės istorijas ir prisiminimus. Mėgaukitės savo nuostabia ąžuolo oaze!
Tikimės, kad šie patarimai padės jums tinkamai prižiūrėti savo ąžuolinį stalviršį ir daugelį metų džiaugtis jo grožiu bei funkcionalumu!