Suskystintų naftos dujų (SND) balionus savo namuose maisto gamybai vis dar naudoja nemaža dalis tautiečių. Tiesa, daugelis jų nesusimąsto, kad tokie įrenginiai kelia pavojų ir juos naudojančių namų gyventojams, ir kaimynams, taip pat jų sveikatai ir gyvybei. Dėl šių grėsmių valstybė siūlo dujų balionų namuose nebenaudoti ir įsigyti elektrinę maisto gaminimo įrangą, arba „įsivesti“ į namus dujas.
Dėl pavojaus gyvybėms bei turtui nuo šių metų pradžios SND balionų naudojimas trijų ir daugiau aukštų daugiabučiuose pastatuose yra draudžiamas.
„Mes vis rečiau, bet vis dar susiduriame su atvejais, kai žmonių turtą suniokoja namuose sprogę dujų balionai. Kartais nelaimės būna itin skaudžios – nukenčia arba žūsta žmonės. Tad tikrai pritariame valstybės iniciatyvai riboti balionų naudojimą ir siūlome rimtai apsvarstyti alternatyvas maisto gamybai“, – sako Mindaugas Ratkevičius, BTA draudimo Turto ir specialiųjų rizikų žalų reguliavimo skyriaus vadovas.
Įstatymai ir pagalba
Kad perėjimas prie kitų energijos šaltinių, reikalingų maistui gaminti, gyventojams nebūtų toks skausmingas, valstybė jau kelis metus taiko finansinės paramos priemones. Keičiantiems balionus į vamzdžiais tiekiamas dujas ar elektrines virykles ir orkaites valstybė 2020-2022 m. siūlė iki 726 eurų išmokas vienam butui.
Iš viso per šį laikotarpį keičiantiesiems balionus valstybė jau yra išmokėjusi 24 mln. eurų paramos. Pasinaudojus šia lengvata dujų balionų neliko 1381 daugiabutyje. Iš būstų per šį laikotarpį pašalinti net 28 328 SND balionai.
Energetikos ministerija nurodo, kad pažeidžiant teisės aktus dujų balionai metų pradžioje vis dar buvo naudojami 569 daugiabučiuose. Nenorintiems atsisakyti balionų gali būti skiriama 60-140 eurų dydžio bauda, kuri pakartotinio pažeidimo atveju didėja.
Nepaisant to, kad formaliai jau dabar SND balionų naudojimas trijų aukštų ir didesniuose daugiabučiuose yra draudžiamas ir už tai balionų naudotojai gali būti baudžiami, valstybė tęsia paramos programą. Energetikos ministerija informuoja, kad lėšos norintiems atsisakyti balionų per Aplinkos projektų valdymo agentūrą (APVA) bus skiriamos iki 2024 metų. Šiemet siekdama sumažinti balionų skaičių būstuose ministerija numatė gyventojams išmokėti 3,8 mln. eurų.
Nelaimių mažėja
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD), nelaimes, kurias sukelia SND balionai, įtraukia į Dujų, žibalinių, benzininių įrenginių, prietaisų eksploatavimo pažeidimų ir dujų, žibalinių, benzininių įrenginių, prietaisų gedimų kategorijas. 2017-2019 m. laikotarpiu nelaimių dėl šių priežasčių kasmet įvykdavo nuo 38 iki 46. 2022-aisiais metais registruotos tik 23 tokio tipo nelaimės.
PAGD negali tiksliai nurodyti, kokia dalis šių nelaimių įvyko dėl SND balionų sprogimo ar kitokių gedimų.
„Sunku tikėtis, kad griežtų saugumo reikalavimų, taikomų SND balionams, laikysis kiekvienas jų naudotojas. Todėl nėra jokios abejonės, kad atsisakyti pavojingo dujų tiekimo būdo yra pats geriausias sprendimas. Valstybės parama motyvuoja sumažinti riziką savo ir kaimynų namams patiriant mažiausius nepatogumus. Tačiau tol, kol yra namų, kuriuose gyvena kelios šeimos ir naudojami tokie balionai, visuomet išliks grėsmė ne tik naudotojo, bet ir jo kaimynų gyvybei bei turtui“, – sako M. Ratkevičius.
Anot jo, įvykus nelaimei, susijusiai su baliono sprogimu, draudimas žalą kaimynams atlygins dviem atvejais. Pirmas – kai nelaimę sukėlusio baliono savininkas bus apsidraudęs civilinės atsakomybės draudimu. Antras – kai žalą patyrę kaimynai patys bus apdraudę savo turtą.