Žiema ne už kalnų ir nors jau pamiršome musių zyzimą, kovą su geliančiais uodais, kenkėjų kontrolės specialistai perspėja – nemalonūs ir namuose tikrai nelaukiami tarakonai žiemos miegu nemiega, o aktyviai drumsčia mums ramybę.
Tarakonai – pavojingų ligų platintojai
Ūsuotieji vabzdžiai kuria nešvaros įspūdį, jie potencialiai platina įvairius ligų sukėlėjus. Kadangi tarakonai minta pačiu įvairiausiu organiniu maistu (dažniausiai atliekomis), jie perneša bakterijas ir ligų sukėlėjus. Kaip teigia kenkėjų kontrolės ekspertų UAB „Dezinfa“ atstovas Liutauras Grigaliūnas, jei tarakonai apsigyvena ten, kur yra pagyvenusių asmenų, ligonių arba vaikų, buriasi jaunimas, susirūpinti reikia nedelsiant. Pasak pašnekovo, tarakonus žmonės gali parsinešti namo iš užkrėstų vietų, šie kenkėjai taip pat plinta per ventiliacijos angas, plyšius grindyse, sienose, elektros instaliacijai, vamzdynams skirtas nišas ir pan.
„Tarakonai, dažniausiai tūnantys virtuvėse ar voniose tarp vamzdžių, buitinės technikos, žmonėms kelia labai realų pavojų, nes platina įvairaus pobūdžio ligų sukėlėjus: salmoneliozę, dizenteriją, gastroenteritą, šiltinę. Jei nesiimate šių kenkėjų naikinti, jų populiacija sparčiai auga, kartu didėja tikimybė užsikrėsti dar pavojingesnėmis ligomis: echinokokoze, toksoplazmoze, himenolepidoze. Beje, per tarakonų išmatas, išnaras paliktas ant įvairių paviršių namuose, galima užsikrėsti ir astma bei egzema“, – perspėja L. Grigaliūnas.
Ar būstu dalijatės su tarakonais?
Nors tarakonai moka puikiai maskuotis ir dažniausiai iš slėptuvių išlenda tik naktį, keletas požymių neleis suklysti, padės greičiau įvertinti situaciją ir numatyti veiksmų planą.
„Kaip žinia, didžiausio tarakonų aktyvumo laikas – naktis. Jei virtuvėje ar vonioje (arčiau drėgmės šaltinio), po virykle, šaldytuvu, spintelėmis ar kitais virtuvės (vonios) baldais pastebėjote tarakoną ar jų išnaras, tai rodo, kad namų teritorija dalijatės su nekviestais svečiais – tarakonais“, – vardina L. Grigaliūnas.
Šildymo sezonas – tarakonų aktyvumo metas
Anot ilgametės patirties kenkėjų naikinimo srityje turinčių UAB „Dezinfa“ ekspertų, šaltuoju metų laiku problemos su tarakonais tampa žymiai aktualesnės. Vos prasidėjus šildymo sezonui iškvietimų naikinti tarakonus skaičius ima sparčiai didėti. Kaip teigia įmonės rinkodaros vadovė Kristina Strakauskienė, gyventojai su tarakonais nori susidoroti kuo greičiau, todėl kreipiasi net ir dėl profilaktinio kenkėjų naikinimo visame daugiabutyje.
„Nusipirkome butą senos statybos name, atlikome remontą, o po kurio laiko paaiškėjo, kad aplinkiniuose butuose tarakonų tiesiog knibžda. Pasirodo, esant dideliam užkrėstumui, pastangos izoliuoti kiekvieną plyšį nepasiteisino. Įkurtuvių džiaugsmą pakeitė nerimas dėl šeimos sveikatos ir kaimynų apsileidimo, todėl nusprendėme nedelsti ir sprendimo ieškoti pasitardami su specialistai“, – guodėsi vieno daugiabučio gyventoja.
Situaciją komentuodamas L. Grigaliūnas pabrėžia, kad ieškodami maisto ir palankių gyvenimo sąlygų, tarakonai dažnai migruoja, todėl paprastai užkrėstumas šiais kenkėjais neapsiriboja vieno buto sienomis. Be to, kraustydamiesi į naujus namus ne visada galime žinoti, kad kaimynai vengia naikinti kenkėjus, todėl laikui bėgant problemų dėl tarakonų plitimo gali tik daugėti. Kadangi ūsuotieji labai sparčiai dauginasi, efektyviausia su jais dorotis susitarus su kaimynais, kad vabzdžiai neišplistų ir visiems namo gyventojams būtų saugu ir patogu gyventi“, – pasakoja L. Grigaliūnas.
Švara – priemonė Nr. 1
Tarakonų siaubas – švara, tad kruopštus ir reguliarus namų valymas, ypatingą dėmesį skiriant toms vietoms, kur drėgniau ir šilčiau (virtuvei ir voniai), yra efektyvus būdas kovojant su ūsuotais kenkėjais. Kenkėjų kontrolės specialistai primena, kad reikia pašalinti maisto likučius, trupinius, nekaupti šiukšlių ir nereikalingų daiktų, švarą palaikyti nuolatos, o susidūrus su tarakonais, nedelsiant imtis naikinimo priemonių, atsikratyti vabzdžių likučių ir išmatų.
„Nesvarbu su kokiais kenkėjais susiduriame, būtina atminti, kad naikinimo priemonės turi būti naudojamos saugiai, stengiantis nepakenkti savo ir aplinkinių sveikatai ir aplinkai. Pasirinkus tinkamas priemones, tarakonus naikinti nėra itin sunku. Visgi įsidėmėtina, kad prekybos centruose parduodamų preparatų poveikis dažniausiai yra tik laikinas. Liaudiškos priemonės taip pat ne visada suveikia, todėl kilus abejonėms dėl geriausio kenkėjų kontrolės ir naikinimo būdo, visada rekomenduojame pasitarti su specialistais“, – pažymi ekspertas L. Grigaliūnas.
Įdomūs faktai
- Tarakonai be maisto ir vandens gali išgyventi daugiau nei 2 mėnesius.
- Suaugęs tarakonas pakelia apie 900 kartų už save didesnį svorį.
- Tarakonai lengvai pralenda pro menkiausią plyšį, nes gali susispausti net iki 3 milimetrų storio.