53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Kaip greitai pasigaminti lesyklėlę: 3 pavyzdžiai

Kaip greitai pasigaminti lesyklėlę: 3 pavyzdžiai

Pagrindinis lesyklėlės įrengimo tikslas – pamaitinti žiemojančius paukščius. Lesyklėlė gali būti tiesiog talpa su paukščiams skirtu maistu, tačiau tikriausiai ne vienam ji siejasi su klasikinio, namelio tipo lesyklomis, kuriose gali sutūpti net keliolika paukščių. Jos stogelis tarnauja kaip apsauga nuo krintančio sniego ir yra sumanus sprendimas. Tiesa, sniegas nekrenta tik iš viršaus, todėl praktiškai jokia lesykla nėra 100 % nuo jo apsaugota. Jei lesyklėlės maistą nuo sniego saugo minimalūs sprendimai arba jų tiesiog nėra, reikėtų jai pasirinkti vietą užuovėjoje – smalsūs paukšteliai ją vis tiek ras.

Ne paslaptis, kad vienos geriausių ir ilgaamžiškiausių lesyklėlių – medinės. Vis dėlto, jei su medžiu nelabai draugaujate ar nėra laiko ieškoti medžiagų bei brėžinių, pateikiame jums tris alternatyvias lesyklėlių idėjas. Jas pasigaminti sugebės kiekvienas – į jų gamybą galite įtraukti vaikus.

1. Lesykla iš butelio.

Jums reikės:
Butelio (pavyzdyje naudotas 1 l butelis);
1 arba 2 medinių šaukštų (naudoti 30 ilgio cm šaukštai);
Virvės ;
Žirklių, ylos ar kitų įrankių skylėms.

Visų pirma, butelyje reikia padaryti dvi ertmes. Žemiausia skylė yra riba, už kurios butelyje esantis maistas šiame procese dalyvaus tik kaip tuščią ertmę užpildantis tūris, todėl norėsime jas iškirpti kuo žemiau. Skyles kirpkite nevienodame aukštyje – pro jas prakišite šaukštą, o jis turi būti pasviręs. Jų dydį taip pat reikia reguliuoti pagal šaukštą, tad iškirpę mažesnę skylę įstatykite jį į butelį ir pakoreguokite didžiosios skylės skersmenį.

Asmeninio archyvo nuotr.

Tokio sprendimo esmė – lesant maistą nuo šaukšto, atsilaisvina vieta naujoms sėkloms ir jos, veikiamos spaudimo, pačios į jį subyra. 

Asmeninio archyvo nuotr.

Jeigu norite, aukščiau įstatykite ir antrą šaukštą – pietauti galės dviese.

Asmeninio archyvo nuotr.

Proceso eigoje išmėginkite konstrukciją su biriais produktais. 

Asmeninio archyvo nuotr.

Liko tik pritvirtinti virvelę. Naudotas butelis turėjo plastikinį kamštelį, tačiau panaudotas metalinis, kuris ne tik puikiai tiko, tačiau taip pat buvo lengviau jame išdurti skylę. Tvirtinimo būdų yra įvairių – šiuo atveju virvutės galas paprasčiausiai prakištas pro skylę kamštyje ir iš jos surištas trigubas mazgas. 

Asmeninio archyvo nuotr.

Lesykla baigta.

Asmeninio archyvo nuotr.

Lesykla – pieno pakelis

Ši lesykla pati savaime nėra itin estetiška, kita vertus, tai priklauso nuo jūsų pastangų – ją lengvai galima apipavidalinti. Jos privalumas – elementarumas, be to, maistas sąlyginai neblogai saugomas nuo kritulių.

Jums reikės:
pieno pakelio (nesijaudinkite, tinka ir lietuviškas),
žirklių,
liniuotės ir markerio,
virvutės.

Pakelio priekyje ir šonuose pasižymėkite tą dalį, kurią iškirpsite. Atsižvelkite į tai, kad nereikia palikti siauros angos, joje turi tilpti paukščiukas, tačiau prisiminkite, kad kuo aukščiau ją pažymėsite, tuo daugiau maisto tilps į mūsų lesyklą. Šią dalį lygiai iškirpkite.

Asmeninio archyvo nuotr.

Jei kerpate pakelį su kvadratiniu pagrindu – jums pasisekė, tokių pakelių viršus yra kitokio tipo, tad užteks tik išdurti dvi skyles ir per jas perverti virvutę. Šiuo atveju, kad turėtumėme kur prakišti virvutę, atlenkiame „auseles“. 

Asmeninio archyvo nuotr.

Išduriame skylutes, perveriame virvutę, kurią surišame, palikdami norimą ilgį. Pridedame maisto ir nešame kabinti. 

Asmeninio archyvo nuotr.

Jeigu kyla klausimas, ar įmanoma lesyklą padaryti dar greičiau, pažvelkite į kitą sprendimą.
Lesykla – puodelis. Taip, puodelis. Puodeliai yra gana dažna dovana, tad ir greičiausiai ir namuose jų turite nemažai, o praėjus Kalėdoms, virtuvės kolekcija galbūt pasipildys dar bent pora.

Kodėl nepanaudojus jų kitaip?

Tokios lesyklos trūkumas yra nedidelis kiekis maisto bei tik sąlyginė apsauga nuo kritulių. Privalumai – paprastumas ir greitas pagaminimas. Taip pat puodeliai atrodo labai stilingai, o jei apsilankančius paukštelius fotografuojate, sparnuotis, lesantis iš puodelio atrodo labai elegantiškai ir neįprastai.

Pradėkime:
Puodelio auselė tarsi pati savaime sufleruoja, kad prie jos reikėtų pririšti virvelę. Tą ir darome.

Asmeninio archyvo nuotr.

Iš esmės, tai ir yra vienintelė dalis, į kurią reikia atkreipti dėmesį. Pritvirtinkite virvutę kuo arčiau auselės viršaus, kad jis nebūtų pasviręs horizontaliai. Tai šiek tiek padidins drėgmės tikimybę, tačiau pritvirtinus puodelį visiškai horizontaliai, atskridęs paukštis savo svoriu gali jį palenkti į priekį ir išberti dalį maisto. Todėl nepakenks užfiksuoti norimą poziciją – pasinaudojome plastikiniu fiksatoriumi. Virvelė nenusmuks toliau mūsų fiksatoriaus, todėl puodelis laikysis norimoje pozicijoje.

Asmeninio archyvo nuotr.
Asmeninio archyvo nuotr.

Į tokį puodelį negalėsite priberti daug biraus maisto, tačiau išeitis galėtų būti sėklų ir taukų mišinys. Taukai „suklijuoja“ birius produktus, todėl puodelį šio mišinio galima pripildyti kone iki viršaus, o paukščiai vis tiek atranda būdą, kaip jas ištraukti.

Asmeninio archyvo nuotr.

Paskutinis žingsnis – laukiame zylių, sniegenų ir kitų paukščių. Nepamirškite, kad jei ėmėtės šios pareigos, lesinimą reikia tęsti iki pat pavasario.

Ką galima berti į lesyklas. Paukščius galite maitinti saulėgrąžomis, linų, spygliuočių medžių sėklomis, varškės ar kruopų grūdeliais, virtais ryžiais, avižiniais dribsniais, obuolių skiltelėmis nesūdytais lašiniais, balta duona.

Mano išsaugoti straipsniai