Privačių gyvenamųjų namų rajone, Vilniaus priemiestyje, pastatytas santūrių tradicinių architektūrinių formų namas traukia dėmesį dėl stiklinio fasado intarpo – pro jį sklypą supančios gamtos vaizdas įsiveržia į skaidrią, monochrominę interjero erdvę ir tarsi panaikina namo ribas…
Projekto autoriai – architektai Donaldas Trainauskas ir Darius Baliukevčius (architektų studija „4 plius“), www.4plius.com.
Sklypo, namo ir interjero projektą kūrusios studijos „4 plius“ architektai Donaldas Trainauskas ir Darius Baliukevičius stengėsi, kad keturių asmenų šeimai statomas namas būtų ne tik patogus, bet ir derėtų prie kraštovaizdžio. Lietuviškiems namams būdinga dvišlaičio stogo forma pasirinkta siekiant priderinti pastatą prie kitų panašios architektūros netoliese pastatytų namų, juolab kad ir šeimininkai pageidavo paprasto, jaukaus, įprastos architektūros namo. Vietoj vieno aukšto, kaip norėjo būsimieji gyventojai, suprojektuota mansarda padarė pastatą šiek tiek aukštesnį, kad jis neatrodytų tarsi užspaustas bendrame kraštovaizdžio kontekste.
Namas ir garažas buvo projektuojami kaip vientisa konstrukcija, padedanti suskirstyti sklypą į funkcines zonas. Į pietus nukreiptas pagrindinis fasadas ir pratęsus į nedidelį šlaitą įkomponuoto garažo stogą suformuota pavėsinė tarsi apibrėžė jaukaus, uždaro vidinio kiemo ribas. Pavėsinėje įrengta patogi terasa, o kiemas priešais ją išklotas akmenukų danga.
Šiek tiek didesnio nei 200 m² namo su mansarda interjerą architektų komanda stengėsi derinti prie fasado stiliaus, išlaikydama tradicinio kolorito ir dizaino tendenciją. Be to, interjere buvo svarbu įprasminti aukštą stiklinę sieną (pro ją matyti žalias aplinkos vaizdas), pereinančią į stogo plokštumą. Visos namo sienos išdažytos gryna balta spalva, pabrėžiančia interjero skaidrumo ir lengvumo įspūdį. Kaip kontrastas grindims dekoruoti pasirinktas tamsiai rudas koloritas, derinamas prie tokio pat atspalvio langų rėmų, eksterjero ir susiejantis namo išorę bei vidų į bendrą visumą.
Pagalbinės patalpos ir miegamieji suprojektuoti tik dalyje mansardinio aukšto, todėl pagrindinio kambario erdvė liko atvira ir aukšta, nusitęsianti iki pat stogo šlaito. Ją pagyvina dinamiška tamsių laiptų linija – dėl sudėtingos konstrukcijos atrodo, tarsi ji kybotų ore, o šį įspūdį padeda sustiprinti ir stiklinės turėklų plokštumos.
Svetainės poilsio zona įkomponuota tiesiai priešais stiklinį fasado intarpą pietinėje namo pusėje, tad saulėtomis dienomis ją nutvieskia skaidri šviesa. Atvirą erdvę su stikline stogo dalimi virš svetainės pripildo didžiulis baltas pusrutulio formos šviestuvas, vizualiai apibrėžiantis poilsio zoną. Po juo, ant medinėmis, tamsiais rudomis grindlentėmis išklotų grindų, įkomponuoti tamsios odos minkštieji baldai su lakonišku baltu žurnaliniu staliuku. Nors pagal plotą svetainė palyginti nedidelė (iš vienos pusės riboja laiptų linija, iš kitos – siena su židiniu), jos erdvė per stiklo sieną tarsi išsiplečia už namo ribų, o matomas aplinkos vaizdas tampa interjero dalimi, suteikiančia gyvybingumo santūriam, monochromiškam interjerui.
Kitoje bendrosios erdvės pusėje, už svetainės, suformuota virtuvės ir valgomojo zona. Kad buitinė paskirtis būtų kuo mažiau akcentuojama, sumontuotos aukštos, vientisos pakabinamosios spintelės, o fasadai parinkti lygūs, net be rankenėlių, dekoruoti balta blizgia danga – ji paryškina interjero lengvumo ir šviesos koncepciją. Nuo valgomojo šią zoną vizualiai atskiria itin praktiška ir talpi virtuvės „sala“ – architektas ją taip pat pasiūlė dekoruoti balta spalva. Į baltą iš dirbtinio akmens pagamintą stalviršį įmontuota kaitlentė, o likęs paviršius skirtas maistui gaminti. Po „salos“ stalviršiu įrengta orkaitė ir mikrobangų krosnelė, taip pat talpių stalčių ir spintelių blokas.
Valgomajame šeimininkai norėjo didelio stalo, prie kurio tilptų ne tik visa šeima, bet ir draugai – jų neretai pasikviečia į svečius. Taigi tarp virtuvės „salos“ ir sienos buvusią erdvę užėmė didelis, lakoniško dizaino baltas stalas su lygiu blizgiu paviršiumi – tai padėjo susieti skirtingos paskirties zonas į bendrą visumą.
Šeimos miegamieji suprojektuoti mansardos galuose: vienoje pusėje, virš darbo kambario, prieškambario ir tambūro, įrengti du dukterų kambariai, kitoje, virš pirties zonos, – šeimininkų miegamasis ir vonia. Per visą ilgąją sieną nuo vieno galo iki kito išrikiuotos mažos buitinės paskirties patalpos – dušinė ir dvi drabužinės, nes didžioji erdvės dalis palikta tuščia dėl stiklinio sienos ir stogo intarpo. Kaip ir pirmajame aukšte, visos antrojo aukšto sienos nudažytos baltai – tai padėjo išryškinti vaizdą pro aukštą langą. Žvelgiant nuo laiptų aikštelės, jis atrodo dar ryškesnis ir įspūdingesnis. Skaidrumo įspūdį sustiprina ir stikliniai laiptų bei mansardos koridoriaus „balkono“ turėklai, per visą ilgį dekoruoti tamsiai medine juosta, – ji dera prie tamsių lango rėmų suformuoto taisyklingo geometrinio ornamento ir baltame sienų fone sukuria dinamišką linijų žaismą.
Šeimininkams skirta privačioji erdvė, suprojektuota kairiajame mansardos gale, pertvaromis padalyta į dvi beveik lygias dalis: vienoje patalpoje įrengtas erdvus vonios kambarys su dideliu langu, kitoje – miegamasis. Nors šiame kambaryje išlaikyta visam interjerui būdinga spalvinė gama, vis dėlto galima pajusti švelnesnių potėpių, erdvei suteikiančių daugiau jaukumo ir privatumo: ruda spalva tapo švelnesnė, blankesnė, todėl ne taip stipriai kontrastuoja su baltomis sienomis, metalinio lovos galvūgalio linijos – ne tokios taisyklingos ir griežtos, plastiškesnės ir lengvesnės, ant baltos sienos sukuriančios savotišką grafikos ornamentą. Lova papuošta ornamentuota lovatiese su dekoratyviomis pagalvėlėmis, o aukštą langą dengia sunkios, iki žemės krintančios rusvos užuolaidos. Vonios kambaryje, į kurį galima patekti tik iš šeimininkų miegamojo, visos grindys ir sienos išklotos pilkomis grafito atspalvio keraminėmis plytelėmis, baltos paliktos tik nuolaidžios lubos ir siena su langu. Tačiau palyginti tamsi spalvinė gama neužgožia erdvės – šviesos įspūdį padeda išsaugoti didelis langas, užimantis kone visą galinę sieną, ir pro langą matomą gamtos vaizdą atspindintis veidrodis. Kita vertus, tamsiai pilka spalva tapo puikiu fonu, kuriame išryškėja stilingi baltos keraminės įrangos kontūrai: šalia lango ant baltos spintelės sumontuoti du praustuvai ar kitoje patalpos pusėje įkomponuota kampinė vonia.
Dviejų šeimininkų dukterų kambariai, suprojektuoti dešiniajame mansardos gale vienas šalia kito, įrengti veidrodiniu principu: miego zonoje, po stogo nuolydžiu, pastatytos šiuolaikiško dizaino funkcionalios „Innovation“ sofos (tiesa, dėl patogumo merginos jų beveik niekada nesuskleidžia), prie kitos sienos įkomponuota po patogų darbo stalą. Merginų kambariuose išlaikyta bendra interjero dekoro tendencija, sienų ir grindų apdaila tokia pat kaip ir visame name – čia vyrauja tamsiai rudos ir baltos spalvos kontrastas, tačiau iš bendros erdvės ji išsiskiria spalvingesniais dekoro sprendimais. Abi merginos pačios sprendė, kaip norėtų dekoruoti savo gyvenamąją erdvę, todėl, nors baldai abiejuose kambariuose vienodi, kambarių spalvinė gama ir nuotaika skiriasi. Vyresnioji šeimininkų dukra kambariui dekoruoti išsirinko ryškesnį – oranžinį koloritą, o jaunesnioji – subtilų juodos ir baltos derinį.