53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Dažniausios klaidos auginant skirtingas orchidėjų rūšis

Dažniausios klaidos auginant skirtingas orchidėjų rūšis

Dauguma iš mūsų namuose auginame orchidėjas. Dažniausiai – falenopsius, tad panorus puoselėti kitas rūšis, neretai susiduriama su žinių stoka. Bandome pagelbėti ir pateikiame pagrindinius aspektus, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį auginant įvairias orchidėjas.

Falenopsis

Po laistymo vazono padėkle neturi likti vandens, o kitą kartą laistyti reikia tik substratui išdžiūvus. Prisiminkite: drėgmės perteklius pavojingesnis nei trumpas išdžiūvimas.

Daugelis mėgėjų, įsigiję falenopsį, susirūpina: šaknelės viršuje net „lipa“ iš vazono… Ar tai – ženklas, kad orchidėją reikia skubiai persodinti? Niekada neskubėkite. Gėlė turi prisitaikyti prie naujų sąlygų namuose. O dar besiskleidžiantiems žiedams reikia daug energijos, todėl šaknų patartina nejudinti. Jei matote, kad augalas su pirktiniu vazonėliu virsta, nelaiko pusiausvyros, įstatykite jį į sunkesnį keraminį įdėklą.

Fotolia nuotr.

Gan dažnai pasitaikanti klaida – sodinti falenopsį į per didelį vazoną: nejučia gėlę perlaistome, nes šaknys vis tiek sukasi palei vazono perimetrą, o jo viduryje šaknų nėra. Taigi – puvinys garantuotas.

Cimbidis

Atminkite, kad cimbidžius dažnai puola ligos, todėl, jei auginate ne vieną augalą, prieš naudodami įrankius kitam augalui, būtinai dezinfekuokite juos spiritu ar ugnies liepsna.

Namuose cimbidžiai auginami šviesioje, saulėtoje vietoje, tik būtina nepamiršti, kad vasaros vidurdienio saulė jiems per karšta.

Shutterstock nuotr.

Padėkliuke dažnai paliekama vandens, tačiau cimbidžiams to nereikia. Tiesiog laistykite reguliariai, kad substratas neišdžiūtų.

Dendrobis

Laukiant kuo daugiau žiedų, orchidėją puolama dažnai tręšti. Dėl to tik padidės augalo masė, bet žiedų nepadaugės (jie gali būti didesni, ryškesnės spalvos). Geros priežiūros rezultatus bus galima išvysti tik kitą sezoną.

Kilniųjų dendrobių hibridų nesodinkite į didelius, erdvius vazonus, nes tokiuose lengva perlaistyti. Rinkitės mažesnius. Prisiminkite tai persodindami augalą.

Shutterstock nuotr.

Jeigu augalo lapai minkšti ir rudeniop ar žiemos pradžioje didžioji dalis nukrinta, greičiausiai žiemos ramybės periodu jam per vėsu. Dažnai apsigauname, kad tai – vandens trūkumas.

Vanda

Šioms orchidėjoms augti netinka vieta, kur naktį temperatūra nukrinta žemiau nei +15–18 °C.
Įstačius vandą plikomis šaknimis į stiklinį indą, reikia atkreipti dėmesį, kad indo dugne nebūtų užsistovėjusio vandens ir nemirktų išsikišusios šaknys.

Nelaistykite bet kokiu vandeniu iš čiaupo – šioms orchidėjoms ypač svarbus kuo minkštesnis vanduo su trupučiu ištirpintų organinių ar mineralinių trąšų. Būtinai atkreipkite dėmesį, kad apipurškus tarp lapų neliktų vandens: tai gali sukelti puvinį.

Shutterstock nuotr.

Vasarą vandas galima išnešti į lauką, tačiau nepamirškite, kad atvėsus naktims būtina grąžinti atgal į šiltą kambarį.

Jeigu matote, kad vandos nežydi, vadinasi, jos gauna per mažai šviesos.

Masdevalija

Masdevalijų negalima auginti sausuose ir šiltuose kambariuose. Joms būtina šviesa, bet ne saulėta vieta, drėgnas oras ir vėsa.

Shutterstock nuotr.

Šios orchidėjos blogai auga ir aukštesnėje nei +24 °C temperatūroje, ypač, jei trūksta gryno oro.
Būkite atidūs vasarą, per karščius: aukštesnė nei +27 °C temperatūra masdevalijoms nepakenčiama – būtina ieškoti vėsesnių vietų.

Zigopetalas

Jeigu laistote tik vandentiekio vandeniu, geresnės kokybės bus vanduo iš karšto čiaupo – jis švaresnis ir minkštesnis. Jei vanduo bus nekokybiškas, substrate kaupsis kenksmingų junginių – gali nudegti šaknys (tamsės ir džius).

Shutterstock nuotr.

Dažnas augintojas tikisi, kad ant šiaurinės ar vakarinės palangės visus 12 mėnesių orchidėjos gaus pakankamai šviesos, tačiau taip nėra. Žiemą prie lango šviesos būna per mažai – tokiomis sąlygomis orchidėjos auga lėčiau ir gali pereiti į ramybės būseną. Tuomet gėlės dažniausiai nesugeria vandens – palaisčius jis suteka į šaknų viršutinio sluoksnio kapiliarus.

Raibuolė

Nepamirškite, kad šias orchidėjas reikia laistyti tik virintu vandentiekio vandeniu.

Atkreipkite ypatingą dėmesį į aplinką, kurioje auga šios orchidėjos, – jos nepakenčia sauso oro ir tabako dūmų. Pastatytoms toliau nuo lango orchidėjoms gali trūkti šviesos. Tokiu atveju reikia įrengti dirbtinį apšvietimą.

Katlėja ir epidendras

Per dažnas laistymas katlėjoms, kaip ir daugeliui orchidėjų rūšių, pavojingas. Nors jų baltos šaknys atrodo labai tvirtos, visgi dėl per didelės drėgmės gali lengvai supūti.

Shutterstock nuotr.

Epidendrų augintojams dera prisiminti, kad šios genties atstovai persodinami pavasarį ir tik tada, kai to reikia (blogas substratas, mažas indas), nes šaknys labai greitai lūžta ir augalas nukenčia.

Shutterstock nuotr.

Vanilė

Jokiu būdu nepalikite vandens padėkle po vazonu.

Atkreipkite dėmesį, kad ši gėlė itin jautri skersvėjui.

Daugiau naudingos informacijos rasite naujame leidinyje „Orchidėjų gidas“, kuris skirtas tiek pradedantiesiems, tiek patyrusiems augintojams. Jį galite įsigyti pardavimo vietose arba užsiprenumeruoti: zurnalai.delfi.lt/index.php?page=pasiulymai_v3&leid_id=376&cs=3202

Mano išsaugoti straipsniai