ŽURNALAS MANO NAMAI JAU 30 METŲ SU JUMIS
Skaitytojo patirtis: kaip pakalti stogą vienam ir kiek tai kainuoja

Skaitytojo patirtis: kaip pakalti stogą vienam ir kiek tai kainuoja

Tai yra vienas nepatogiausių darbų – užvertus galvą, iškėlus rankas ir laipiojant žemyn-aukštyn. Geriausia tokį darbą daryti dviese, kai vienas aukštai pamatuoja, o kitas (kuris žemai) – nubėga, nupjauna, kiek reikia ir paduoda lentą. Tačiau didžiąją dalį darbų teko daryti vienam, po truputį, sunku pasakyti kiek tiksliai užėmė laiko – apie kelias savaites. Stogo pakalimo nemažai, nes ir užlaidos plačios, ir didžiulis plotas virš terasos, ir dar virš įėjimo.

Pirmąkart lentos nudažytos ant žemės, antrąkart teks lipti kopti aukštyn ir dažyti jau vietoje. Lentos obliuotos, 12 cm pločio, 6 m ilgio. Tvirtinama medvarščiais.

Pirmas klausimas, kuris iškilo galvojant apie pakalimą – o kaip, t.y. kuria kryptimi tas lentutes kalti. Ekskursijos į Trakus apžiūrinėjant naujesnius medinius namus leido suprasti kas gražu ir kas nelabai. Po to tą gražumą architektas labai aiškiai ir trumpai įvardino – kalamos statmenai frontonams.

Toliau – reikėjo išlyginti ir pritvirtinti rėmus. Jie dar padeda išlyginti tai kas nelygu, o nelygu – gegnės, na, ir vėjalentės – šlapias jas buvome įsigiję ir jos išsikreivino. Todėl teko lyginti bruselių pagalba.

Štai kaip tvirtinami tie bruseliai, prie kurių po to sukalamos pakalimo lentutės:

Asmeninio albumo nuotr.

Na, ir pakalimas – štai koks tvarkingas grožis:

Asmeninio albumo nuotr.
Asmeninio albumo nuotr.

O čia štai matosi tas principas “statmenai frontonui” – kai pakalimo lentutės nesueina kokiais negražiais kampais, o tvarkingai, viena kryptimi sukalamos:

Asmeninio albumo nuotr.

Na, ir dar toks klausimas – ką daryti su paukštelių lizdais, nes gamtoje esantis namukas iškart apgyvendinamas paukštukų ir vapsvų. Ten kur radome lizdelius su išsiritusiais paukšteliais, tai paliktos skylės: paukščiai-tėvai stebėtinai drąsiai skraido visai šalia po nosimi ir maitina savo mažylius, labai nesigąsdina net kai kala šalia. Taigi paliktos kelios tokios skylės:

Asmeninio albumo nuotr.

Vieną lizdelį teko visgi išnešti, ten tik kiaušinukai ir paukščiai ant jų tiesiog netupėtų. O štai vapsvų kol kas dar nedidelį lizdą (ne be įkandimų) teko išardyti – vapsvos pragraužia difuzinę plėvelę, tai ją suklijavome su specialia juosta. Kažkaip mėgsta vapsvos pragraužti tą plėvelę, ir jau vidinėje pusėje susilipdyti savo dvarą, išorėje apgaulingai palikdamos tik prieškambarį…

Tai iki šiol aprašymas atrodo toks lengvutis. Bet tikrieji iššūkiai buvo sujungti sudėtingus kampus:

Asmeninio albumo nuotr.
Asmeninio albumo nuotr.
Asmeninio albumo nuotr.

Štai didieji pakalimo plotai – terasa ir įėjimas į namą:

Asmeninio albumo nuotr.

Išryškėjo balkiai, pasidarė daug erdviau:

Asmeninio albumo nuotr.

O čia virš įėjimo:

Asmeninio albumo nuotr.

Spalva pakalimo – tokia pat kaip viso fasado, tik obliuotos lentos kiek kitaip atspindi šviesą nei šiurkščiu paviršiumi, ir toks įspūdis, kad gal ir skiriasi pustoniu. Tiek pakalimas, tiek fasadas, tiek balkiai dažyti tik po vieną kartą ir bijau net pagalvoti, kiek užtruksiu viską dažydama atrąkart.

Bet medinė apdaila tikrai džiugina, labai jaukiai ir estetiškai gamtoje atrodo, šioj kiek laukinėj ervėj labai dera.

Biudžetas:
Lentos pakalimui – 745 eurų;
Bruseliai pakalimui – 45 eurai;
Visokios tvirtinimo detalės ir dažai – suskaičiuosiu vėliau.

Šaltinis: Statausodyba.blogspot.lt

Mano išsaugoti straipsniai