Pastaruoju metu naujų būstų statytojai vis dažniau siūlo nedidelės kvadratūros butus. Nors populiariausi – 50–60 m² ploto butai, tačiau nestinga ir itin mažų erdvių, dažniausiai pritaikomų nuomai ir mėgstamų tarp jaunų žmonių. Nors kartais atrodo neįtikėtina, tačiau ir tokias patalpas galima įrengti patogiai ir už protingą kainą.
21 m² būstas
Įrengti nedideliam butui, kurio savininkė – jauna didmiestyje studijuojanti mergina, buvo skirtas gana ribotas biudžetas. Šeimininkė turėjo keletą prioritetų – nors plotas nedidelis, norėjosi patogios virtuvės su visa reikalinga buities įranga, padedančia taupyti laiką gaminant maistą. Taip pat buvo svarbu šiuolaikiška, praktiška ir estetiška erdvė bei visos įprastos funkcinės zonos. O tai reiškė, kad svetainė negalėjo kas vakarą virsti miegamuoju ir jam reikėjo atskiros zonos. Turint galvoje, kad visas buto plotas vos 21 m², sprendimai privalėjo būti labai apgalvoti ir sumanūs, o jiems įgyvendinti taupomas ne tik kiekvienas centimetras, bet ir kiekvienas euras.
Ankštoje virtuvei skirtoje nišoje buvo siekiama sukurti kuo daugiau ploto darbo paviršiams. Dėl šios priežasties palangė integruota į virtuvės baldų kompoziciją – ji ne tik atstoja nedidelę, bet jaukią ir patogią pusbario tipo pusryčių zoną prie lango, bet gali tarnauti ir kaip papildomas darbastalis gaminant maistą.
Siekiant neperkrauti nedidelės erdvės ir sukurti šviesos pojūtį, interjerui dekoruoti pasirinktas baltas koloritas. Jam jaukumo suteikia medžio faktūros detalės, įterptos virtuvės balduose, taip pat grindų plokštuma.
Virš virtuvės darbastalio įrengtos pakabinamosios spintelės siekia lubas – taip buvo siekiama išnaudoti kiekvieną centimetrą ir sukurti vietos daiktams susidėti. Kad ši konstrukcija neatrodytų vizualiai per sunki mažai erdvei, tarp uždarų spintelių sumontuotas atvirų lentynėlių intarpas.
Buto pertvarkos metu buvo pakeista radiatoriaus vieta: anksčiau buvęs po virtuvės langu, jis perkeltas į kitą pusę. Taip sukurtas laisvas plotas po pusbario tipo palangės plokštuma, tad prie jos galima patogiai įsitaisyti ant modernių pusbario kėdžių.
Virš pusryčių zonos nuo lubų nuleistas šviestuvas sąmoningai parinktas su skaidraus stiklo gaubtu: permatomas gaubtas neužstoja lango ir padeda išsaugoti lengvumo, atvirumo įspūdį nedidelėje virtuvės patalpoje.
Remontuojant butą sienoje tarp vonios ir virtuvės buvo suprojektuota niša sieninei virtuvės spintai, kurioje ne tik sumontuota reikalinga buitinė technika, bet yra ir daug vietos daiktams saugoti. Balti spintos fasadai netrikdo nedidelės erdvės ir sukuria vientisumo pojūtį.
Mažų plokštumų nerekomenduojama dekoruoti didelių matmenų plytelėmis: gana smulkus nedidelių stačiakampių plytelių raštas padeda vizualiai paplatinti darbo zoną, o dinamikos ir ritmikos baltai dažytai virtuvės zonai suteikia „metro“ stiliaus raštas, kuriuos dekoruota sienelė virš darbastalio ir sienos dalis prie sieninės spintos.
Siekiant, kad langų dekoras nemažintų erdvės, jam pasirinkti prie langų prigludę ir beveik nematomi roletai, puikiai saugantys nuo per ryškių saulės spindulių ar nepageidaujamų žvilgsnių.
Nedideliame bendrajame kambaryje, kuriame suformuotos tiek svetainės, tiek miegamojo, tiek darbo zonos, baldų nedaug, bet visi jie atlieka keletą funkcijų. Taip pavyko išsaugoti neperkrautą mažo ploto patalpą ir sukurti maksimaliai šeimininkės poreikius atitinkančią gyvenamąją erdvę.
Kad baltai dekoruota erdvė netaptų pernelyg monotoniška ir nuobodi, interjere pritaikyta ryškių aksesuarų. Žaismingumo nedideliam butui suteikia ryškūs raudoni akcentai ir išraiškinga etno ornamentika dekoruoti tekstilės gaminiai.
Miegamojo zonoje sukonstruotas daugiafunkcis baldas. Lova sumontuota „antrame“ šio baldo aukšte. Jos galvūgalis dekoruotas skirtingo aukščio medinėmis lentelėmis, pritvirtintomis tiesiog prie sienos. Tai suteikia žaismingumo ir dinamikos.
Po lova įrengtos patogios spintelės ir talpus stalčius daiktams laikyti. Buto šeimininkei tai atstoja komodą, kurioje laikomi dažnai naudojami drabužiai, rankšluosčiai bei patalynė.
Vienas lovos segmentas pagamintas su ratukais – jį ištraukus atsiranda patogus rašomasis stalas, o jo nenaudojant ir sustūmus po lova erdvė lieka laisva.
Laipteliai, kuriais galima patekti į lovą „antrajame aukšte“, taip pat daugiafunkciai – juose įrengtos atviros lentynėlės, atstojančios knygų ar kitokių daiktų laikymo vietas.