53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Pamiršta namų erdvė atgimsta: patarimai

Pamiršta namų erdvė atgimsta: patarimai, kaip balkoną paversti poilsio oaze

Ilgus metus daugelio daugiabučių balkonai būdavo paversti sandėliukais – juose žmonės laikydavo daiktus, džiaudavo skalbinius. Tačiau, pasak ekspertų, balkono funkcija namuose keičiasi – jis tampa kambariams prilygstančia gyvenamąja erdve. Balkonuose ir terasose gyventojams dabar reikia patogumų: elektros, interneto ir madas atliepiančių interjero sprendimų. Be to, patraukliai įrengtas balkonas gali padidinti būsto vertę rinkoje.

Vyksta balkonų renesansas

Pasak interjero dizainerės Dianos Kenstavičiūtės, balkonai išgyvena atgimimą. Interjero pasaulyje jaučiamas padidėjęs susidomėjimas balkonų įrengimu ir akcentuojamas jų universalumas.

„Tinkamai įrengtas balkonas ar terasa įgyja daugybę funkcijų: gali tapti ir darbo zona, ir pramogų erdve, ir maloniausia vieta pietums ar vasaros piknikui“, – sako dizainerė.

Tai, kad terasų ir balkonų įrengimo aktualijos sklando ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje, liudija ir šių metų Milano dizaino savaitė – vienas garsiausių interjero renginių pasaulyje. Jame, pasak dizainerės D. Kenstavičiūtės, buvo daug dėmesio skiriama lauko baldams, kitiems balkonams ir terasoms reikalingiems sprendiniams.

„Balkonas ar terasa tampa lygiaverte erdve bet kuriam kitam namų kambariui: reikia suprasti, kad šias zonas pat galima keisti, transformuoti taip, kad leisti laiką būtų patogu. Jei klimatas atšiaurus, balkoną ar terasą galima stiklinti, tačiau patarčiau palikti atviros erdvės plyšį: tam, kad būtų galima pajusti vėjo gūsį, gryno oro dvelksmą – didžiausią privalumą, kurį būste gali suteikti balkonas ar terasa“, – sako dizainerė.

Shutterstock

Svarbus ir internetas

Apie atgimstančius balkonus kalba ir nekilnojamojo turto (NT) ekspertė Jurgita Kveselaitė. Jos teigimu, tiek naujų būstų statytojai, tiek senų daugiabučių gyventojai stengiasi, kad balkonai taptų kuo patrauklesne ir funkcionalesne erdve: juose galima rasti vis daugiau infrastruktūros sprendimų.

„Pastebiu, kad naujuose namų projektuose, apsuptuose žalios teritorijos, erdvūs balkonai yra būtinybė. Pavyzdžiui, sostinėje tokius sprendimus galima matyti prie Neries įsikūrusiame „Lazdynėlių vingyje“, Gilužio ežero pakrantėje vystomame „Gilužio rivjeros“ ar kituose. Elektros lizdai ir šviestuvai, kad gyventojai komfortiškai galėtų leisti laiką – taip pat yra vis svarbesni. Be to, gyventojai stengiasi, kad balkone ar terasoje juos pasiektų geras interneto ryšys: būtų galima dirbti, bendrauti ar žiūrėti filmą“, – sako J. Kveselaitė.

Kaip įsirengti?

Spalvos. D. Kenstavičiūtė pataria balkono neapkrauti daiktais – geriausia rinktis kelių funkcijų baldus, gamtai artimas spalvas, lauko sąlygoms pritaikytas grindų medžiagas.

„Yra keli būdai pasirinkti tinkamiausias sienų spalvas: arba susiliejančias su namo fasadu, arba išsiskiriančias. Pravartu žinoti, kad ryškios, intensyvios spalvos greičiau nusiplauna, blunka, nusibosta, o pastelinės, artimesnės gamtai yra universalesnės, ilgiau išlieka malonios akiai. Šiuo metu labai populiari yra tamsiai pilka – antracito spalva, kuri puikiai dera su natūralaus medžio, betono spalvomis, balkone žaliuojančiais augalais“, – sako D. Kenstavičiūtė.

Baldai. Renkantis baldus specialistė pataria atsižvelgti į jiems teksiančias gamtos sąlygas: ar ant jų lis, snigs, kris tiesioginiai saulės spinduliai.

„Jei baldams teks dažnai susidurti su gamtos stichijomis, galite rinktis kompaktiškus lauko baldus su nuimamais paminkštinimais, kuriuos galėsite laikyti viduje. Kadangi balkonas ar terasa dažniausiai turi nedidelę erdvę, ją reikia planuoti išmintingai: čia labai tinka daugiafunkciai daiktai, kurie prireikus susilanksto, transformuojasi ar tampa daiktų talpyklomis“, – pasakoja D. Kenstavičiūtė.

Shutterstock

Apšvietimas. Balkono apšvietimą dizainerė pataria kurti ne intensyvų, gamtos ciklams artimesnių atspalvių. Balkone tinka gelsva, rusva šviesa, kurianti jaukumą: didelis privalumas, jei yra įrengtos apšvietimo lempos, pakabinamos lemputės, žvakių šviesa. Nuo intensyvių saulės spindulių ar vėjų pasislėpti padeda augalų sienelė, suteiksianti erdvei gyvybės ir žalumos.

Interjero dizainerė pabrėžia, kad balkonas turi tapti patogus kasdienėms veikloms: jame norėsis leisti laiką tik tuomet, kuomet balkono šeimininkai jame jausis komfortiškai. Todėl svarbu ieškoti tik sau priimtiniausių, labiausiai patinkančių spalvų, patogiausių krėslų ir maloniausių medžiagų.

Mano išsaugoti straipsniai