Neseniai pasirodžiusioje knygoje „Gyvenimo būdo paprastumo menas“ (angl. „The Art of Simple Living“) autorius dzenbudzimo vienuolis Shunmyo Masuno dalinasi patarimais, kaip, regis, nedideli elgsenos, minčių ar namų aplinkos pokyčiai sustiprina laimės ir ramybės pojūtį.
„Nedideli įpročių ir perspektyvos pokyčiai namuose – to pakanka, norint gyventi paprastai“, – teigia autorius. Sh. Masuno yra vyriausiasis vienuolis 450 metų senumo dzenbudistų šventykloje Japonijoje, jis – dzenbudistinio sodo dizaineris, kraštovaizdžio projektavimo profesorius, kelių knygų apie dzenbudizmo filosofiją autorius.
Penki patarimai, kaip pasiekti gyvenimo paprastumo:
1. Raskite laiko pabūti ramybėje ir tuštumoje
Ar kasdienybėje turime laiko tiesiog pabūti, apie nieką negalvodami? Iš tiesų per dieną pakaktų 10 minučių. Raskite tas 10 minučių, kad galėtumėte tiesiog pabūti apie nieką negalvodami. Atsiribokite nuo minčių, nuo jus supančių daiktų.
Galvoje vis kils minčių, bet jūs vieną po kitos siųskite jas tolyn. Vystydami šį įprotį imsite pastebėti esamą akimirką, subtilius vidinius pokyčius. Kai netrukdys pašaliniai dalykai, atsiskleis tikroji jūsų savastis.
Raskite laiko negalvoti apie nieką. Tai pirmas žingsnis, kuriant paprastumą gyvenime ir namuose.
2. Neperkraukite kambarių
Jei norisi vidinio paprastumo, namus įrenkite paprastai. Siekiant paprastumo, patartina išmesti visus nenaudingus daiktus. Nuspręskite, ar daiktas tikrai būtinas, jei taip – tinkamai jį prižiūrėkite. Nepainiokite paprastumo su taupumu. Taupant gyvenama tarp menkos vertės daiktų, o vertė reiškia ne tik kainą, bet ir jausmų tiems daiktams gilumą.
Gyventi paprastai – tai kasdien gerti kavą iš tikrai mėgstamo puodelio, kurį turite seniai, saugote ir branginate. Pirkite tik gerus daiktus, kurie tikrai bus reikalingi. Gyvenimo būdo paprastumas – esminė praktika, kuri ištobulins protą.
3. Balkone pasodinkite nedidelį gėlyną
Vienuoliai sako: „Po medžiu, ant akmens.“ Sėdite ant akmens ar po medžiu ir tyliai praktikuojate zazeną [meditatyvus sėdėjimas ir galvojimas]. Taip užmezgate komunikaciją su gamta. Galite atsiriboti nuo bet kokių į galvą ateinančių minčių ir praktikuoti zazeną tuščia galva – tai ideali aplinka zazenui.
Net budistų vienuoliams nelengva rasti tinkamą aplinką medituoti, būtent todėl prie dzenbudistinių šventyklų būna sodai.
Susikurkite tokį sodą namuose. Jei neturite kiemo, tiks ir balkonas, jei nėra balkono, pakaks palangės – reikia nedidelio plotelio. Toje erdvėje turi atsispindėti jūsų proto kraštovaizdis, vieta, į kur protas gal pailsėti, kur turite galimybę pažvelgti į tikrąjį save. Tai gali tapti jūsų mėgstamiausia vieta namuose.
4. Nubrėžkite ribas
Gyvename nuolatinio, visur ir visada prieinamos informacijos srauto laikais. Tokiame pasaulyje būtina laiku atsiriboti, tad labai svarbu nusibrėžti ribas ir jų paisyti.
Pastatykite galvoje įsivaizduojamus vartus. Pavyzdžiui, jūsų namų ribos – pirmi vartai. Kai išeinate iš namų pro pirmus vartus, ima kilti su darbu susijusios mintys. Automobilio ar autobuso durys – antri vartai, pro kuriuos įėję pradedate planuoti dienos darbus. O kai atvykstate į biurą ir įžengiate pro trečius vartus, esate nusiteikę ir susikoncentravę darbui.
Labai svarbu, kad pasibaigus darbo dienai ir grįžus namo pro pirmus vartus, mintys apie darbą liktų už jų. Likusi dienos dalis skirta poilsiui, mėgavimuisi namais – tai patikimiausias būdas išvengti streso.
5. Maksimaliai naudokite daiktus
Jei reikėtų keliais žodžiais apibūdinti dzenbudistinį mąstymą, sakyčiau – tai pastangos viską naudoti.
Dzenbudizmo esmė – paprastų dalykų grožis. Grožio yra ir visiškai paprastuose, be jokių puošmenų daiktuose. Pavyzdžiui, galima įžvelgti grožio pastato struktūroje, natūraliose medžiagose. Nebūtini ornamentai sugriautų jo bazinį grožį.
Vertinkite tikrus, natūralius komponentus, medžiagas. Tai – paprastas būdas tobulinti protą ir gyvenimo būdą.