Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Kaip kompostuoti kieme ir bute?

Kaip kompostuoti kieme ir bute?

Kompostavimas – tai biologinis procesas, kurio metu veikiamos mikroorganizmų organinės atliekos virta naudingomis medžiagomis. Taip galima perdirbti daugiau nei pusę buityje susidarančių atliekų. Kompostuodami ne tik prisidedate prie aplinkos apsaugos, bet ir gaunate puikią natūralią trąšą savo dirvožemiui, gėlynams ar vazoniniams augalams.  

Kompostavimas nuosavame sklype

Kompostavimui sklype rinkitės kiek atokesnę vietą, ne saulėkaitoje, o nedideliame šešėlyje – kompostas neturi išdžiūti. Galite kompostuoti atliekas tiesiog ant žemės arba specialiuose kompostavimo konteineriuose.

Kompostui susidaryti reikalingos tokios sąlygos: bent 50° C temperatūra, pakankamai deguonies ir drėgmės. Retkarčiais komposto krūvą reikia permaišyti. Jeigu per sausa – palaistyti. Drėgmė komposto krūvoje turi siekti 50–60 %. Kokybiškas kompostas kvepia mišku arba duona.

Shutterstock

Kompostuojant ant žemės vieta ruošiama taip: pasirinktas plotas aptveriamas medžio lentomis, metalo lakštais, plastiko plokštėmis, tinkline viela, o ant pagrindo beriamas 15–20 cm sluoksnis iš žolelių, šakelių ar medžio žievės, arba padedama plytų. Tai pagerina oro cirkuliaciją ir drenažą. Taip pat rekomenduojama komposto krūvą pridengti nuo lietaus.

Kompostavimas konteineriuose (komposto dėžėse) – patogesnis ir tvarkingesnis kompostavimo būdas. Juose yra padarytos angos kompostui išimti, ventiliacijos kiaurymės. Kompostas konteineriuose subręsta greičiau, nes lengviau palaikyti medžiagų irimui reikiamą temperatūrą ir drėgmę.

Kompostavimas bute

Kompostavimas bute – taip pat ne naujiena, o nemažos dalies ekologija besirūpinančių žmonių kasdienybė. Tam tereikia plastikinės dėžės arba kompostavimo maišo ir Kalifornijos sliekų, kurių galima įsigyti internetu, sodo mugėse ar žvejybos prekių parduotuvėse.

Shutterstock

Kompostavimo vietos turi nepasiekti saulės spinduliai, taip pat svarbu užtikrinti oro judėjimą. Prieš įleidžiant sliekus, reikia paruošti jiems maisto – žemių, smulkinto popieriaus ir organinių atliekų mišinį. Kartkartėmis maišą ar dėžę papildyti kiek pasmulkintomis organinėmis atliekomis – maisto, sveikų augalų likučiais, kiaušinių lukštu, popieriumi, kad sliekai turėtų kuo maitintis.

Kas naudojama kompostui?

Kompostuoti galima daugelį virtuvės atliekų: vaisių ir daržovių žieves bei likučius, kiaušinių lukštus, arbatos pakelius, kavos tirščius ir filtrus, pelenus bei anglis, popieriaus gaminius (nedažytus). Taip pat sodo atliekas: augalų lapus, nupjautą žolę, jaunas piktžoles, gyvulių mėšlą, smulkias šakeles, šieną, šiaudus, velėną, seną vazonų žemę. Į kompostą negalima dėti mėsos bei pieno atliekų, riebalų, kaulų, įvairių sintetinių medžiagų, laikraščių bei žurnalų.

Mano išsaugoti straipsniai