Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Patarimai

Patarimai, kaip sėkmingai pradėti daiginti sėklas namuose

Vasario mėnesį – kovo mėnesio pradžioje ateina metas ruoštis pavasarinei sėjai: suplanuoti būsimą daržą, pradėti pirkti sėklas, patikrinti inventorių ir t.t. Sėklų daiginimas namuose – nebrangus būdas užsiauginti tokius daržovių sodinukus (pomidorų, agurkų, paprikų), kurie atitiktų jūsų lūkesčius ir persodinus taptų stipriais augalais. Dalinamės keliais patarimais, kaip pradėti daiginti sėklas namuose.

Būtinai perskaitykite visą informaciją ant sėklų pakuotės

Prieš pradedant darbus, visada reikia perskaityti informaciją nurodytą ant sėklų pakuotės, nes tai padės išvengti dažnai daromų klaidų. Etiketėje turi būti nurodyta tokia svarbi informacija, kaip: kiek savaičių likus iki paskutinės šalnos reikia pasėti sėklas; kokiame gylyje jas pasodinti; kaip laistyti ir prižiūrėti. Kita svarbi ant pakuotės nurodyta informacija – galiojimo laikas.

Naudokite tik kokybišką žemės mišinį

Sėklų daiginimui netinka paprasta žemė iš sodo, nes joje gali būti kenkėjų. Kadangi sodinukai yra labai jautrūs įvairiems ligų sukėlėjams, geriausia yra naudoti sterilų sodinimo mišinį. Mišinį galima pasiruošti patiems arba įsigyti sodo prekių parduotuvėje.

Shutterstock

Pasitelkite tinkamą daigyklą

Taip pat tinkamam augalo augimui labai svarbi yra pati daigyklą, kuri turi būti tinkamo dydžio bei su drenažo galimybe.

Įdomus ir gan populiarus sėklų daiginimo būdas – daiginimas kiaušinių lukštuose: viename kiaušinio gale reikia pramušti didesnę skyle žemei supilti, kitame – nedidelę vandeniui ištekėti. Tokias daigyklas patogu laikyti specialiame kiaušinių dėkle. Vėliau persodinama yra su visu lukštu, jį lengvai pieštai suspaudus, kad sutrūkinėtų. Kiaušinio lukštas turi savybę greitai suirti ir kartu praturtinti dirvą kalciu.

Geram sodinukų augimui užtikrinti yra būtina šviesa

Kad sodinukai išaugtų stiprūs ir sveiki, jiems reikia labai daug šviesos. Dažnai nutinka taip, kad net turint langus atsisukusius į pietinę pusę, jiems vis tiek pritrūksta natūralios šviesos, nes augantiems sodinukams šviesa yra reikalinga 12-14 valandų per parą. Taigi į pagalba verta pasitelkti dirbtinį apšvietimą, tam labiausiai tinka dienos šviesos lempa.

Shutterstock

Sodinukus reikia „pamaitinti“

Paprastai sodinimui skirtuose mišiniuose nėra įterptų svarbių sodinuko augimui reikalingų medžiagų. Kurį laiką augalas reikalingų medžiagų gauna iš pačios sėklos, bet formuojantis jo lapams, ateina metas jį patręšti. Trąšų dozavimas visada yra nurodomas ant pakuotės, todėl jos rekomenduojama neišmesti, kol augalas nebus persodintas.

Augalų palaipsnis grūdinimas

Svarbus žingsnis, kuris dažnai pamirštamas, yra sodinukų grūdinimas. Negrūdinami augaliukai persodinti į dirvą gali neprigyti arba tiesiog žūti atėjus pirmam atšalimui. Todėl prieš persodinant sodinukus į dirvą, juos reikia grūdinti: išnešti į lauką arba praverti langą vis ilginant laiką.

Mano išsaugoti straipsniai