Jeigu kiekvienais metais norite sulaukti gausaus derliaus ir kartu nenualinti dirvožemio, sėjomaina yra būtina. Sėjomaina, paprastais žodžiais tariant, yra augalų grupavimas, kurio esmė — keisti jų auginimo vietą.
Kas yra sėjomaina?
Jeigu daržininkyste užsiimate jau ne vienerius metus, puikiai žinote, kad kasmet auginant daržoves toje pačioje vietoje, yra susiduriama su sunkumais. Dirvožemis yra nualinamas, augalai jame ima prasčiau augti. Kad to būtų galima išvengti, reikia taikyti sėjomainą. Sėjomaina — tai augalų grupavimas ir susijusių augalų auginimas, kasmet perkeliant juos į kitus žemės plotus pagal nustatytą tvarką.
Apie sėjomainą reikia pradėti galvoti dar naujo daržo planavimo etape. Pirmiausia reikia nuspręsti, kokias daržoves auginsite. Tada susijusius augalus reikia sugrupuoti šeimomis (pvz.: ankštiniai, bulviniai, kopūstiniai ir pan.). Kiek planuojate auginti augalų šeimų, į tiek dalių reikia padalinti daržo plotą. Galiausiai, laikantis plano, kiekvienais metais augalų grupes reikia perkelti vis į kitą vietą. Kad būtų paprasčiau, rekomenduojama tokį planą pirmiausia nusibraižyti ant balto popieriaus lapo ir sudaryti sėjomainos grafiką. Svarbu: giminingų augalų toje pačioje vietoje nesodinkite 3–4 metus.
Reikėtų turėti galvoje ir tai, kad kiekvienais metais pravartu laikytis tam tikros tvarkos, kas po ko bus sodinama atitinkamame daržo plote. Pavyzdžiui, ankštines daržoves rekomenduojama sėti po bulvinių, kopūstinių ir šakniavaisinių daržovių, o bulves — po ankstyvųjų kopūstinių ir ankštinių daržovių. O štai agurkus gerai sodinti ten, kur prieš tai augo kopūstai, svogūnai, javai ar runkeliai ir t.t.
Priežastys, kodėl sėjomaina yra reikalinga
* Gerinama dirvožemio struktūra ir kitos savybės. Jeigu daržoves kasmet auginsite toje pačioje vietoje, dirvožemis palaipsniui prastės ir taps nederlingu. Taip yra todėl, nes toje pačioje vietoje nuolatos auginami augalai naudoja vis tas pačias grunto maistines medžiagas ir taip laikui bėgant jį nualina. Taikant sėjomainą to galima išvengti. Sėjomaina taip pat padeda gerinti pačią grunto struktūrą. Kadangi kasmet dirvoje yra auginama kita augalų grupė, dėl skirtingų jų šaknų, gerėja cheminė, fizinė ir biologinė dirvožemio struktūra.
* Geras derlingumas. Kasmet keičiant auginamas daržoves yra nešvaistomos dirvožemio maistinės medžiagos, todėl yra sulaukiamas geras derlius.
* Sumažėjęs kenkėjų ir ligų pavojus. Sėjomaina yra būdas kovoti su kenkėjais ir ligų sukėlėjais. Kadangi šio proceso metu toje pačioje vietoje kitais metais yra sodinami visai kiti augalai, taip yra pašalinamas kenkėjų ir ligų sukėlėjų maisto šaltinis.
* Mažesnis piktžolių kiekis. Kitas sėjomainos privalumas — ji padeda kontroliuoti piktžoles.