Dėl riboto ploto šiltnamyje yra labai svarbus racionalus lysvių formavimas. Tinkamas lysvių įrengimas – sėkmingo derliaus žingsnis. Taigi pristatome 5 svarbiausius lysvių įrengimo šiltnamyje aspektus.
Kokia yra tinkamiausia lysvių padėtis?
Apie lysves reikia pradėti galvoti dar prieš įsirengiant šiltnamį, nes jų padėtis yra ganėtinai svarbus aspektas. Įrenginėjant šiltnamį, svarbu jam parinkti kuo geriau apšviestą sklypo plotą. Pati tinkamiausia lysvių kryptis yra vakarų-rytų ašis, nes tokia kryptimi suformuotos lysvės lepinsis saule nuo ryto iki vakaro.
Žinoma, dėl vietos trūkumo sklype, ne visi šiltnamių savininkai turi galimybę orientuoti šiltnamį būtent šia kryptimi. Tokiu atveju reikėtų atsižvelgti į tai, kad jauniems augalams svarbesnė yra rytinė saulė, kuri juos šildo iki vidurdienio. Tai yra svarbu todėl, nes daigai yra labai jautrūs rytiniam šalčiui. Šiltnamiuose, kuriuose lysves saulės spinduliai pasiekia tik nuo vidurdienio, vyrauja labai dideli temperatūros skirtumai, todėl derlius juose yra mažesnis, taigi reikėtų vengti tokios padėties.
Koks yra tinkamiausias lysvių skaičius šiltnamyje?
Nuosavame sklype yra įprasta įsirengti vidutinio dydžio šiltnamį. Tokiame šiltnamyje, priklausomai nuo jo formos, galima įrengti dvi arba tris lysves. Jeigu šiltnamis yra siauras ir ilgas, jame tinka įrengti dvi lysves su takeliu tarp jų. Maksimalus vienos lysvės plotis neturėtų būti didesnis nei 120 cm. Įrenginėjant lysves, patariama įvertinti ir savo ūgį, kad ravėtuvu galėtumėte pasiekti lysvės kraštą. Platesnių lysvių šiltnamyje įrenginėti nepatariama, nes kitu atveju bus nepatogu darbuotis nuo takelio, teks nuolatos lipti ant lysvės krašto, o tai kenkia oro cirkuliacijai joje.
Jeigu šiltnamis yra platus, jame galima įrengti tris lysves su dviem takeliais tarp jų. Paprastai rekomenduojama centrinę lysvę daryti didesnę – iki 150 cm, o šonuose esančias dvi lysves mažesnes – 75-100 cm. Toks išplanavimas yra patogus todėl, nes plačiąją lysvę galima pasiekti iš abiejų pusių.
Kaip sutvirtinti lysves?
Šiltnamyje lysves paprastai rekomenduojama sutvirtinti. Dėl įrengto barjero, darbuodamiesi neminsite lysvės kraštų (lipant ant lysvės gruntas tankėja, prastėja oro cirkuliacija lysvėje, o tai kenkia augalų šaknims). Taip pat jis neleis dirvai byrėti iš lysvės. Lysvių kraštus sutvirtinti galima paprasčiausiomis lentomis, jas reikia sukalti ir prilaikymui naudoti kuolelius.
Kokio dydžio takelį įrengti šiltnamyje?
Takelis šiltnamyje yra svarbus dėl keleto priežasčių: jis palengvina darbus, palaiko tvarką ir teikia estetiškumo šiltnamio vidui. Planuojant šiltnamio takelį, svarbu žinoti, kad jis turėtų būti bent 50 cm. Šis dydis yra patogus darbavimuisi, taip pat juo telpa riedėti karutis. Tuo atveju, jei takeliai yra du, vienas iš takelių gali būti mažesnis, pavyzdžiui, jis gali būti 25 cm.
Kokias medžiagas naudoti šiltnamio takeliui?
Šiltnamio takelių gali būti įvairių. Rekomenduojama, kad takelis būtų įrengtas žemiau lysvių, tad visada verta sutvirtinti lysvių kraštus. Jei kraštai yra sutvirtinti, takeliu gali būti ir įprasta šiltnamio žemė. Taip pat takeliams tinka įvairios organinės medžiagos, tokios kaip pjuvenos ar skiedros. Šiltnamio takelį galima ir išbetonuoti. Betoninis takelis ne tik atrodo estetiškai, bet ir prisideda prie temperatūros palaikymo, nes betonas gali išlaikyti daugiau šiltnamio per dieną absorbuotos šilumos. Kitas variantas – specialūs tinklai, pavyzdžiui, plastikinis korys dažnai yra naudojamas vejai sutvirtinti, tačiau parduodamas ir kaip medžiaga šiltnamių takeliams.