Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Hidroponika. Kas tai?

Hidroponika. Kas tai?

Ne per seniausiai sodininkų ir daržininkų terminologijoje atsirado neįprastas žodis „hidroponika“. Daugelis specialistų ją vadina revoliucine technologija, leidžiančia pašalinti iš kai kurių augalų auginimo proceso pašalinti tokį būtiną elementą kaip žemė.

Jeigu geriau įsižiūrėsite į šį neįprastą reiškinį, galite tame atpažinti praktiškai visiems gerai žinomą svogūnų laiškų auginimą ant palangės. Tačiau skirtingai nuo pastarojo būdo, hidroponika pirmiausiai užtikrina augalų mitybą įvairiais mineralais, kas leidžia auginti net ir antžeminius pomidorus, o be to, naudojant šį auginimo metodą, galima panaudoti įvairius substrato tipus.

Labiausiai paplitęs hidroponikos pagrindas yra vanduo, tačiau jis yra naudojamas ir daugelyje kietų medžiagų: žvyre, medžio pjuvenose, smėlyje, kiminų samanose, hidrogelyje ir t.t. Kitaip tariant, mitybinius mineralus ir druskas galima arba įsigyti, arba pasigaminti patiems namų sąlygomis, pasinaudojant specialiomis lentelėmis.

Pastatyti hidroponikos įrenginį galima paprastame šiltnamyje, oranžerijoje ir net balkone. Kadangi ši technologija reikalauja padidintos drėgmės, nepakenks pamąstyti apie patalpos apdailą iš drėgmei atsparių medžiagų.

Hidroponikos įtaisas susideda iš talpos su substratu ir grotelių, prilaikančių pagrindinį augalą konstrukcijos paviršiuje. Priklausomai nuo įtaiso tipo, o taip pat planuojamo derliaus apimties, konstrukcijoje gali būti įtaisytas siurblys, reikalingas skysčio cirkuliacijai sistemoje.

Hidroponiniai įrengimai skirti auginti augalus ir po atviru dangumi, ir šiltnamyje. Daugelis mėgėjų šiuos įrengimus pasigamina net savo bute, rūsyje ar tiesiog balkone. Šalia pagrindinio hidroponikos įtaiso prireiks ir papildomo apšvietimo.

Tokiu būdu galima auginti daugybę augalų, pavyzdžiui, šiltnamio braškes. Be to, tokiu būdu labai populiaru auginti žalumynus ir šakniavaisius.

Tarp šios technologijos privalumų galima įvardyti: kur kas racionalesnį sodinimo ploto panaudojimą (auginti daržoves, uogas ir žalumynus galima net keliais aukštais), apsaugą nuo kenkėjų, daugiamečiams augalams skirtos žemės nualinimo problemos sprendimą, visaverčio derliaus išauginimą, būtinų mineralinių medžiagų nepertraukiamą patekimą tiesiai į augalų šaknis

Mano išsaugoti straipsniai