Daržo augalų sėjos bei sodinimo laikas nustatomas pagal daržovių atsparumą šalnoms. Todėl šalnoms atsparūs daržo augalai sėjami ir sodinami anksti pavasarį, o šilumos reikalaujantys – tik pavasario pabaigoje ar net vasaros pradžioje. Pastariesiems reikia parinkti šaltesnes, į pietų pusę nuolaidžias ir nuo vėjų apsaugotas vietas. Daržovių augintojai visada turi atsiminti pavasarinių šalnų pavojų ir būti pasiruošę nuo jų apsisaugoti.
Pasak ASU Žemės ūkio ir maisto mokslų instituto doc. dr. Audronės Žebrauskienės, vienas iš taikomųjų gamtos mokslų, kuris nagrinėja gamtoje sezoniškai vykstančius reiškinius, tiria organizmų ir aplinkos savitarpio ryšį, nagrinėja klimato ypatumus ir kai kurių kitų reiškinių periodiškumą, yra fenologija.
Pavyzdžiui, stebima, kada susidaro įvairių medžių, krūmų bei žolių tam tikri vystimosi tarpsniai: pumpurų sprogimas, žydėjimo pradžia, vaisių ir sėklų subrendimo pradžia ir t.t. registruojama paukščių keleivių parlėkimas ir išlėkimas, taip pat kiti sezoniškai pasikartojantys gyvosios gamtos reiškiniai. Pasinaudojus per daugelį metų surinktais ir apdorotais fenologinių stebėjimų duomenimis, galima numatyti mums rūpimų augalų fenologinių tarpsnių datas ir įvairių žemės ūkio darbų laiką. Atliekant bet kurį žemės ūkio darbą, neretai vadovaujamasi kalendorinėmis datomis. Kiekvienai geografinei vietai atskirais metais tie patys darbai atliekami ne tomis pačiomis datomis.
„Augalai ir gyviai, jautriai reaguodami į aplinkos sąlygų pasikeitimus, tam tikrais vystymosi tarpsniais parodo ir dirvos temperatūrą, ir drėgmės kiekį, ir gaunamą šviesos bei šilumos kiekį. Stebint augalų ir gyvių vystymąsi ir žinant kultūrinių augalų kenkėjų reikmes, galima gana tiksliai nustatyti daržovių sėjos, sodinimo ir kovos priemonių su kenkėjais ir ligomis taikymo laiką, – sako doc. A. Žebrauskienė. – Pavasario pradžia – tai lyg pereinamasis laikotarpis tarp žiemos ir tikrojo pavasario“.
Anot doc. A. Žebrauskienės, pirmuoju pavasario periodu, vadinamu ankstyvuoju, parlekia paukščiai keleiviai (vieversiai, varnėnai, pempės ir kt.), pražysta pirmieji augalai (lazdynai, žibuoklė, alksnis), pasirodo pirmieji drugiai. Antrasis arba tikrojo pavasario periodas prasideda tada, kai išsilieja didžiosios upės, pražysta šalpusnis, pradeda judėti beržo sultys, sužaliuoja žieminiai rugiai. Tuo metu vidutinė paros temperatūra esti +5 °C. Trečiasis, arba vėlyvasis (tikrasis) pavasario periodas prasideda, kai sužaliuoja ieva, parlekia kregždės, pradeda skraidyti kamanės. Tuomet lapuočių miškas palaipsniui įgauna šviesiai žalią atspalvį, parlekia lakštingalos. Vidutinė paros temperatūra pakyla aukščiau + 10 °C. Fenologinė vasaros pradžia sutampa su žieminių rugių ir paprastosios erškėtrožės, o darželyje – bijūnų sužydimu.
Daržo augalų sėjos ir sodinimo fenologinis kalendorius (pagal prof. Stasio Nacevičiaus „Taikomoji fonologija“ parengtas ASU Žemės ūkio ir maisto mokslų instituto doc. dr. Audronės Žebrauskienės)
Pradėjus augti žieminiams rugiams (04 13-25);
Parskridus gandrui (04 01-13);
Pradėjus žydėti gluosniams (04 11 – 23).
Sėjama:
Morkos, pastarnokai, petražolės, ropės, ridikai, ridikėliai, špinatai, žirniai.
Sodinama daigais:
Krienai, rabarbarai, smidrai (šparagai).
Sužaliavus paprastosioms ievoms(04 25-05 08);
Sukukavus gegutei (04 25-05 06);
Sugrįžus kregždėms (04 24-05 09).
Sėjama:
Pupos, salotos, svogūnai, gelteklės, burokėliai.
Sodinama daigais:
Ankstyvieji gūžiniai kopūstai, pekininiai kopūstai, porai, salotos, svogūnai (ropelės ir sėjinukai), salierai.
Pradėjus žydėti paprastosioms ievoms (05 06-18);
Pradėjus žydėti paprastosioms vyšnioms (05 11-20).
Sėjama:
Kukurūzai, pupelės (apsaugotoje vietoje), morkos (rudens vartojimui).
Sodinama daigais:
Briuseliniai kopūstai, vėlyvieji gūžiniai kopūstai, žiediniai kopūstai, ropiniai kopūstai, brokoliai.
Volungei švilpaujant (05 12 – 30);
Pradėjus žydėti paprastosioms alyvoms (05 17 – 29);
Paprastajam šermukšniui pražydus (05 15 – 06 01).
Sėjama:
Agurkai, pupelės, moliūgai, rudeniniam vartojimui: žiediniai kopūstai, ropiniai kopūstai, brokoliai.
Sodinama daigais:
Pomidorai apsaugotoje vietoje, dumplūnės, vidutinio ankstyvumo gūžiniai kopūstai.
Pradėjus žydėti žieminiams rugiams (06 05 – 17)
Pradėjus žydėti paprastiesiems erškėčiams (06 07 – 22)
Sodinama daigais:
Pomidorai (masinis sodinimas), baklažanai, agurkai, paprikos.