Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Ateities virtuvė: kokie stebuklai mūsų laukia?

Ateities virtuvė: kokie stebuklai mūsų laukia?

Lygūs it stiklas stalviršiai, į kuriuos neįsigeria jokie nešvarumai, transformuotis gebantys baldai, išmanieji šaldytuvai ir kaitlentės, savaime išsivalančios orkaitės bei kiti stebuklai nepastebimai užkariauja mūsų virtuves.

Jau dabar virtuviniai baldai ir prietaisai stulbina išmanumu ir pritaikymo galimybėmis, o ateityje jie dar labiau patobulės, taigi šeimininkauti virtuvėje bus dar smagiau, įdomiau ir paprasčiau. Bent jau taip atrodo apžvelgus ateities virtuvės tendencijas.

Egzistuoja daugybė ateities virtuvės koncepcijų, kurias, bendradarbiaudamos su mokslininkais, sukūrė ir pristatė įvairios kompanijos – nuo startuolių iki didžiausių baldų, technikos ar programinės įrangos gamintojų. Visas šias vizijas vienija daug bendrumų.

Meniu planuos šaldytuvai

Netolimoje ateityje į virtuvės baldus ir prietaisus bus integruoti įvairiausi jutikliai. Be to, bemaž visa virtuvinė įranga turės dirbtinį intelektą.

Taigi šaldytuvai ir spintelės gebės atpažinti ir analizuoti juose esančius produktus, įvertinti, kokios sąlygos labiausiai tinka jiems laikyti, pastebėti, kada baigsis jų galiojimo laikas ir įspėti apie tai vartotoją.

Tai toli gražu ne viskas. Žinodami vartotojo mitybos poreikius, pomėgius ir išsikeltus tikslus dėl sveikatos ar kūno svorio bei įvertinę savo turinį, protingieji šaldytuvai (taip pat ir virtuvinės spintelės) galės suplanuoti šeimos pietus, pasiūlyti galimų receptų ir net „patarti“ jūsų viryklei, kaip ruošti valgį. Bent jau taip savo ateities virtuvės koncepcijoje, sukurtoje su pasauline technologijų kompanija „Thoughtworks“, žada JAV startuolis „Innit“.

Maistą atskraidins bepilotės skraidyklės

2025 m. virtuvės koncepciją pristatė ir Švedijos baldų milžinė „Ikea“. Šioje koncepcijoje, kuri buvo sukurta bendradarbiaujant su „Ideo“, Lundo universiteto Ingvaro Kamprado dizaino centro Pramoninio dizaino mokyklos Švedijoje ir Eindhoveno technologijos universiteto Nyderlanduose studentais, prognozuojama, kad ateityje šaldytuvus pakeis šaldymo funkcijas turinčios atviros lentynos ir konteineriai maistui laikyti.

Švedai atkreipia dėmesį, kad šiuo metu egzistuojantys šaldytuvai eikvoja daug energijos, be to, kai kurie maisto produktai juose lieka nepastebėti. Kompaktiškose maistui laikyti skirtose lentynose iš ateities virtuvės visi produktai bus aiškiai matomi. Tai leis ne tik greičiau sugalvoti, ką pasigaminti iš turimų produktų, bet ir skatins mažiau švaistyti maistą. Viskas, kas bus išdėliota lentynose, bus aiškiai matoma, tad vartotojas nepamirš, ką turi, ir taip sumažės tikimybė produktams sugesti.

Greičiausiai pasikeis ir maisto pirkimo sąlygos. Prognozuojama, kad jau netolimoje ateityje mes galėsime pamiršti varginantį savaitinį apsipirkimą, nes visus produktus mums pristatys autonomiškai valdomos mašinos ar bepilotės skraidyklės. Tai ne tik padės sutaupyti laiko, kurį švaistome prekybos centruose, bet ir namuose laikyti mažiau produktų bei turėti juos šviežesnius.

Virtuvės ašis – stalas

Virtuvės ašimi visada buvo stalas arba virtuvinė sala. Tad nenuostabu, kad ir kuriant ateities virtuvės vizijas stalui skiriamas ypatingas dėmesys.

Ateities virtuvėje svarbų vaidmenį atliks virš stalo sumontuota technika: kameros, kurios stebės tai, kas padėta ant paviršiaus, ir išmanusis apšvietimas, kuris projektuos įvairių prietaisų (pavyzdžiui, svarstyklių ar kaitlentės) grafinį vaizdą. Svarbiausia, kad šie grafiškai atvaizduoti prietaisai iš tiesų veiks. Ant virtualios kaitlentės, kuri pati gebės nusistatyti optimalią temperatūrą, galėsite šildyti ar gaminti maistą, o virtualios svarstyklės padės pasverti produktus, kad jų į gaminamą patiekalą įdėtumėte tiksliai tiek, kiek nurodyta recepte.

Stalas bus ir patarėjas. Ant stalviršio padėję pjaustymo lentelę, o ant jos – produktą, gausite patarimą, kaip geriausiai jį supjaustyti. Be to, įsijungs virtuali receptų skaityklė ir galėsite matyti, ką galima iš turimų produktų paruošti, galėsite sužinoti ir draugų bei artimųjų atsiliepimus apie įvairiausius patiekalus.

Taigi, kone viskam, ką darote virtuvėje, užteks vienintelio stalviršio. Ant jo galėsite net įkrauti savo išmaniuosius prietaisus, tad nebereikės ieškoti elektros lizdo.

Išmanieji čiaupai

Virtuvinės santechnikos įranga taip pat neapsieis be mažų stebuklų. Jau dabar gaminami čiaupai, į kuriuos įmontuotos išmaniosios technologijos, kad virtuvėje būtų patogiau palaikyti švarą ir tvarką.

Visi žino, kad jei gamindamas valgį susitepi rankas, nesinori jomis įjungti ar išjungti čiaupo, kad ir šis neišsipurvintų. Laimė, šiuolaikinė įranga suteikia galimybę vandenį paleisti ar užsukti vos vienu prisilietimu, švelniai palietus čiaupą riešu arba dilbiu.

Svarbu ir tai, kad iš tokių išmaniųjų čiaupų automatiškai ima tekėti tokios temperatūros vanduo, kokia yra suprogramuota. O viduje integruotos šviesos diodų lemputės įspėja, ar vanduo yra pakankamai šiltas, tad vartotojui negresia jokios nemalonios staigmenos.

Išmaniai tvarkys netgi atliekas

Ateityje vandenį bus galima naudoti atsakingiau ir taupiau, be reikalo jo nešvaistyti.

Prognozuojama, kad ateityje virtuvės kriauklės turės po du kamščiu uždengiamus nuotekų latakus: vieną vandeniui, kuriam nereikia labai daug valymo ir kuris vidiniais vamzdžiais bus grąžintas augalams palaistyti, ir kitą labiau užterštam vandeniui, kuris kanalizacijos vamzdžiais nutekės į vandenvalos įmones.

Į kriauklę bus galima pilti ir organines atliekas, jos pateks į kompozito sistemą ir bus susmulkintos. Vėliau iš jų bus išsunktas vanduo, kurį vėl bus galima panaudoti kambariniams augalams palaistyti, o likęs turinys bus supresuotas į sausus bekvapius rutulius, kuriuos bus galima priduoti atliekų tvarkytojams.

Išmaniose virtuvėse greičiausiai bus lengviau rūšiuoti ir neorganines atliekas. Skardines, butelius, panaudotas pakuotes specialūs įrenginiai suspaus, nuskenuos, kad nustatytų jų kilmę, ir išskirstys į atitinkamus skyrelius, kur viskas bus supakuota į orui nelaidžius maišus, etikete pažymint, kas yra kas.

Žadama, kad dėl tokios sistemos laimingi bus visi: savivaldybėms tai palengvins atliekų tvarkymą, o gyventojai už ekologiškumą galės tikėtis nuolaidų, kai mokės už energiją.

Tai – vos keletas pavyzdžių, kaip ateityje galės atrodyti mūsų virtuvės. Be abejo, jose keisis viskas – ne tik buitinė technika, bet ir baldai – jie bus gaminami iš dar geresnių medžiagų ir sukonstruoti taip, kad būtų patogūs bei neužimtų daug vietos.

Viską, kas mūsų laukia ateityje, aprėpti vienu rašiniu sudėtinga. Akivaizdu tik viena – ateitis žada būti įdomi. Ir tos įdomybės jau yra visai čia pat – už artimiausio kampo.

Mano išsaugoti straipsniai