Interjero dizainerė Monika Juknienė įsitikinusi – žmogaus gyvenimas nėra vien juodas ir baltas, todėl ir namuose turėtume nebijoti ryškesnių spalvų. Šiemet ypač populiaru namų interjere su jomis elgtis kiek drąsiau. O ar įmanoma priderinti prie ryškių spalvų tokias smulkias interjero detales kaip, pavyzdžiui, jungikliai ar kištukiniai lizdai? Ir ar verta apskritai tai daryti?
Sulieti su aplinka ar – išskirti?
„Lietuvių skonis vis dar labai artimas santūriesiems skandinavams, nors po truputį drąsėjame ir mes. Lietuvoje skinasi kelią šią vasarą itin populiarūs art deco, tai yra dekoratyviojo meno, stiliaus akcentai: ryškios geometrinės formos, aukso dekoras, rožiniai, geltoni, oranžiniai ir žali atspalviai, veliūro faktūra, marmuro medžiagiškumas ir raštai. O balta siena vis dažniau matoma kaip švarus lapas, kurį galima užpildyti“, – teigia interjero dizainerė.
Ne veltui 2019-ųjų spalva „Pantone“ išrinko koralinę rožinę – aktyvią, saulėlydį primenančią spalvą, kurioje susimaišo geltona, rožinė ir žydra. Šią išskirtinę spalvą savo darbuose dažnai naudojo tokie garsūs dailininkai kaip Henri Matissʼas ir Paulis Klee.
Tendencijas atspindi ir jungiklių rinka – vokiečių JUNG gamintojo klasikinė jungiklių serija „LS 990“ jau prieš keletą metų pražydo net 63 „Les Couleurs® Le Corbusier“ spalvomis, tarp kurių – ir 2019-ųjų koralinė. Ši spalva gali būti įvairaus sodrumo, o ryškesnis jungiklis puikiausiai derėtų prie rožinės, violetinės, oranžinės, ryškios ciklameno rožinės ar net raudonos spalvos. Nors itin žavingai, kaip subtilus akcentas, koralinė tinka ir švelnesnių, santūresnių spalvų, pvz., pilkos, žalsvos, melsvos, interjeruose. Juose švelnesnės ar ryškesnės koralinės spalvos jungiklis tampa išskirtine detale.
„Jungikliai gali susilieti su aplinka, bet gali nuo jos ir skirtis – tai priklauso nuo to, ar norime, kad jie taptų interjero akcentu. Svarbu, kad jungiklio ir interjero spalvos derėtų tarpusavyje. Spalvinių derinių galima pasisemti iš gamtos, interjero žurnalų ir tinklaraščių internete, iš muziejuose esančių meno kūrinių. Spalvinio įkvėpimo patarčiau ieškoti kelionėse: stebėti interjerus, architektūrą, žmonių aprangą“, – rekomenduoja M. Juknienė.
Kiekvienas ryškus savaip
Nors ryškios spalvos šiandien madingos, dar populiaresnis patarimas – ryškias spalvas namuose dėlioti ne taip, kaip tą daro visi, o taip, kaip iš tiesų norisi.
„Esu tikra, kad kiekvienas turi mylimiausias spalvas. Vieniems tai gali būti tokios stiprios spalvos kaip oranžinė, žalia ar violetinė, kitiems – švelnios ir blyškios. Pačią mylimiausią reikėtų naudoti ten, kur ją dažniausiai matome, tai yra koridoriuje. Ji išlydės ir pasitiks sugrįžus, taps pokalbio tema sutinkant svečius“, – rekomenduoja specialistė.
Ryški geltona, raudona, oranžinė skatina energingumą ir judėjimą, todėl jas reiktų rinktis ne gyvenamajame kambaryje ar miegamajame, bet darbo kambaryje. Baltą spalvą geriau pataupyti kitiems namų aksesuarams, pavyzdžiui, tekstilei: rankšluosčiams, patalynei, užuolaidoms, staltiesėms. Taip ji taps akcentu ir tarsi tas padavėjas baltomis pirštinėmis restorane sukurs švaros, tvarkos ir prabangos jausmą. Nebūtina baltai dažyti visų sienų ar lubų.
Dar viena ryški šių metų tendencija – metalo bei jo spalvų panaudojimas interjere. Jų yra pačių įvairiausių – nuo pilko plieno iki gelsvo žalvario, prabangaus aukso ar chromuotų paviršių, metalas gali būti matinis ar blizgus, net dažytas, šlifuotas ar, priešingai, sendintas. Atsižvelgiant į šią tendenciją ir jungiklių asortimente labiau išskiriami pačių įvairiausių metalinių paviršių jungikliai bei kištukiniai lizdai. Priklausomai nuo metalo apdirbimo, jie tinka praktiškai visose interjeruose – nuo klasikinių (pvz., dengti auksu, žalvariniai) iki šiuolaikinių loftų (plieniniai ar chromuoti).
6 įkvėpimo idėjos
- Laimė. Jei pamatę naują netikėtą spalvinį derinį pajuntate norą šypsotis, tai – jūsų laimingos spalvos. Ir, žinoma, priešingai, kartais tam tikras derinys tiesiog „nelimpa“. Stebėkite, kokie deriniai jums kuria pozityvią nuotaiką.
- Instinktai. Kūrybos procese svarbu sekti savo instinktus ir nuotaiką – pabandyti atskirti tai, kas iš tiesų atspindi jūsų asmenybę, o kas yra tik madinga.
- Stiprus įspūdis. Kai kuriuos derinius užtenka pamatyti kartą, ir prisiminsite juos ilgam. Praėjusią vasarą atostogaujant Palangoje teko viešėti Šilutės dvare, kur sienų spalva man paliko tokį gilų įspūdį, kad norėjosi ją, kaip sakė Napoleonas, su savimi delnuose išsivežti namo.
- Kultūra. Tapybos ir dailės darbai ieškant spalvinių sprendimų gali tapti pačiu puikiausiu įkvėpimo šaltiniu.
- Asociacijos. Spalvos dažnai mums pažadina malonius, džiuginančius prisiminimus. Gal tai šilta žalia klevų žiedų spalva, kuri asocijuojasi su saulėta, vaiskia pavasario diena? O gal rožinis atspalvis, primenantis kaštonų žiedus Paryžiuje? Ar mėgstama raudona lūpų dažų spalva? Ar žydra, primenanti kalnų sniegą ir kelionę žiemą? O gal mylimiausios suknelės spalva?
- Eksperimentai. Dizainas yra nuolatinis procesas, reikalaujantis laiko, kantrybės ir aistros. Rasti tai, kas tobulai tiks, gali užtrukti. Kiek savęs bei drąsos sudėsite, tokiuose namuose ir gyvensite.
Daugiau informacijos: www.jung.de/lt/