Iveta Bakanauskė – skaitmeninės rinkodaros ir komunikacijos specialistė, šiuo metu daug laiko skirianti savo pirmiesiems namams įsirengti. Paskyrose „Instagrame“ ir „Youtube“ ji dalijasi patarimais ir idėjomis, kurios gali būti įdomios ir vertingos kitiems naujakuriams ar dar tik ieškantiems savojo būsto. Paprašėme Ivetos, kas pasak jos, ir mūsų portalo skaitytojams papasakoti, kas svarbiausia perkant ir įsirengiant pirmąjį būstą.
Svajonių namo paieškos – nuo kriterijų apsibrėžimo
Šiuo metu pirmagimio besilaukianti Iveta su vyru ieškojo erdvaus būsto. Tiek dėl šeimos pagausėjimo, tiek dėl išskirtinių poros veiklų ir hobių – visų pirma, name turėjo būti nestandartinio dydžio garažas, kuriame būtų galima laikyti 1967-ųjų istorinį restauruotą kadilaką, be to, Ivetos vyras Kastytis groja būgnais, tad buvo reikalingas kambarys su garso izoliacija. Pačiai straipsnio herojei reikia erdvės filmavimams ir fotosesijoms, kuriant turinį vaizdo tinklaraščiui, „Youtube“ kanalui bei įvairiems darbo projektams. Taip pat šeima laiko didelį šunį, abudu dirba iš namų, tad, kaip sako Iveta, bute ar kotedže tiesiog nebūtų išsitekę su visais darbais ir hobiais.
Šie aiškūs poros išsikelti kriterijai lėmė, kad abu minėti variantai iškart atkrito, liko vienintelis – nuosavo namo. Vėlgi pora greitai suprato, kad nori įsigyti jau pastatytą, įrengtą arba su daline apdaila namą, kad nereikėtų dar kelerius metus laukti, kol galės į jį įsikelti. Visi žinome, kad nuomos kainos Vilniaus mieste tikrai nėra mažos.
Taip susiaurinus paieškos lauką, idealų variantą pavyko rasti per kelis mėnesius. Ivetos teigimu, renkantis pirmąjį (antrąjį, trečiąjį…) būstą nereikėtų stačia galva pulti žiūrėti visų nekilnojamojo turto skelbimų – geriausia susėsti ir pasikalbėti apie ateinančių 5–10 metų planus, o tada nuspręsti, kokio tipo būstas šiuo laikotarpiu būtų pats geriausias sprendimas.
Perkant namą taip pat verta apsvarstyti, kokio dydžio sklypo norėtumėte, kokios kaimynystės, koks kraštovaizdis jums patiktų, kiek kilometrų namas turėtų būti nutolęs nuo miesto centro ir kitus jūsų šeimai aktualius kriterijus.
„Tačiau galutinį sprendimą priimti padėjo įėjus pro duris apėmęs „namų jausmas“, – šypteli pašnekovė. – „Vos įžengę į būsimus namus, žinojom, kad norim gyventi būtent čia.“
O kad tai nebuvo akimirkos susižavėjimas, pasak Ivetos, patvirtina ir tai, kad šis jausmas sugrįžta kiekvieną kartą užsukus į dar nebaigtą įrengti namą. Kadangi namo įrengimo procesas reikalauja daug energijos ir kantrybės, labai svarbu atrasti būstą, kuris net iškilus sunkumams primins, kad pastangos ne veltui, ir motyvuos nenuleisti rankų.
Jei nusprendėte pirkti, neskubėkite
Gal dėl to, kad Ivetos tėtis – statybų audito specialistas, porai nusižiūrėtas pirkinys galvos nesusuko tiek, kad iškart skubėjo gauti raktus. Pirmiausia jie atliko statybų auditą, kuris padėjo „sužvejoti“ visas eilinio piliečio akiai nematomas problemas. Tai naudinga ir tuo atžvilgiu, jog statybų audito nustatytą broką vėliau galima panaudoti kaip argumentą, prašant pardavėjo nuleisti kainą arba sutvarkyti broką. Retas būstas neturi kokio nors broko, todėl apžiūra su specialistu ne tik padeda išsiaiškinti būsto silpnąsias puses, galimas ateities problemas, bet ir tikėtina – sutaupyti.
Atlikę statybų auditą, pirkėjai taip pat turėtų sužinoti šias detales:
Kokia yra sklypo paskirtis;
Kokios komunikacijos įrengtos sklype;
Kur yra valymo įrenginiai;
Koks namo baigtumo lygis;
Koks yra namo ir savininko statusas.
Taip pat būsimieji šeimininkai turėtų gauti informaciją apie namo projektą, apylinkių planą, susisiekimą, drenažą, sumą, kuriai namas įvertintas, rezervacijos ir pirkimo procesą, pasikalbėti su kaimynais.
Ir tai dar ne viskas. Išsiaiškinus pirkinio būklę iki menkiausių detalių ir nusprendus rezervuoti namą, su nekilnojamojo turto advokatu verta dar kartą peržvelgti pirkimo sutartį. Anot moters, tai užtikrino, kad ateityje problemų išvengs ne tik pardavėjas, bet ir jie, pirkėjai.
Kai Iveta su Kastyčiu gavo namo raktus, buvo praėję pusantro mėnesio nuo pirmos apžiūros. „Nebuvome iš paprasčiausių pirkėjų, bet kai pirkinys toks didelis, norėjosi užsitikrinti, kad ateityje neįvyks kokių nors netikėtumų“, – sako Iveta.
Smagiausias etapas – namų įrengimas
Kai svajonių namo raktai – jau kišenėje, metas imtis remonto ir įrengimo darbų. Tai – sunkus, bet ir malonus įsikūrimo etapas. „Visų pirma, reikėtų kuo detaliau aptarti būsimų namų viziją – nuspręsti stilistiką, spalvas, erdvių funkcijas, taip pat, kaip namai prisitaikys prie šeimos poreikių laikui bėgant. Žinoti, dėl ko galėsite eiti į kompromisus ir dėl ko – tikrai ne“, – pataria Iveta.
Antra, reikėtų labai kruopščiai pasiruošti brėžinius, kuriuose atsispindėtų kiekvienos erdvės funkcijos, elektros ir lubų planas. Ivetos teigimu, šie paruošiamieji darbai padeda lengviau išspręsti įvairius vėliau iškylančius klausimus, pasirinkti baldus, įrenginius, „susišnekėti“ su vis besikeičiančiais darbininkais.
„Ši dalis labai priklauso nuo kiekvienos šeimos biudžeto, vizijos ir lūkesčių, tačiau tikrai vertėtų prieš ką nors įsigyjant paieškoti bent keleto alternatyvų, palyginti prekių ir paslaugų kainas ir kokybę, pasiteirauti rekomendacijų iš tai dariusių draugų, atkreipti dėmesį į mažesnių miestų įmones“, – pataria naujakurė.
Samdyti dizainerį ar pasitikėti savo jėgomis?
Pasak Ivetos, yra darbų, kuriuos tikrai vertėtų patikėti profesionalams – tai funkcinio, elektros ir lubų brėžinių parengimas. Šie brėžiniai yra reikalingi beveik visiems apdailos ir inžinerinių sistemų darbams, todėl juos svarbu pasiruošti prieš pradedant darbus.
O tada, jeigu šeima turi aiškią viziją, kokių namų nori, puikiai galima išsiversti ir patiems, tikina Iveta. Žinoma, tam reikia turėti ne tik viziją, bet ir laiko bei kantrybės. Kita vertus, visada yra galimybė kreiptis į dizainerius ir gauti vienkartinę konsultaciją, pavyzdžiui, iškilus specifiniams klausimams. Taigi tai – variantas norintiems sutaupyti ir pasitikintiems savo jėgomis.
„Tačiau tokiais atvejais, kai stilistikos ir namų vizijos klausimas vis dar „kabo ore“ arba neturite laiko ir galimybių savarankiškai leistis į šį nuotykį, gali būti, kad daugiau sutaupysite nusamdę dizainerį. Tad viskas priklauso nuo individualios situacijos bei poreikių“, – pastebi Iveta.
Praktiški patarimai įsirenginėjantiems pirmuosius namus:
Būtų gerai paskirti vieną asmenį, kuris bus atsakingas už visą procesą, nes labai svarbu sužiūrėti visas detales ir sukoordinuoti darbus. Kitaip procesas gali labai pasunkėti (ir pailgėti).
Labai daug laiko sutaupo be priekaištų dirbantys apdailos darbininkai ir darbų priežiūros vadovas. Todėl skirkite daug dėmesio patikimų darbuotojų paieškai.
Įrengiant namą tenka dažnai jame lankytis, tad, jeigu aplinkybės leidžia, patartina susitikimus su darbų vykdytojais planuoti dienos metu, ne per kamščius – taip sutaupysite begalę laiko.
Gavus kainos pasiūlymą reikėtų netingėti paieškoti alternatyvų ir palyginti bent su keletu kitų tiekėjų. Galite nustebti, kaip kartais skiriasi tų pačių dalykų kainos. Verta pastebėti, kad mažesnių miestų įmonės dažnai gali pasiūlyti greitesnes paslaugas ir geresnes kainas.
Labai svarbu suvokti, kiek daug asmeninių lėšų reikalauja ne tik pats namo pirkimas, bet ir jo įrengimas. Paskolą bankas suteikia įvertinęs jau įrengtą būstą arba atlikęs tarpinius vertinimus. Iki tol visi avansai ir mokėjimai vykdomi asmeninėmis lėšomis. Bet reikia nebijoti tartis dėl lankstesnių mokėjimų – mokėti dalimis, mokėti dalį sumos jau gavus paskolą ir pan. Dažnu atveju susitarti tikrai galima!
Bendraukite su statybininkais – ne kartą kalbėdamiesi su jais gavome patarimų, sprendimų, apie kuriuos patys nė nebūtume pagalvoję.
Plačiau su Ivetos namo įsirengimo procesu, džiaugsmais ir iššūkiais, galite susipažinti šiame vaizdo įraše jos „Youtube“ kanale: https://youtu.be/zPTH-ROmdnM. Jame žingsnis po žingsnio pasakojama, su kokiais iššūkiais teko susidurti, dalijamasi patarimais, kaip išvengti tam tikrų sunkumų ir sklandžiau pereiti namo pirkimo bei įsirengimo procesą.