Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Oro kondicionierius namuose: kada jo iš tikrųjų reikia

Oro kondicionierius namuose: kada jo iš tikrųjų reikia

Iš svilinančio gatvės karščio įžengti į vėsią patalpą yra vienas iš smulkių miestiškojo gyvenimo džiaugsmų. Dažnu atveju jo nepatirtume be oro kondicionierių. Nors jie tradiciškai dažniau siejami su visuomeninėmis ar komercinėmis patalpomis, požiūris keičiasi – žmonės noriai juos įsirengia ir namuose. Čia įrengtas kondicionierius padės jums ne tik karštomis vasaros dienomis – šaltesniu metų laiku oro kondicionieriaus pagalba galėsite pašildyti savo namus. Kaip pasirinkti tinkamą oro kondicionierių, pasakoja ekspertai.

Nors dažniausiai oro kondicionierius yra siejamas su vėdinimu ir šaldymu, šiuolaikinių kondicionierių funkcijos tuo neapsiriboja – jie gali ir šildyti, ir valyti, ir sausinti orą, turi daugybę veikimo režimų. Tačiau kaip žinoti, koks kondicionierius jums būtų tinkamiausias? Egzistuoja keletas pagrindinių pasirinkimo kriterijų.

Galia. Norint tiksliai apskaičiuoti reikiamus kondicionieriaus pajėgumus, naudojamos specialios formulės. Įvertinami visi patalpoje naudojami prietaisai, patalpos sandarumas, langų plotas, jų orientacija pasaulio šalių atžvilgiu, taip pat įvertinama, ar patalpa pirmame ar paskutiniame aukšte. Šiuos skaičiavimus gali atlikti tik specialistas, tiksliai nustatęs kiekvieno kriterijaus poveikį.

Įprastai gali užtekti elementarios taisyklės. „Pats paprasčiausias būdas apskaičiuoti reikiamą oro kondicionieriaus galingumą – patalpos plotą padalinti iš 10. Gautas skaičius rodo, kokios galios įrenginio jums reikia, kad patalpa būtų atvėsinta ar sušildyta. Pavyzdžiui, jei patalpa yra 32 kv.m ploto, šį skaičių dalinate iš 10 ir gaunate 3,2. Tai ir bus oro kondicionieriaus galios poreikis. Šiuo atveju reikia rinktis kondicionierių, kurio galia tokia pati, arba artimiausią pagal galią į didesnę pusę – pavyzdžiui, 3,5 kW“, – pasakoja kondicionavimo, vėdinimo ir šildymo įranga užsiimančios UAB „Vilpra“ atstovas Eimantas Balčiūnas.

Tipai. Antrasis žingsnis būtų pasirinkti jūsų poreikius ir norus atitinkanti vidinės dalies tipą. Pagal šį kriterijų kondicionieriai skirstomi taip:

Sieninio tipo. Sieniniai kondicionieriai šiuo metu yra patys populiariausi, ir, kaip ir sako jų pavadinimas, yra tvirtinami ant sienos.

Kasetinio tipo. Šie kondicionieriai dažniausiai yra įmontuojami į pakabinamas lubas, kur jų beveik nesimato. Daugiausia naudojami didelio ploto, atvirose, komercinėse patalpose, pasižymi didesniu galingumu nei įprastiniai. Oras gali būti tiekiamas keliomis kryptimis.

Palubinio tipo. Šio tipo kondicionieriai montuojami prie lubų. Tai gali būti gera išeitis tuo atveju, jeigu patalpoje nėra pakabinamų lubų ir neįmanoma įrengti kasetinio ar ortakinio tipo kondicionieriaus.

Ortakinio tipo (kanaliniai). Šie įrenginiai išorėje nėra matomi. Po patalpą yra išvedžiojami ortakiai ir per pritekėjimo groteles paduodamas vėsus ar šiltas oras. Tiesa, tokių kondicionierių trūkumas – nėra automatinio valdymo, oras imamas iš vieno taško, todėl skirtingose vietose ir temperatūra gali būti skirtinga, be to, montavimas reikalauja ypatingo meistro kruopštumo.

Grindinio tipo. Tai ant grindų pastatomi įrenginiai. Dažniausiai montuojami palėpinio tipo patalpose.

Mobilūs oro kondicionieriai. Naudojami kaip laikinas oro vėdinimo sprendimas.
Kitas žingsnis, renkantis kondicionierių būtų įvertinti, kokiam tikslui jis jums reikalingas. Daugiausia įrenginys naudojamas vėsinimui ar šildymui. Pagal tai išsiskiria dvi įrenginių grupės: labiau vėsinimui pritaikyti įrenginiai ir labiau šildymui pritaikyti įrenginiai, tarkime, oras – oras šilumos siurbliai.

ON/OFF. Šio tipo kondicionierius pasiekęs nustatytą temperatūra išsijungia ir įsijungia vėl, kai temperatūra nukrenta žemiau nustatytos. „Šis tipas yra pats pigiausias. Nuo šių metų Europos Sąjungoje jų įvežti negalima, tačiau sandėliuose tokio tipo kondicionierių dar likę, tad porą metų parduotuvėse dar galėsite jų rasti. Tokios sistemos minusai – didelės elektros sąnaudos, didesni oro temperatūros skirtumai, daviklio, nustatančio temperatūrą, tikslumas gali svyruoti iki 5 laipsnių. Dėl to, neretai būna skundžiamasi, kad peršalama ar skauda gerklę. Namus tokiu kondicionieriumi šildyti galima, jeigu temperatūra lauke nesiekia -5°C laipsnių. To užtenka pasišildyti, kol bute įjungiamas šildymas. Esant žemesnei lauko temperatūrai pradeda apledėti jo išorinis blokas“, – pasakoja kondicionieriais prekiaujančios įmonės „Technica Service“ vadovas Tadas Vildžiūnas.

Inverterinis tipas. Kondicionieriai su inverteriniu kompresoriumi veikia tokiu principu: norint pasiekti nustatytą temperatūrą, jis tolygiai keičia galingumą. Pasiekus norimą temperatūrą, jis po truputi mažina galią ir nedidelėmis sąnaudomis ją palaiko. Pagrindiniai inverterinių kondicionierių privalumai, lyginant su ON/OFF sistema, yra tylesnis garsas, greitesnis norimos temperatūros pasiekimas, tikslesnis jos palaikymas, ekonomiškumas, mažesni elektros šuoliai bei mažesnis tinklo apkrovimas. „Perkant inverterinio tipo kondicionierius, reikėtų įvertinti naudingumo koeficientą – kiek už vieną kilovatą gaunate šilumos ar šalčio. Apie 70 % įrenginio kainos priklauso būtent nuo šio kriterijaus. Nustačius tam tikrą temperatūrą, inverterinis kompresorius dirba sunaudodamas tokį patį elektros kiekį kaip ON/OFF sistema, tačiau pasiekus reikiamą temperatūrą, kompesorius sumažina apsukas ir palaiko temperatūra vieno laipsnio ribose. Toks sprendimas yra dvigubai ekonomiškesnis. Šildyti įmanoma iki –15 °C lauke, nes jie turi atitirpinimo (defrost) sistemą, kuri atitirpina ledą nuo išorinio bloko“, – privalumus vardija T. Vildžiūnas.

Šilumos siurbliai „oras-oras“. Šio tipo kondicionieriai yra patys brangiausi, tačiau tyliausi ir ekonomiškiausi. „Jų elektros sąnaudų koeficientai yra labai geri, o šildytis jais yra triskart pigiau nei elektriniais radiatoriais. Šildyti galima tol, kol temperatūra lauke nenukrenta iki – 25 laipsnių. Visi tikri šilumos siurbliai turi minimalios šilumos (+10 °C) palaikymo funkciją, kuri patogi išvykstant ilgesniam laikui. Kiti šilumos siurbliai turi iš anksto nustatomas savaitinių funkcijas. Moderniausi šio tipo kondicionieriai turi skanuojančią akį, kuri atsirenka šalčiausią tašką, nukreipia tiesioginį oro srautą nuo žmogaus ir panašiai“, – pasakoja pašnekovas.

Split ir multi split sistemos. Besirinkdami kondicionierių galite išgirsti sąvokas Split sistema arba Multi split sistema. Split (atskyrimo) sistemos esmė – tarpusavyje sujungti vidinis ir išorinis kondicionavimo įrenginiai. Multi split sistemoje galima prie vieno išorinio įrenginio prijungti kelis vidinius įrenginius. Tai naudinga, jei nėra vietos įrengti kelių išorinių kondicionieriaus blokų ar tiesiog norima išlaikyti pastato fasado estetinę išvaizdą. Multi Split sistema yra brangesnė.

Garsas. Kiekvienas žinantis, kaip veikia ventiliatorius, žino, kad vėdinant yra skleidžiamas garsas. Nors tai yra svarbus kriterijus, garso rodikliai nėra dramatiški. „Skirtumai egzistuoja, tačiau visų Lietuvoje parduodamų kondicionierių garsas neviršija ES normatyvų, todėl nereikia baimintis, kad garsą girdės kaimynai. Kartais žmonės, atostogaudami šiltuose kraštuose, viešbutyje įsijungia kondicionierių, kuris kelia didelį triukšmą ir galvoja, jog kondicionierius yra triukšmingas prietaisas. Tačiau tokie kondicionieriai nėra tapatūs naudojamiems buityje – Lietuvoje jie užpildomi freonu, o viešbučiuose sistema užpildoma gliukoliu, ir šiuo atveju triukšmauja ne kondicionieriai, o gliukolio varikliai. Taip pat ten visai kiti galingumai – jei namuose užtenka 5 kW-7 kW galios, didesniame viešbutyje ji gali būti ir 800 kW. Todėl buitiniuose kondicionieriuose garsas nėra problema“, – teigia T. Vildžiūnas.

E. Balčiūnas pastebi, kad kondicionieriaus skleidžiamas garsas turi įtakos tada, jei jis statomas ramybės zonose – miegamajame ar poilsio kambaryje. „Vis dėlto, visi įrenginiai turi miego funkcijas, kurių metu vidinių dalių skleidžiamas garsas yra sumažinamas. Tačiau jei žmogus miega itin jautriai ir bet koks papildomas garso šaltinis trukdo jam gerai išsimiegoti, tuomet reikėtų rinktis kuo tylesnį įrenginį. Renkantis galėtų padėti šie dydžiai: 21dB(A) prilygsta bibliotekose esančiam garsui, 20dB(A) prilygsta šnabždėjimui į ausį, 19dB(A) prilygsta rankinio laikrodžio tiksėjimui. Be to, norėčiau paminėti, kad įrenginio vidinės dalies skleidžiamas garsas, yra ne mechaninės kilmės, o tiesiog oro judėjimas, vėjas“, – pasakoja jis.

Energijos suvartojimas. Statistiniam namų ūkiui oro kondicionierius greičiau įeina į komforto prekių kategoriją, todėl prieš perkant gali kilti klausimas, kiek padidėja elektros išlaidos įsirengus kondicionierių. „Elektros sąnaudų padidėjimas priklauso nuo oro kondicionieriaus naudojimo dažnumo ir veikimo laiko. Tačiau vidutiniškai skaičiuojama, jog atvėsinti 1 kv.m. jums kainuos apie 1,50 Lt mėnesiui. Tačiau šis įkainis gali kisti, jei įrenginys tarnauja jau ilgą laiką, yra neprižiūrimas, nėra atliekama techninė profilaktika. Šie įkainiai gali smarkiai išaugti, todėl rekomenduojama kiekvienais metais atlikti techninę profilaktiką. Taip prailginsite tarnavimo laiką, įrangos eksploatavimo išlaidos bus minimalios, gausite didžiausią efektyvumą“, – teigia E. Balčiūnas.

Mažiausia kaina. E. Balčiūnas teigia, kad pačių paprasčiausių, bet kokybiškų įrenginių kainos prasideda nuo 1700 Lt su PVM – tai dažniausiai Kinijoje pagaminti žinomų gamintojų oro kondicionieriai. Pašnekovas priduria, kad ne visada reikia bijoti pigiausių Kinijoje pagamintų prekių, kadangi ne paslaptis, kad išlaikant aukštus standartus, dėl mažų gamybos kaštų ten yra gaminama daug mums gerai pažįstamų prekės ženklų. Tačiau šiuo atveju labai svarbu pasidomėti gamintoju, nes tokiomis kainomis kokybiškus įrenginius gaminančių kompanijų nėra daug.

Montavimas. Ekonomiškiausia kondicionierių įsirengti darant remontą. Montavimo darbų kaina gali sudaryti penktadalį įrenginio vertės, o gali būti ir brangesnė už patį įrenginį. Darbai yra skaičiuojami atsižvelgiant į jų sudėtingumą, komunikacinių trasų ilgumą, papildomos įrangos, keltuvų, gręžtuvų ar krano poreikį. Svarbu atkreipti dėmesį, kad jei montuojant įrenginį vamzdynas viršija 3 metrus, reikia pritaikyti tinkamą nuolydį arba prie įrangos papildomai gali tekti pridėti kondensato siurblį, kad kokybiškai pašalintų vidiniame bloke susikaupusį vandenį. Kondicionavimo sistemų įrengimas tiek namuose, tiek komercinėse patalpose yra tolygus, dažniausiai skiriasi įrangos galios poreikis. Kuo galingesnis įrenginys ar sistema, tuo sunkiau jį sumontuoti bei tuo brangiau kainuoja jį įrengti. Bute dažniausiai pakanka mažos galios įrenginių, o komercinėse patalpose reikalingos kur kas didesnės galios įrenginiai, nes ten vertinama daugiau papildomų kriterijų. Lyginant privatų namą ir butą, privačiame name prireikia daugiau įrenginių, nes yra daugiau poilsio zonų. Įrengimo sudėtingumas gali būti vienodas tiek bute, tiek privačiame name. Visi skirtumai priklauso nuo pasirinktos įrangos, jos tipo ir bei pageidavimų.

Eksploatacija ir ilgaamžiškumas. Kiekvienas gamintojo atstovas įrangai suteikią skirtingą garantinį laikotarpį, kuris gali svyruoti nuo 2 iki 5 metų imtinai. „Norint išlaikyti efektyvų įrenginio veikimą, ilgą tarnavimą, privaloma bent kartą per dvi savaites išplauti vidinės dalies filtrus. Juos išsiimti paprasta ir užtenka praplauti tekančiu vandeniu, išdžiovinti ir įstatyti atgal. Visi vartotojo žinynai parodo, kaip tai atlikti ir vartotojas gali tai atlikti be jokių sunkumų. Būtina vadovautis perspėjimais – neįjungti įrenginio, jei atidarytas langas, neardyti jo, nelaikyti šilumos šaltinių prie įrenginiu ir panašiai. Visi perspėjimai būna nurodyti vartotojo žinynuose. Taip pat patartina atlikti įrenginio profilaktiką ne rečiau nei kas du metus, geriausiai kiekvienais metais. Šią profilaktiką privalo atlikti atestuotas specialistas, kuris užtikrins tinkamą įrenginio veikimą“, – pataria E. Balčiūnas.

Mano išsaugoti straipsniai