Švitrinis popierius – atrodo, kas gali būti paprasčiau? Tačiau paduokite tokio popieriaus ir šiek tiek medienos pažįstamam profesionaliam staliui ir galimas daiktas, vėliau teks pripažinti, kad taip gerai ar taip greitai to pats nebūtumėte padaręs. Kol kas. Žinios ir įgūdžiai lemia netgi šioje iš pirmo žvilgsnio paprastoje srityje, tad verta pasitikrinti, ar viską apie tai žinote.
Grūdelių dydžiai
Vienas akivaizdžiausių skirtumų, kuo vienas švitrinis popierius skiriasi nuo kito yra jo grūdelių dydis. Jis paprastai žymimas skaičiumi galinėje švitrinio popieriaus lapo pusėje. Kuo skaičius mažesnis, tuo popierius šiurkštesnis.
Grūdeliu dydis:
šiurkštus 40-60
vidutiniškai šiurkštus 80-100
vidutinis 120-150
švelnus 180-220
labai švelnus > 220
Šiurkštus
Jis skirtas labai greitam nušlifavimui. Jei toks švitrinis popierius naudojamas ant elektrinių įrankių, jis yra per grubus ir gali nuobliuoti medieną taip pat greitai ar net greičiau už rankinį oblių. Galite jį naudoti norėdami suteikti formą, o kartais ir dažų nuėmimui.
Vidutiniškai šiurkštus
Naudokite tokį švitrinį popierių paviršiams, ant kurių yra didelių įbrėžimų, šiurkščių dėmių ir žymių. Kai naudosite smulkesnį švitrinį popierių, apdaila bus glotnesnė ir blizgesnė. Šlifuokite juo, kol paviršius bus vienodas. Panaudojus stambų švitrinį popierių, paviršius nebus ypač blizgus ar lygus.
Vidutinis
Tokį švitrinį popierių rinkitės paviršiui, kuris jau buvo apdorotas stambiu švitriniu popieriumi, nes taip apdaila bus glotni, tačiau dar nebus blizgi.
Švelnus ir labai švelnus
Naudojamas labai kruopščiam darbui, norint, kad mediena įgautų glotnumo ir blizgėtų
Ar reikia naudoti tiek daug rūšių švitrinio popieriaus?
Atrodo, jog naudoti tiek daug rūšių švitrinio popieriaus yra neracionalu, tačiau tai darydami darbuositės žymiai mažiau, nes kiekviename etape yra nušlifuojami nedideli medienos įbrėžimai, o didelius įbrėžimus pašalinti yra žymiai lengviau su švitriniu popieriumi, kuris yra tik šiek tiek glotnesnis. Jei viską darysite teisingai, kiekvienas etapas neužtruks labai ilgai.
Kokia kryptimi šlifuoti?
Stenkitės šlifuoti išilgai medžio pluošto. Tai ypač svarbu baigiamuosiuose etapuose. Jei nors kartą šlifuosite skersai medžio pluošto, po to teks užtrukti labai ilgai, kol pašalinsite atsiradusius įbrėžimus. Jei taip atsitiks, jums reikės pakartoti keletą ankstesnių etapų. Žinoma, būna ir išimčių. Dėl medienos pobūdžio kai kurias jos sritis gali tekti šlifuoti ir kryžmiškai (pavyzdžiui, atplaišas, šakų vietas, pluošto pabaigas arba apvalius gabalus). Pradiniame etape stambiu švitriniu popieriumi norėsite sulyginti lentą. Tokiu atveju šlifuokite skersai medienos pluošto, nes taip greičiau nuvalysite paviršių bei geriau sulyginsite darbinį paviršių.Toliau kaip įprasta pakeiskite švitrinį popierių smulkesniu.
Ar reikia stipriai spausti?
Atrodytų, jog stipriai spaudžiant, darbą padarysite greičiau. Tačiau spaudžiant išsiskiria šiluma, gadina švitrinį popierių, nes jis užsikemša ir susidėvi. Švitrinis popierius yra preciziškas įrankis, tad taip ir turi būti naudojamas. Tad spauskite tik tiek, kad nušlifuotumėte nereikalingus nelygumus, o dulkės išsisklaidytų neprilipdamos ir paviršius neįkaistų. Taip švitrinis popierius tarnaus jums ilgiau, o darbą padarysite greičiau.
Kaip laikyti švitrinį popierių?
Paprasta tai daryti su trinkele, o šlifuojant su elektriniais prietaisais toks klausimas net nekyla. Šlifuoti rankiniu būdu galima tik trimis būdais.
1. Sulenkite švitrinį popierių per pusę. Dėl gruoblėto jo paviršiaus ranka nenuslys nuo švitrinio popieriaus. Tačiau tai netinka švitriniam popieriui, kurio pagrindas yra plonas arba lankstus.
2. Perplėškite švitrinį popierių per pusę ir suklijuokite puses nugarėlėmis. Tai puikiai tiks lygiems paviršiams, tačiau darbuotis su lenktais paviršiais bus sudėtingiau, nebent švitrinio popieriaus pagrindas yra lankstus. Suklijuotas švitrinis popierius neslidinės jūsų rankoje.
3. Jei jūs dešiniarankis, užlenkite viršutinį kairįjį švitrinio popieriaus kampą, po juo pakiškite vidurinįjį pirštą, o smiliumi popierių prispauskite. Tada delnu galėsite spausti visą popierių. Šis metodas puikiai inka dažytiems paviršiams.
Dar verta šiek tiek aukštos kokybės švitrinio popieriaus priklijuoti ant lygaus suolo paviršiaus. Tada galėsite šlifuoti mažus daiktus, nes su rankoje laikomu šlifavimo įrankiu juos nušlifuoti lygiai yra sudėtinga. Tad galėsite rankoje laikydami šlifuojamą daiktą trinti jį į pritvirtintą švitrinį popierių, o rezultatai bus geresni.
Užsikimšimas
Minkšti paviršiai, paviršiai su sakais, dervomis, dažais ir kitais teršalais gali greitai užkimšti švitrinį popierių. Kartais užsikimšusį labai stambų švitrinį popierių galite išvalyti smailiu metaliniu daiktu, tačiau tai bus laikinas sprendimas. Kaip jau minėjome, nespauskite švitrinio popieriaus per stipriai, kad neišsiskirtų šiluma. Dirbdami dažnai nuvalykite dulkes.
Jei šlifuojate tik dažytą paviršių, tuomet akivaizdu, jog paviršius yra atsparus vandeniui, tad galite naudoti šlapią ir sausą techniką. Vandeniui atsparius popierius galite plauti ir naudoti kol paviršius yra drėgnas.Vanduo sustabdo dulkes, tad periodiškai jas nuvalykite drėgnu skudurėliu. Tai labai veiksmingas dažyto paviršiaus šlifavimo metodas.
Kokie įrankiai man padės?
Rankiniai įrankiai:
Šlifavimo trinkelė yra labai naudinga. Galite pasidaryti ją patys, priklijuodami kamštinės ar panašios tekstūros medžiagą prie jums patogaus dydžio medienos trinkelės. Taip pat galite nusipirkti arba pasidaryti įrankį, prie kurio galėsite pritvirtinti švitrinį popierių iš bet kurios pusės. Todėl galėsite naudotis didesniu plotu ir greitai pasikeisti švitriniu popieriumi padengtą pusę.
Plieno vata
Galite rasti įvairių rūšių plieno vatos. Pagrindinis jos privalumas – ji neužsikemša, puikiai tinka medienai, dažams, metalui ir nepatogioms formoms šlifuoti. Trūkumas – ant šlifuojamo daikto ji palieka plieno plaukelius. Patarimas: suraskite labai stiprų magnetą ir įdėkite jį į plastikinį maišelį. Tada pamosuokite magnetu virš nušlifuoto daikto ir surinkite plieno plaukelius. Tai padaryti labai svarbu, nes priešingu atveju jie gali imti rūdyti ir sugadins jūsų darbą. Darbuotis su magnetu sudėtingiau, jei paviršius nudažytas vandeniniais dažais. Jei nesate tikri, kad pavyks surinkti visus plieno plaukelius, tuomet padenkite medieną aliejinio pagrindo gruntu.
Vandeniui atsparus šlifavimo popierius
Jie yra ypatingai naudingi, nes jais galima šlifuoti, kol darbas dar yra šlapias. Jei sušlapinate neapdorotą medieną, pakyla jos pluoštas. Tad pirmiausia sudrėkinkite apnašas ir leisite joms išdžiūti, o tada jas sausai nušlifuokite – taip apdaila bus geresnė, nes pakils minkštos pluošto dalelės. Tad verta paeksperimentuoti su įvairiomis medienos rūšimis. Privalumas, jog šlapiai šlifuojant nebūna dulkių, tad popierius beveik neužsikemša. Plieno vatos negalima naudoti šlapiems paviršiams šveisti, nes ji labai greitai surūdys.
Medienos glaistas
Prieš šlifuodami, užpildykite skyles ir kitus plyšius. Kartais prieš glaistą reikia užtepti atskiesto sandariklio, kad toje vietoje neatsirastų dėmių. Yra kelios skirtingos glaistų rūšys. Vieni yra vandeniniai, o kiti aliejiniai glaistai. Aliejiniai glaistai džiūsta ilgiau. Šių glaistų galite rasti įvairių spalvų, o kai kuriems galite suteikti atspalvį, įmaišę į juos šiek tiek dažų miltelių arba šiek tiek smulkių šlifavimo dulkių.
Alternatyva – dviejų dalių poliesterio glaistas. Jis džiūsta greitai, nes kietėjimo procese vyksta cheminė reakcija, be to, jį galima šlifuoti, gręžti, dildyti, obliuoti ir dažyti. Prieš glaistydami norimą vietą, pirmiausia ją padenkite PVA klijų tirpalu ir leiskite jam išdžiūti, o po to nuvalykite nuo paviršiaus dulkes. Tai ypatingai svarbu padaryti lauke, kur dėl temperatūrų kaitos mediena gali plėstis arba susitraukti.
Ant kai kurios medienos užtepti glaistai labai išsiskiria, net jei ir dera spalviškai. Tokiu atveju, galite sumaišyti kelių panašių atspalvių glaistus ir sukurti savotišką raštą, nes toks margas glaistas geriau prisiderins prie medienos pluošto.
Svarbiausia – saugumas
Nepamirškite, kad medienos dulkės gali būti pavojingos, o kai kurie žmonės yra alergiški. Aliejinga mediena gali paskatinti kontaktinę reakciją. Apdirbtoje laminuotoje medienoje ir medienoje, turinčioje konservantų, gali būti bjaurių cheminių medžiagų, pavyzdžiui, formaldehido, arseno ir chromo. Tad jei nesate tikri dėl medžiagos, su kuria dirbate, laikykitės specialių atsargumo priemonių – naudokite respiratorių. Jautrumas gali atsirasti ne iš karto, o praėjus šiek tiek laiko, tad nebūkite pernelyg atsipalaidavę.