ŽURNALAS MANO NAMAI JAU 30 METŲ SU JUMIS
Dažome namuose: kaip pasirinkti volelį ir teptuką

Dažome namuose: kaip pasirinkti volelį ir teptuką

Kai susiruošite dažyti, turite turėti bent dviejų tipų įrankius: teptuką ir volelį. Dalinamės specialistų rekomendacijomis, kokias priemones reikia turėti dažymo darbams ir kaip jas teisingai pasirinkti ir prižiūrėti.

Teptukai dažniausiai gelbsti, kai reikia ką nors tiksliai nubrėžti, uždažyti: kraštus prie durų ar langų, prie lubų ar grindų kampų. Voleliai labiau reikalingi didesnio ploto lygesniam ir lengvesniam uždažymui – didesnis volelis tinka sienų, lubų dažymui, mažesnis su ilga rankena tinka pasiekti sunkiau prieinamas vietas, pavyzdžiui, už radiatoriaus.

Nereikia prisipirkti krūvas teptukų ir volelių visiems gyvenimo atvejams. Tikrai pakaks aukščiau minėtų dviejų teptukų ir dviejų volelių. Nebent kviestumėtės į talką pagalbininką, kuris neturi įrankių – tuomet turėkite ir atsarginių įrankių.

Ką svarbu žinoti renkantis teptuką ir kaip su juo dažyti?

Vienas teptukas turi būti naudojamas, kai reikia nudažyti labai tiksliai, atsargiai – aplink duris, langus. Kitas teptukas turi būti skirtas didesniems plotams dažyti. Svarbiausia – įsigyti geros kokybės teptukus. Tai labai svarbu, nes tik su geru teptuku darbas bus kokybiškas ir atliktas su malonumu, kas yra irgi ne paskutinėje vietoje.

Nepirkite siaurų teptukų trumpais, kietais šereliais. Ilgi, stori šereliai geriau sulaiko dažus ant teptuko, todėl galite jų daugiau pakabinti iš kibirėlio ir lygiau užtepti. Taip pat – gražiau uždažyti kraštus. Taip pat atminkite, jog geras teptukas, jei yra prižiūrimas, tarnauja daug ilgiau.

Žinoma, sunkiausia tiksliai ir lygiai uždažyti vietas, kur jungiasi sienos ir lubos, arba sienos ir grindys, ar kokia nors medinė detalė, bet, kiek pasipraktikavę ir turėdami gerą teptuką, tikrai viską atliksite nepriekaištingai. Kai kurie žmonės mano, jog geriau naudoti trumpų šerelių teptuką, kai reikia itin atidžiai uždažyti kraštus, bet išties geriau kontroliuoti pavyksta teptuką ilgais šereliais. Rinkitės teptuką maždaug 5 cm. ilgio šereliais. Pamerkite iki pusės šerelių į dažus, perteklių nubraukite. Laikykite teptuką šonu ir lėtai braukite šiek tiek lanku.

Jei dažote duris, braukite tiesiomis, tolygiomis linijomis žemyn. Jei dažote paskutinį sluoksnį, su paskutiniu šepetėlio pamirkymu dažuose braukite atsargiai žemyn iki vidurio, tuomet – nuo apačios iki vidurio – taip išvengsite dažų subėgimo į apačią.

Jei durys yra dekoruotos, ne visiškai lygios, yra didesnis pavojus, jog dažai saubėgs, bus nelygūs. Maždaug po 20 minučių patikrinkite – dažai dar nebus uždžiūvę, teptuku galėsite pataisyti nelygumus. Dažai, pagaminti aliejiniu pagrindu, yra lakesni, labiau nubėga, negu dažai, pagaminti vandens pagrindu, bet – aliejiniai yra patvaresni. Jūsų teisė rinktis.

Kokį volelį pasirinkti ir kaip dažyti su juo?

Vėlgi – tikrai nepatirsite daug išlaidų, pirkdami volelį. Jie nėra brangūs, bet visgi rinkitės atidžiai, pirkite ne bet kokį. Geriausiai, vėlgi, įsigykite du volelius: vienas turėtų būti maždaug 22-23 cm pločio, standartinis, skirtas dažyti didesniems plotams, kitas – mažas volelis, skirtas sunkiau prieinamoms vietoms. Tokia porelė tikrai atliks visus dažymo darbus.

Dažant voleliu, prireiks dažų vonelės. Pamerkite volelį į dažus ir pakočiokite, kol jis visas pasidengs dažais. Nebijokite, jis nepasidengs per dideliu dažų kiekiu. Vienu padažymu galima nudažyti maždaug 1 kvadratinį metrą. Dažykite tą pačią vietą bent kelis kartus, kol siena visiškai pasidengs dažais. Nesistenkite su kuo mažesniu dažų kiekiu nudažyti kuo didesnį plotą – vistiek galiausiai teks dažyti dar ir dar kartą, kol siena pasidengs tolygiai. Sluoksnių kiekis priklauso nuo individualaus atvejo – kokio tamsumo siena buvo prieš tai, kokios spalvos norite ir t.t.

Paprastai dažoma du arba tris sluoksnius. Jei prireikė daugiau, tai reiškia, kad per plonai tepėte pirmuosius sluoksnius, arba turite prastą volelį.

Patarimas. Naudokite volelį su pakankamo ilgio kotu – kad pasiektumėte ir sienas, ir lubas. Ne taip įsiskausta ranka, prireikia mažiau pastangų. Pabandykite volelį trumpesniu kotu ir ilgesniu – pajusite skirtumą.

Kaip valyti teptukus ir volelius?

Visų pirma – nuvalykite kiek įmanoma daugiau dažų iš teptuko ar volelio – nuspauskite, nubraukite į vonelės kraštą. Jei dažėte dažais vandeniniu pagrindu, galite teptuką/volelį plauti vandenyje. Įrankiai, kuriais buvo dažyta dažais aliejiniu pagrindu, turi būti nuplauti skiedikliu („vaitspiritu“). Įpilkite skiediklio į indą, kuriame telpa teptukas ar volelis, įmerkite, pateliūskuokite. Galite palikti ir ilgesniam laikui.

Kai teptukas bus švarus, nuvalykite sausa medžiagos skiaute. Taip pat galite įsigyti ir specialių teptukų/volelių valiklių, kurie palengvina dažų pašalinimą.

Mano išsaugoti straipsniai