Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Kaip užlopyti įdaužas gipskartonyje

Kaip užlopyti įdaužas gipskartonyje

Nepanikuokite, jei kėdė, durų rankena ar koks kitas daiktas sugadino gipso kartonu dengtą sieną – viską galima pataisyti. Ir pataisyti galite netgi pats, be specialisto pagalbos. Reikia tik trupučio pastangų, laiko ir – kaip visada, – noro.

Didelės įdaužos

1 žingsnis: patikrinkite laidus

Aplink įdaužtą vietą nubrėžkite lygų stačiakampį. Patikrinkite ar už jo nenuvesti laidai. Išpjaukite stačiakampį pjūkleliu ar peiliu.

2 žingsnis: pritvirtinkite atramines lenteles – „rėmelį“

Iš vidinės pusės išpjauto stačiakampio kraštuose pritvirtinkite 4 lenteles. Jų funkcija- sudaryti rėmelį, prie kurio bus tvirtinamas naujas gipskartonio „lopas“. Tvirtinkite per gipso kartoną specialiais varžtais.

3 žingsnis: Dengiame naują atraižą

Išsipjauname tiksliai atitinkančią sienos skylę gipskartonio atraižą ir ją pritvirtiname sukdami medsraigčius į pasidarytą aplink skylę rėmelį. Plona popierine juosta apklijuokite kraštus, kad nesimatytų sujungimų ir padenkite keliais glaisto sluoksniais.

4 žingsnis: Dengiame glaistu

Po kiekvieno padengimo glaistu leiskite išdžiūti. Dengiama 3 sluoksniais, tuomet geriausiai pasidengia visi galimi nelygumai.

5 žingsnis: Apdaila

Nudžiūvus glaistui reikia pašlifuoti, sulyginti paviršių švitriniu popieriumi. Gruntuokite ir nudažykite.
Naudingos pastabos. Prieš išpjaudami pažeistą vietą, patikrinkite sienas – kad nekliudytumėte vamzdžių, laidų ar kitų paslėptų dalykų. Jie jų yra – dirbkite dvigubai atsargiau, stenkitės nepažeisti.

Lentutės „rėmeliui“ turi būti apie 10 cm ilgesnės už išpjovos kraštą.

Lentutės „rėmeliui“ labiausiai tinka pušies arba kita minkšta mediena.

Prilaikykite stipriai iš vidinės sienos pusės, kol įsukinėsite varžtus.

Žiūrėkite, kur laikote, kad, jei netyčia pergręžtumėte lentutę kiaurai, nesusižeistumėte pirštų.
Įsukite varžtų galvutes kiek giliau į gipskartonį, kad jos nebūtų išlindusios, kai nudažysite.
Išsimatuokite išpjautą atraižą su įduža ir būtent pagal ją išsipjaukite naują gipskartonio gabalą. Neskubėkite pirkti naujos atraižos – jei esate nagingas žmogus, gali būti, jog kažkur turite nereikalingą gabalą, kurį dabar ir panaudosite – pagalvokite, patikrinkite sandėliuką.
Naują atraižą tvirtinkite varžtais kas 12-14 cm.

Viena sudėtingiausių momentų – gražiai užklijuoti juostą, kad nesimatytų naujo lopo kraštų. Prieš klijuojant juostą tarpelius užtepkite mišiniu, taip pasidengs ir mažiausi plyšeliai. Jei turite daug ką pataisyti, ne tik vieną įdužą, geriau bus nusipirkti greitai džiūstančio mišinio pakuotę – jis greitai išdžiūna ir padengia visus plyšelius. Užtepto mišinio kraštus galite sulyginti, paslėpti naudodami vandenį – braukite teptuku ar mentele nuo centro link kraštų.

Antrąjį ir trečiąjį sluoksnį tepdami patikrinkite, ar jis tolygus, nėra gumuliukų – kitaip jie matysis net ir nudažius sieną. Kai išsausės, atidžiai nušlifuokite, kad neliktų jokių nelygumų, tuomet gruntuokite ir nudažykite.

Nedidelės įdaužos

Mažas skylutes dažniausiai padaro sienų tvirtinimų detalės – vinys, varžtai, kabliukai. Remontas nesudėtingas, bet visgi tenka dažniausiai perdažyti ir sieną, todėl tai nėra taip jau labai greita ir paprasta. Dažniausiai išlenda vinučių galvos, bet kartais atsisuka ir gipso kartono varžtai – ypatingai per pirmuosius metus po naujo remonto, sienoms džiūstant ir traukiantis.

Naudingos pastabos. Visų pirma turite įsukti išlindusią galvutę atgal į gipso kartoną – prieš tai ją nuvalykite. Naudokite atsuktuvą ar peilį. Galvutę įsukite giliau, negu sienos plokštuma. Bet kokias atplaišas – gipso kartono, popieriaus, tinko – nuvalykite švariai peiliu. Visuomet yra paprasčiau iššokusią detalę įsukti atgal, negu ištraukti ir sukti naują.

Tepkite du glaisto sluoksnius, naudokite specialią mentelę. Pirmasis turėtų būti plonesnis, antrasis tuomet pilnai užpildys visus nelygumus. Perteklių pašalinkite. Pašlifuokite, kad siena susilygintų su neremontuota dalimi. Gruntuokite – kad spalva būtų tokia pati, kaip ir likusi siena. Naudokite volelį – spalva bus lygesnė ir nesiskirs nuo ankstesnės.

Glaistas

Paruoštas glaistas puikiai užpildo visus tarpelius bei skyles, jis sukietėja labai greitai, nesusitraukia. Tad sutaupysite laiko, jį naudodami. Taip pat ir antrąjį sluoksnį galėsite tepti daug greičiau, nėra būtina laukti, kol pirmasis visiškai išdžius.

Miltelinio pavidalo glaistą reikia sumaišyti su vandeniu. Maišykite tik tokį kiekį, kurį panaudosite per maždaug 10 min., nes vėliau jis sukietės tiesiog kibirėlyje. Neišpilkite likučių į kriauklę ar klozetą – tik į šiukšlių dėžę.

Suskilinėję kampai

1 žingsnis: pašaliname seną popierinę juostelę

Įskilusios vietos viršuje ir apačioje padaromos įpjovos ir pašalinama senoji juostelė – su visais dažais, glaistu ir pan.

2 žingsnis: siūlių glaistymas

Tepamas glaistas, klijuojama nauja popierinė juostelė, prispaudžiama, užtepama glaistu ir iš viršaus. Juostelės galai smarkiai prispaudžami. Viskas turi išdžiūti.

3 žingsnis: antras ir trečias sluoksniai

Tepamas antrasis ir trečiasis sluoksniai, maždaug po 15 cm pločio iš abiejų pusių nuo kampo. Viena pusė turi išdžiūti prieš tepant kitą pusę.

4 žingsnis: apdaila

Lengvai pašlifuojama kempinėle, sulyginami nelygumai, gruntuojama ir nudažoma.
Kiekvienas namas sensta, krypsta. Natūralu, jog atsiranda įtrūkimai, plyšeliai kampuose ir kitur sienose. Kartais įtrūkimai prasideda nuo grindų ir pereina į sienas. Jei pamatėte tokį įtrūkimą, būtina jį kuo greičiau užtaisyti ir 2-3 mėn. stebėti, jei įtrūkimas didėja – taisyti tol, kol jis nebesiplės.

Svarbiausia taisant įtrūkimus kampuose – pašalinti senąją juostą bei glaistą. Būtinai užpildykite glaistu atsiradusius plyšelius.

Gana sudėtinga būna užtepti gražiai glaistą – tepkite iš pradžių vieną, paskui – kitą pusę. Antrasis ir trečiasis sluoksnis nelygumus suvienodins. O smulki šlifavimo kempinėlė ir visiškai užlygins ribą tarp naujo remonto ir senosios sienos.

Mano išsaugoti straipsniai