Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Kas yra kamštmedis?

Pradėkime nuo to, kas apskritai yra kamštmedis. Įvairios kamštinės dangos paprastai yra keleto medžiagų junginys, tačiau pagrindą jose sudaro kamštinio ąžuolo žievę. Kamštinis ąžuolas – ypatingomis savybėmis pasižymintis medis. Tikriausiai pati išskirtiniausia jo savybė yra ta, kad nulupus šio medžio žievę, ji atauga maždaug per 9 metus.

Shutterstock

Kamštiniai ąžuolai auga viduržemio jūros vakarinėje pakrantėje. Šiek tiek daugiau nei 50 procentų pasaulinėje rinkoje parduodamos kamštinės medžiagos yra išauginama Portugalijoje, apie 30 procentų – Ispanijoje. Šių medžių žievė paprastai yra stora ir metams bėgant ji tik storėja. Kamštiniai ąžuolai yra ilgaamžiai medžiai – jie žaliuoja apie 250 metų. Žievė lupama yra tik subrendusiems medžiams. Įdomu tai, kad ant ąžuolo, kuriam buvo nulupta žievė, gali ataugti net 25 centimetrų storio žievė. Taigi kamštinio ąžuolo žievė yra natūrali, ekologiška ir galima sakyti neišsenkanti (t.y. vis atauganti) medžiaga.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą?

Taigi kaip jau minėjome anksčiau, kamštinė medžiaga yra ekologiškas pasirinkimas. Šios medžiagos naudojimas interjere yra puikus pavyzdys, kaip žmogus ir gamta gali sutarti. Be šio kamštmedžio privalumo yra ir dar keletas svarių priežasčių, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Kamštmedžio žievė yra sudaryta iš smulkių porų, net 89 procentus jos tūrio sudaro oras. Dėl tokios struktūros kamštmedis įgauna išskirtines grindų dangos savybes. Kamštinė grindų danga išsiskiria savo minkštumu (ant jos gera stovėti, ant jos nedūžta indai, nugriuvus nesusižeidžiama), šiltumu, ji taip pat gerai izoliuoja garsą, šilumą bei vibraciją. Tokios grindys yra saugios gaisro atveju, nes labai sunkiai užsiliepsnoja, be to, degdamos neišskiria nuodingų dujų. Tai elastinga ir tampri medžiaga, kuri “grįžta” į savo pradinę būseną, tad jai nebaisus įvairus gniuždymas. Ši danga yra ilgaamžė, ji gali namuose tarnauti apie 50 metų. Dėl porėtos struktūros tokia danga taip pat turi amortizuojančių savybių (žingsniai ant jos būna labai tylūs).

Dėl šilumos ir garso izoliacinių savybių, ši medžiaga yra naudojama ir sienų apdailoje. Be izoliacinių savybių, tokia apdaila taip pat yra vertinama dėl savo išskirtinės išvaizdos. Ji namams teikia vizualinės šilumos ir išskirtinės faktūros.

Shutterstock

Dėl minkštumo, atsparumo ir estetinių savybių ši medžiaga yra naudojama ir baldų gamyboje.

Shutterstock

Dar viena išskirtinė kamštmedžio ypatybė – antimikrobinės savybės. Jis prisideda prie švaresnio namų oro. Tokia medžiaga tinka alergiškiems žmonėms, nes netraukia dulkių (yra antistatinė).

Mano išsaugoti straipsniai