ŽURNALAS MANO NAMAI JAU 30 METŲ SU JUMIS
Ką pravartu žinoti apie šiferinį stogą

Ką pravartu žinoti apie šiferinį stogą

Neabejotinai populiariausia stogo danga Lietuvoje – banguoti šiferio lakštai. Šiuo metu senas rusiškas asbestinis šiferis intensyviai keičiamas naujais ir sveikatai nekenksmingais beasbestiniais šiferio lakštais. Šiame straipsnyje sužinosite viską, ką būtina žinoti apie šią stogo dangą.

Šiferio privalumai ir trūkumai

Didžiausias šiferio privalumas – jo ilgaamžiškumas. UAB „RDV stogai“ direktorius Renatas Žlabys teigė, kad ši medžiaga gali sėkmingai gyvuoti 50-60 metų. Dažniausiai šiferio gamintojai šiai dangai suteikia 10-15 metų garantiją.

Vis dėl to, 20 metų stogdengystės patirtį turintis Artūras Vašnevičius suabejojo šiferio ilgaamžiškumu: „Deklaruojama, kad mažiausiai šiferis laikys 25-30 metų. Bet faktiškai nežinau, ar jis tiek atlaikys. Nes naujos cheminės sudėties stogai pradėti gaminti ne per seniausiai ir  deklaruojamas ilgaamžiškumas dar nepasibaigęs. Jeigu gyvavimo trukmė 25 metai, beasbestinis šiferis naudojamas 10, daugiausiai 15 metų, taigi dar 10 metų reikia laukti ir pasižiūrėti, kokios jis būklės tada bus.“

Kaip vienintelį šiferio trūkumą R. Žlabys įvardijo jo spalvą. Šiferio lakštai yra dažomi, dažniausiai du kartus, tačiau ir tai nepadeda. Spalva paprastai nublunka po 5-6 metų.

„Lietuviško šiferio spalva laiko trumpiau nei lenkiško. Dėl pastarojo šiferio spalvos nublukimo per dešimt metų nusiskundimų beveik negavome, o dėl lietuviško šiferio kreipiamasi beveik kasmet. Blunka tiek lietuviškas, tiek lenkiškas šiferis, tai yra pagrindinis šios medžiagos minusas. Jį galima perdažyti, tačiau dažai nėra pigūs, o ir laipioti ant stogo kas 5 metus žmonės nelabai nori“, – sakė R. Žlabys.

Toliau R. Žlabys vardino priežastis, kodėl šiferis yra populiariausia stogo danga Lietuvoje. Visų pirma jis suteikia gerą garso izoliaciją, nesigirdės lietaus ir kitokio keliamo triukšmo, kuo negali pasigirti kitos, pavyzdžiui skardinės stogo dangos. Be to šiferis netrukdo sklisti radijo bangoms, taip užtikrindamas geresnes ryšio savybes nei metalinės stogų dangos. Taip pat šiferyje nesiveisia pelėsis.

Lyginant su betoniniais, keramikiniais ar čerpiniais stogais, šiferio privalumas yra tas, kad reikia mažiau medienos stogo paruošimui, jis sveria iki 20 kg kv. m. Be to, toks svoris užtikrina stogo tvirtumą, audra šiferinio stogo nenupūs.

Šiferis yra nedegi stogo danga, tačiau R. Žlabys paminėjo, kad išskyrus bitumines čerpes, visos stogo dangos yra nedegios. Tačiau kaip didelį privalumą jis įvardino tai, kad gesinant gaisrą su šiferiu lengviau tą padaryti: „Kas liečia gaisro gesinimą, esant skardiniui stogui, užgesint gaisrą ganėtinai sudėtinga. Šiferio lapą sudaužei ir gali gesinti. Pats gesinimo procesas daug greitesnis.“

Be to, šiuolaikinis šiferis yra labai lygus. Dėl to nuo šiferinio stogo greitai nuteka lietaus vanduo į jį beveik nesusigerdamas.

Sumontuoti šiferį paprasta

A. Vašnevičius pasakodamas apie stogo dengimą šiferiu tikino, kad tai padaryti yra labai paprasta ir jokių ypatingų žinių nereikia: „Kiekvienas gamintojas parduodamas savo produkciją turi šiferio lakštų montavimo instrukciją. Ten yra aprašomi niuansai, ypatumai, tvirtinimo medžiagos ,darbo įrankiai, baigiamieji darbai ir keletas stogų variantų.“

Svarbiausia stogą dengiant šiferiu – kantrybė. A. Vašnevičius tikino, kad kiekvienas nors kartą gyvenime laikęs statybos įrankius sugebės tą padaryti. Tačiau jis pažymėjimo, kad jei ant stogo yra ventiliacinė šachta, kaminas arba kitokie elementai, tada dengimo procesas tampa sudėtingesnis, todėl vertėtų kreiptis į specialistus, nes dažnai tinkamai neužsandarinus šių stogo elementų per juos kaupiasi drėgmė. Kreiptis į specialistus rekomenduojama ir tada, jei stogas yra trišlaitis arba keturšlaitis.

Taip pat svarbu paminėti, kad stogo konstrukcijai naudojama mediena turi būti ne sausesnė nei 8 proc., bet ne drėgnesnė nei 20 proc. Prieš pradedant dengti stogą reikia išmatuoti stogo plokštumos ilgį ir plotį. Išsimatavus galima suskaičiuoti, kiek stogui reikės dangos lapų, kraigo ir briaunos gaubtų, kitų tvirtinimo ir sandarinimo elementų.

Labai svarbi yra stogo apsauga nuo drėgmės. Neapsaugotos medinės stogo konstrukcijos pradeda pūti, todėl A. Vašnevičius rekomendavo naudoti difuzines plėveles, sandarinimo virves arba neperšlampamus stogo paklotus. Apsauginę medžiagą reikia pasirinkti priklausomai nuo stogo nuolydžio, A. Vašnevičius patikino, kad tinkamiausia apsauga tikrai bus pasiūlyta stogo dengimo instrukcijoje.

Sumontavus pagrindinius stogo elementus – gegnes, sudėjus termoizoliacinę medžiagą, apsaugojus viską nuo drėgmės ir įrengus ventiliacinį sluoksnį įrengiamas grebėstas. Jie konstruojami stogo kraigo, o jų montavimas ir pasiskirstymas priklauso nuo šiferio lakštų dydžio. Montavimo instrukcijoje šie dalykai visada bus paminėti.

Tvirtinti šiferį reikia iš apačios į viršų, priklausomai nuo stogo šlaito pasvirimo, šiferis perdengiamas iš šono viena arba dvejomis bangomis, o išilgai nuo 15 iki 30 cm. Šiferis tvirtinamas srieginiais varžtais arba vinimis. Svarbu per stipriai neįsukti varžto, kadangi tada gali deformuotis danga. Šiferį galima pirkti jau paruošta dengimui – nupjautais kampais ir išgręžtomis skylėmis. Tokiu atveju, jei šiferis neparuoštas, jį rekomenduojama pjaustyti rankiniu pjūklu.

Mano išsaugoti straipsniai