Pamažu viskas keičiasi. Ir mūsų svajonių būsto samprata, ir tai, kokie buitiniai prietaisai iš tikrųjų reikalingi. Pristatome neseniai atliktų apklausų duomenis, kurie gali tapti gairėmis prieš kalėdinę apsipirkimo karštinę.
Namų erdvė
Ekspertai prognozuoja, kad 2050 m. 74 proc. žmonių visame pasaulyje gyvens miestuose, todėl turėdami mažesnę gyvenamąją erdvę šeimininkai turės racionaliau naudoti plotą. Džiugu, kad jau 2009 m. pabaigoje atlikta reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa parodė, kad siekdami naudoti mažiau energetinių resursų ir sumažinti poveikį aplinkai, 80 proc. lietuvių sutiktų gyventi mažesnio ploto, tačiau optimaliai suplanuotame būste, kuriame būtų įrengti kompaktiški bei taupūs buitiniai prietaisai.
Pamažu įsitvirtina tendencija, kad maža – nereiškia prasta, priešingai – kompaktiška erdvė taupiau naudoja energetinius resursus ir mažina neigiamą poveikį aplinkai, o jos dizaino sprendimai gali būti protingi, inovatyvūs ir ergonomiški.
Dvi pastaraisiais metais dominavusios tendencijos šiuo metu jungiasi į vieną: tai augantis susidomėjimas virtuve ir atviros namų bei restoranų virtuvės. Pavyzdžiui, skaidri virtuvė yra naujas virtuvės atviros brandos etapas – jei praėjusiame dešimtmetyje kalba ėjo apie fizinį atvirumą (nėra sienos tarp gaminimo ir valgymo erdvės, naudojama ta pati grindų danga, baldai panašus į svetainės), tai dabar – apie psichologinį, reiškiantį į naują, modernią skaidrumo fazę.
„Electrolux“ atlikto tyrimo duomenimis 60 % europiečių gamina socialiniais tikslais. Gaminimas nebevyksta už uždarų durų, priešingai, jis tampa socialiniu įvykiu, kuriame dalyvauti kviečiami svečiai – keičiasi socialinis etiketas.
Įdomūs pokyčiai:
-Nėra nemandagu pasitikti svečius nepadengtu stalu – normalu, kad atvykus svečiams, vakarienė dar nebus paruošta.
-Nereikia laukti, kol patiekalai atsidurs ant stalo, užkandžius galima ragauti dar tik ruošiantis gaminti kitus patiekalus – tiesiog pirštais.
-Kartu sprendžiama, kas bus gaminama ir kokius ingredientus naudoti.
Be to, galima išskirti tris virtuvėje veikiančių socialinių charakterių tipus (reprezentacija maždaug tolygi – 20-22%): Socialus Virėjas (labiausiai mėgsta gaminti su draugais), Šefas-Ekspertas (gaminimas jiems nuotykis, kai išbandomi nauji receptai ir metodai, nevengiant sudėtingų) ir Chaotiškas kovotojas (greitai pasiruošia gaminti ir nebūtinai laikosi receptų).
O naujausias mados klyksmas kulinarijos pasaulyje – skandinaviškas bistro tipo lėtas gatvės maistas, iš vietinių produktų ir paveiktas japoniškos virtuvės. Toks apibendrinimas išryškėjo „Electrolux“ apklausus 285 garsiausius pasaulio virtuvės šefus bei kulinarijos kritikus, dalyvavusius Geriausių 50 pasaulio restoranų apdovanojimuose. Tiesa, Europoje gatvės maisto koncepciją visgi nurungia prabangi virtuvė.
Buitiniai prietaisai
Buitiniams prietaisams vienodai svarbi ir jų estetika, ir funkcionalumas. Bendrovės „Electrolux“ iniciatyva atlikta reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa parodė, kad taupumo aspektą prioritetiniu buitinės technikos patobulinimu laiko vyriausių – 50-74 m. – respondentų amžiaus grupė (82 proc.), sumažintą garsą – jauniausia 15-29 m. (25 proc.), o drėgmės funkcijas – vidurinio 30-49 m. (14 proc.) amžiaus grupė.
Pastebėta tendencija, kad Lietuvoje vis daugiau dėmesio skiriama natūraliam, namuose pagamintam maistui. Dauguma, t.y. net 77 proc., Lietuvos gyventojų, norėtų patys išsikepti šviežios naminės duonos, jei būtų galimybė namuose turėti duonos kepimo krosnelę – duonkepę.
Apklausos duomenys rodo, kad 36 proc. Lietuvos gyventojų mano, jog daugiausia elektros energijos sunaudoja elektrinė viryklė, 17 proc. – kad orkaitė, 13 proc. – kad šaldytuvas. Tuo tarpu įvairūs taupymo buityje vadovai skelbia, kad didžiausių energijos rijikų trejetukas išsidėsto taip: pirmoje vietoje šaldytuvai ir šaldikliai, antroje – skalbyklės, trečioje – skalbinių džiovyklės.
5% respondentų teigė, kad šiuolaikiniam verslo žmogui būtina turėti sauso valymo prietaisą namuose, o du trečdaliai (64%) respondentų mano, kad buitinė džiovyklė, kuri kartu su skalbinių džiovinimu gali greitai atnaujinti drabužius karštais garais, yra naudingas prietaisas. Kalbant apie drabužius, respondentų nuomone, svarbiau yra dėvėti švarius, gerai prižiūrimus, visada „kaip naujus“ drabužius (65%), o ne brangius, gerai žinomų prekių ženklų drabužius (2%). Ketvirtis respondentų (26%) mano, kad abu šie dalykai vienodai svarbūs.
Netikėti faktai, kurie padės sutaupyti
Siurbdami dulkes grojant roko muzikai, per valandą sunaudojame 126 kilokalorijomis (kCal) daugiau nei tai darydami be muzikos. Tokius rezultatus gavo švedų mokslininkai, specialioje „Electrolux“ laboratorijoje testuodami įvairių dulkių siurbimo būdų efektyvumą.
Siurbiant dulkes per valandą galima sunaudoti apie 345 kCal, kas prilygsta 2 valandas irkluoti baidarę vidutiniškai 5 km/h greičiu. Tuo tarpu siurbimas su roko muzika pagal kalorijų deginimą prilygsta 2,5 val. važiavimui su dviračiu 8 km/h greičiu.
Įvairių išteklių taupymo švietimo programas vykdanti buitinės technikos gamintoja „Electrolux“ paskaičiavo, jog atsisakę kasdieninio indų plovimo rankomis lietuviai per metus sutaupytų apie 9,3 mlrd. litrų vandens.
Įmonės duomenimis, indus plaunant rankomis per dieną vidutiniškai suvartojama 40-60 l vandens, indaplove 12-17 l. Be to, tyrimai liudija, kad indaplovės sunaudoja 25 proc. mažiau indų ploviklio nei plaunant rankomis.
Įdomu!
„Electrolux“ sukūrė kitokį dulkių siurblį. Išskirtinės gamybos serijos „Ergorapido Swarovski“ – nauja valymo prabanga namuose! Šis naujasis dulkių siurblys, padengtas daugiau kaip 20 tūkstančių kristalų spindesiu, puikiai derančiu su prietaiso funkcionalumu ir ištobulintomis formomis. „Du viename“ funkcija suteikia galimybę be vargo išsiurbti ne tik grindis, bet ir stalą, baldus, automobile. Manevringumas, ergonomiškas dizainas, dailus antgalis ir dideli galiniai ratukai leidžia lengvai judėti ir prieiti sunkiai pasiekiamas vietas. Siurblių „Ergorapido Swarovski“ visame pasaulyje yra vos 10 tūkstančių. Lietuvoje juos galima įsigyti tik išskirtinėse parduotuvėse. Kiekis ribotas.