Interjeras buvo projektuotas „YCL Studio“ architektų komandos. Jiems teko užduotis sukurti patogų, funkcionalų ir konceptualų interjerą naujos statybos name sostinės Paupio rajone.
Kertiniais koncepcijos atramos taškais tapo trijų elementų – stačiakampio, trikampio ir apskritimo – kompozicija. Pasak interjero kūrėjų, iš to kilo ir pavadinimas „Retrici“. Tai savotiškas naujadaras, lotyniškai apibūdinantis tris esmines šio projekto formas: rectangulum, triangulus, circulus.
Objekto dosjė
Tipas – įrengtas butas per du aukštus naujos statybos name Paupyje, Vilniuje.
Plotas – 120 m2.
Gyvenamosios erdvės – bendra erdvė ir pagrindinis šeimininkų miegamasis su erdvia drabužine ir vonios kambariu pirmame aukšte, du atskiri vaikų miegamieji antrame aukšte.
Gyventojai – 3 asmenų šeima.
Projekto autoriai: Tomas Umbrasas, Aidas Barzda, Tautvydas Vileikis („YCL Studio“), apdaila – UAB „YCL decoration“, baldai – UAB „YCL furniture“, „Stiksas“.
Šio interjero išskirtinumas – ne vien funkcionalumas, bet ir ryškus architektūrinių formų įpynimas į bendrą dizaino visumą. Dėl šlaitinio stogo bendrojoje erdvėje architektams kilo mintis iš vieno taško matomoje projekcijoje paslėpti tobulą formą – stačiakampį.
„Stačiakampis tapo tranzitine namų erdve, trikampis paslepia nuolydį ir panaikina iracionalią jo formą, bet kartu iš vieno taško suformuoja dar vieną švarų erdvės stačiakampį. Apskritimas sukuria įdomų vizualų erdvės suvokimą lipant laiptais bei būnant pagrindinėje namų erdvėje“, – trijų architektūros formų pasirinkimo motyvus šiame interjere paaiškina architektas Aidas Barzda.
Tamsus trikampis yra stačiakampio dalis, jis paslepia nuolydį ir sukuria nepriekaištingą tūrį pagrindinėje erdvėje.
Gyvenamosios zonos akcentu tapo įdomaus dizaino karamelinė sofa. „Tokiam išskirtiniam baldui reikia erdvės ir daugiau mažiau kvadratinio išplanavimo. Kvadratinė erdvė svetainei pati nepatogiausia, nes viskas tampa arba per toli, arba per arti.“
Tačiau unikali centruoto baldo kompozicija aprėpia visą perimetrą ir leidžia funkcionaliai išnaudoti kiekvieną svetainės plokštumą: viena dalis skirta norint žiūrėti televizorių, kita – stebėti židinyje rusenančią ugnį, trečia – bendravimui su virtuvėje esančiais namiškiais, ketvirta leidžia ramiai mėgautis gamtos vaizdu pro langą.
Apskritimas laiptinėje sukuria struktūrinį paveikslą bendrojoje erdvėje ir atveria įdomų vaizdą lipant laiptais.
Geriausiai interjero idėja atsispindėjo juodos ir baltos spalvos fone. Tamsus erdvę kertantis brūkšnys skiria „šlapią“ zoną nuo jaukios „sausosios“ namų erdvės.
„Visa kita dėliojosi intuityviai“, – tikina architektų komanda. Svarbi šių namų dalis yra virtuvė. Vienas iš šeimininkų prašymų buvo šviesi virtuvė, kurioje būtų patogu ir gaminti, ir matyti, ką reikia sutvarkyti. Todėl šią erdvę architektai nusprendė projektuoti visiškai baltą.
Jos dalis baigiasi ties susijungimu su svetaine ir primena šachmatų lentą. „Pagal funkcinę schemą, už juodo brūkšnio išdėstytos baltos erdvės: virtuvė ir vonios kambarys. Jos atitiko ir užsakovų norus, ir mūsų koncepcijos kryptį“, – sako Aidas Barzda.
Didžiulis tamsaus medžio valgomojo stalas – dar viena namų traukos vieta ir išskirtinio dizaino elementas. Jis neiškrenta iš bendro konteksto ir dera prie buto koncepcijos.
Miegamasis kambarys ir bendra gyvenamoji erdvė – daugiausia pokyčių pareikalavusios, tačiau dizaino idėją darniai atkartojančios namų zonos pirmajame aukšte.
Miegamajame esantis pagrindinis vonios kambarys įkurtas už stiklinės durų pertvaros – ji subtiliai šį kambarį skiria nuo vonios, nesugriaudama erdvės pojūčio. Tai ne tik gražus dizaino elementas, bet ir natūralus šviesos šaltinis pereinamojoje zonoje. Tiesiai po stoglangiu pastatyta romantiška vonia.
Šeimininkų miegamasis išlieka ramus, šlaitinis stogas su virtine langų vizualiai praplečia erdvę. Architektai stengėsi išnaudoti šlaitines lubas ir sienas.
„Tokiose vietose nėra patogu ką nors veikti, tačiau jos puikiai tinka daiktams laikyti, todėl stengėmės maksimaliai užpildyti visus šlaitus papildomomis daiktų laikymo sistemomis ir spintomis, kad šeimininkai galėtų džiaugtis erdvėmis, kuo mažiau apkrautomis daiktais, ypač tais, kuriuos naudoja tik retkarčiais“, – sprendimą nuolydžius išnaudoti spintoms aiškina „YCL“ komanda.
Trikampio elementas atsikartoja miegamojo erdvėje, ji paversta ne tik poilsio, bet ir daiktų laikymo vieta.
Visas namų apšvietimas yra funkcionalus ir veikia pagal du scenarijus: maksimalų (tvarkymuisi ar ko nors ieškant) bei atmosferinį, prigesintą.
Kiekviena namų erdvė turi juos abu. Prigesintas apšvietimas dominuoja ir „paslėptuose“, atskirose tamsiose zonose įkurtuose tualete ir duše. Erdvių ir baldų spalvinę dermę architektai paaiškina paprastai: „Baldai padeda įgyvendinti idėją, tad su jais buvo paprasta – baltoms erdvėms parinkti balti baldai, juodoms – juodi.“
Architektų komanda tikina, kad užsakovų pasitikėjimas suteikė kūrybos laisvę, leido sukurti stačiakampio, apskritimo ir trikampio sinergija paremtą kompoziciją išskirtinėse erdvėse, suteikti funkcionalumo bei žavesio šiems namams.
Spalvinis erdvių išdėstymas primena šachmatų lentą ir remiasi aiškiu principu: baltoms erdvėms parinkti balti baldai, juodoms – juodi.