53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Ką apie jus sako sienų spalva?

Ką apie jus sako sienų spalva?

Jeigu jūsų namų sienos galėtų šnekėti, štai ką jos papasakotų.

Jeigu linkstate prie švelnių, šiltų atspalvių…

Geltona ir oranžinė (bei jų artimos pusseserės persikinė ir rausva) siejamos su saulės šviesa ir kaitriais laužais, yra linksmos ir malonios spalvos. Turbūt jūs taip pat.

„Žmonės, mėgstantys šiltus tonus, paprastai yra draugiški ir jie itin mėgsta svečius“, sako Eiseman. Tas „neiškus“ jausmas, kurį suteikia šios spalvos, nėra tik simbolinis. Dėl savo šviesumo atrodo, kad šilti atspalviai traukiasi, sukuria jaukumo ir intymumo įspūdį, kai tuo tarpu šalti atspalviai, rodosi, atsitraukia, plečia erdvę.

Be to, šių spalvų šviesumo savybė suteikia energijos, stimuliuoja pokalbius ir skatina apetitą, teigia Eisman. Tačiau kai kuriems šiluma gali kelti šleikštulį: vienas „Tinkama spalva (The Right Color)“ autorės Eve Ashcraft klientas kartą palygino sviesto geltonumo kambarį su cholesteroliu. „Temperatūros sumažinimui“ ji rekomenduoja interjere įvesti šaltų mėlynos, pilkos ar žalios atspalvių. Taip pat apsvarstykite ne tokių sodrių atspalvių galimybes.

Jeigu linkstate prie švelnių, vėsių atspalvių…

„Dauguma reakcijų į spalvą yra vienokios ar kitokios todėl, kad tai priklauso nuo to, kas yra aplink mus supančioje gamtoje“, teigia Eiseman. Todėl galime teigti, kad egzistuoja tam tikros visiems visuotinai pripažintos tiesos.

Tyrimų metu žmonės yra linkę blyškius − vidutiniškai sodrius mėlynos spalvos atspalvius, šviesiai violetinę ir žalios spalvos atspalvius asocijuoti su dangumi, vandens telkiniu ar plačiu lauku. Šiuos elementus mes suvokiame kaip raminančius ir atpalaiduojančius.

Be to, anot interjero dizaino profesoriaus iš Teksaso valstijos universiteto (Texas State University) San Markose ir knygos „Spalva + dizainas: Interjero pertvarkymas(Color + Design: Transforming Interior Space)“ autoriaus Ron’o Reed’o, švelnūs, vėsūs atspalviai yra ne tokie intensyvūs kaip ryškūs, todėl akims kur kas lengviau matyti būtent juos.

Taigi, jeigu jus traukia melsvos spalvos ir atspalviai, turbūt jūs savo namus regite kaip ramybės oazę šiame beprotiškame pasaulyje. Gali būti, kad esate intravertas. (Negalvokite, kad mes norime jus sumenkinti − paskaitykite „Tyla: Intravertų galia kalbėti nenustojančiame pasaulyje (Quiet: The Power of Introverts in a World That Can’t Stop Talking“), kuri sveikina mus supančią introspekciją).

O jeigu nenorite, kad nuo vandens atspalvių pasidarytų vėsu, Aschcraft siūlo išlaikyti balansą renkantis gelsvų, oranžinių ar rudų atspalvių baldus ir dekoro detales.

Jeigu linkstate prie brangakmenių spalvų…

Lyg ką tik nuo raudonojo kilimo Oskarų įteikimo vakarą nurinktos spalvos − rubino, smaragdo, safyro, ametisto, topazo − iškart priverčia atvipti žandikaulį. Kaip ir dėl šių atspalvių galvas pametusios garsenybės, jūs turbūt esate draugiški, pasitikintys savimi ir kūrybingi.

„Žmonės, kurie pasirenka tokias spalvas, nori, kad juos supanti aplinka įkvėptų, jiems reikia stimuliacijos“, tvirtina Ashcraft. Šios nuostabios koncentruotos spalvos puikiai slepia trūkumus: šios spalvos net neypatingos architektūros kambariui suteikia holivudinio spindesio, sukuria intymumo jausmą įspūdingo dydžio erdvėse ir žaidžia jaukumu mažuose kambariuose.

Shutterstock nuotr.

Reed’as pataria: „Jeigu mažytį vonios kambarį išdažysite tamsiai mėlyna spalva, jis atrodys tamsus ir dar mažesnis, nei yra iš tikrųjų, tačiau safyrų mėlyna turi dinamišką efektą, sukuria tarsi apkabinimo jausmą − taip yra dėl spalvos šviesumo“.

Vietoje chaoso ant sienų, brangakmenių spalvas poruokite su neutraliomis spalvomis arba panašaus intensyvumo atspalviais. Jums labai patinka šie atspalviai, bet bijote jų „padauginti“? Eiseman siūlo pradėti nuo tų erdvių, kuriose nepraleidžiate daug laiko − koridoriaus, tualeto ar valgomojo.

Jeigu linkstate prie neutralių atspalvių…

Kaip akmenys pajūryje ar paminklai iš marmuro ar granito, pilki, rudi, smėlio ir dramblio kaulo atspalviai sukuria ilgaamžiškumo pojūtį ir klasikinį, gaivų įvaizdį. Eisman teigia, kad jeigu jums patinka šie atspalviai, turbūt esate stabilūs ir praktiški bei neketinate perdažyti savo namų kas kelerius metus vien dėl to, kad spalva nusibodo.

Galbūt jus suintriguotų maža paslaptėlė: žemės spalvų sienos jums atveria kelią rinktis spalvingus aksesuarus ir baldus. „Neutralus pagrindas − protingas sprendimas spalvas mėgstantiems žmonėms: taip spalvingi ir ryškūs objektai išryškėja“, sako Ashcraft.

Jei vis dėlto spalvos − ne jums, vis dar gali išvengti dažnai pasitaikančios kritikos neutralioms erdvėms (esą jos nuobodžios) „patonuodami“ spalvas (pavyzdžiui, derinkite nebalintos drobės spalvos sofą su šokolado rudumo kilimu) bei žaisdami su audinio faktūromis, pataria Reed’as. Jo patarimas: lygų ir bukliuotą audinį derinkite su mediniais, stikliniais, metaliniais ir veidrodiniais paviršiais. „Kontrastingos medžiagos „išstumia“ šaltos aplinkos įspūdį“, sako jis.

Mano išsaugoti straipsniai