Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Kaip rudenį paruošti sodą žiemai?

Kaip rudenį paruošti sodą žiemai?

Štai ir atėjo metas, kai pamažu perkopiame vasaros slenkstį ir įžengiame į rudenį. Visgi tai tikrai nereiškia, kad sodininkai jau gali atsikvėpti ir laukti kito šiltojo sezono. Nuėmus derlių, būtinai reikia neužmiršti pasirūpinti vaismedžiais ir vaiskrūmiais, kad šie ištvertų žiemą.

Tręšimas. Pradedantieji sodininkai kartais daro klaidą tręšdami vaismedžius ir vaiskrūmius tik pavasarį bei vasarą. Rudeninis tręšimas sodo augalams taip pat yra svarbus. Šiuo metų laiku tręšimas dažnai prasideda jau rugpjūtį ir tęsiasi iki spalio mėnesio.

Vaismedžius ir vaiskrūmius tręšti reikia tada, kai nuo jų jau yra surinkti visi vaisiai ir žemė aplink juos yra supurenta. Rudenį sodo augalams reikia tokių medžiagų, kaip azoto, kalio, fosforo, kalcio, geležies, magnio. Kur kas mažiau šiuo metu jiems reikia vario, mangano, kobalto, molibdeno.

Shutterstock nuotr.

Laistymas. Dar vienas priežiūros aspektas, apie kurį rudenį kartais užmirštama pagalvoti, yra medelių ir visžalių krūmų laistymas. Kadangi žiemą augalams, dėl įšalusios žemės, yra ypatingai sudėtinga pasisavinti drėgmę, rudeninis laistymas gali jiems labai pagelbėti.

Specialistai pataria šiuos augalus laistyti negausiai nuo vasaros pabaigos ar ankstyvo rudens iki to laiko, kol ims kristi medžių lapai (toks laistymas jiems padės lengviau pergyventi pereinamąjį laikotarpį). Vėlyvą rudenį, kai medžiai ir krūmai jau bus be lapų, juos rekomenduojama labai gausiai palieti vandeniu.

Shutterstock nuotr.

Tvarkymosi darbai. Atėjus rudeniui, sodo žolė pasikloja krituolių paklode. Lapus, vaisius, nukritusias uogas ir jų kauliukus, artėjant šaltajam sezonui, reikia kuo greičiau surinkti, kadangi tokios organinės atliekos yra tinkama terpė ligoms ir kenkėjams daugintis. Prieš žiemą taip pat reikia nuo vaismedžių nuskinti nenukritusius arba supuvusius obuolius bei kriaušes.

Shutterstock nuotr.

Mulčiavimas. Kadangi augalų šaknys paprastai yra daug jautresnės nei kamienai ar šakos, mulčiavimas gali padėti apsaugoti jas nuo žiemos speigų. Mulčiavimui rekomenduojama naudoti pjuvenas, žieves arba sausas durpes. Prieš mulčiuojant, dirvą patariama supurenti, nes tai pagerina dirvos aeraciją. Tada reikia dėti maždaug 5 cm storio mulčio sluoksnį, aplink kamieną paliekant apie 5 cm skersmens nemulčiuotą plotą, kad ten įsikūrusios pelės nepridarytų žalos.

Shutterstock nuotr.

Balinimas. Balinimas yra svarbus vaismedžių paruošimo žiemai žingsnis, nes jis padeda apsaugoti jų žievę nuo didelių temperatūros šuolių. Kadangi balta spalva atspindi šviesą, medeliai spiginant žiemos saulei ne taip smarkiai įšyla. Vaismedžius balinti galima paprastais, lauko darbams skirtais, baltos spalvos dažais praskiestais vandeniu. Tokiais dažymo darbais reikia užsiimti, kai nuo medžių jau yra nukritę visi lapai. Tam labiausiai tinka saulėta bei sausa diena.

Mano išsaugoti straipsniai